Znaleziono 0 artykułów
25.02.2021

Gwiazdy „Harry’ego Pottera” po latach

25.02.2021
Fot. materiały prasowe

20 lat po premierze pierwszej części oryginalna obsada sagi o nastoletnich czarodziejach znów spotka się na planie. Tym razem na potrzeby jubileuszowego projektu. „Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts” będzie dostępny od 1 stycznia na platformie HBO Max. W oczekiwaniu na premierę sprawdzamy, jak potoczyły się losy aktorów.

Daniel Radcliffe – Harry Potter

Daniel Radcliffe w 2016 roku / Fot. Getty Images

Gdy 11-letni Daniel wszedł na casting, J.K. Rowling była pewna, że znalazła swojego Harry’ego. Zanim otrzymał rolę, która miała zmienić jego życie, miał już doświadczenie w kinie. Kreacja Harry’ego uczyniła z niego najlepiej zarabiającego nastolatka – rocznie inkasował ponad 25 mln dolarów. Po zakończeniu serii próbował zerwać z wizerunkiem czarodzieja. W kolejnych latach wybierał niezależne produkcje i sztuki teatralne. Wystąpił, m.in. w horrorze „Kobieta w czerni” i komedii romantycznej „Słowo na M.”. Ostatnio mogliśmy go oglądać w netfliksowym „Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy kontra Wielebny”, thrillerze „Guns Akimbo” i serialu „Cudotwórcy: Wieki ciemne”. Aktor unika mediów społecznościowych, a wywiadów udziela rzadko.

Emma Watson – Hermiona Granger

Emma Watson w 2017 roku / Fot. Getty Images

Ekranowa Hermiona dorastała w prawniczej rodzinie, ale od dziecka marzyła o scenie, więc zapisała się na kółko dramatyczne i występowała w teatrze. Na casting do „Harry’ego Pottera” poszła z ciekawości – chciała sprawdzić, jak poradzi sobie przed kamerą. 10-latka dostała rolę. Pracę na planie godziła z nauką. Po zakończeniu sagi zrobiła przerwę od aktorstwa, by studiować literaturę na Uniwersytecie Browna. Ukończyła ją z wyróżnieniem. Później wróciła na ekran. Mogliśmy oglądać ją w „Bling Ring”, „Pięknej i bestii” i nowych „Małych kobietkach”, a także w kampaniach Burberry, Alberty Ferretti czy Lancôme. Przez kilka lat okupowała listy najlepiej opłacanych kobiet w Hollywood. Watson ma również zacięcie aktywistyczne – angażuje się w inicjatywy na rzecz równości płac, dostępu do edukacji i praw mniejszości. Prowadzi autorski klub książki i promuje młodych artystów.

Rupert Grint – Ron Weasley

Rupert Grint w 2020 roku / Fot. Getty Images

Grint dorastał w wielodzietnej rodzinie. Jego rodzice pracowali na kilka etatów, żeby związać koniec z końcem. Zdany na siebie, z nudów zapisał się na kółko dramatyczne – szybko stał się jednym z najpilniejszych uczniów. Gdy dowiedział się o castingu do „Harry’ego”, od razu zdecydował się wysłać zgłoszenie. Zamiast klasycznego nagrania przyszły Ron nakręcił hip-hopowy klip, w którym rapuje o tym, dlaczego powinien dostać rolę. Oryginalny pomysł docenili twórcy. Od pierwszej części dzielił pracę na planie z innymi produkcjami. Wystąpił, m.in. w komedii „Marzenia do spełnienia” i thrillerze „Wybuchowy weekend”. Ostatnio mogliśmy go oglądać w horrorze „Servant” (dostępny na Apple TV+). Grint stale grywa również na Broadwayu. Pracę godzi z, jak podkreśla, najważniejszą rolą – taty rocznej Wednesday.

Fot. East News

Tom Felton – Draco Malfoy

Tom Felton w 2016 roku / Fot. Mike Marsland/WireImage

Przyszły Ślizgon nigdy nie myślał o karierze aktorskiej. Jego pasją była muzyka – od dziecka śpiewał w kościelnym chórze. Jego talent zapewnił mu miejsce w cenionym Guildford Cathedral Choir. Tam wypatrzyła go łowczyni talentów. Zaczynał od reklam, później grywał również epizodyczne role w serialach i filmach telewizyjnych. Na castingu starał się o rolę Harry’ego. Twórcy mieli na niego inny pomysł i zaproponowali mu rolę Drakona. Po zakończeniu serii wystąpił w kilku horrorach klasy B, ponownie wcielił się w czarny charakter w „Genezie planety małp”, a w kostiumowej „Ofelii” zagrał u boku Naomi Watts i Daisy Ridley. Bardziej niż na filmie skupia się na muzyce. Felton wydał cztery albumy, na Instagramie organizuje również cotygodniowe koncerty i sesje muzyczne.

Matthew Lewis – Nevill Longbottom

Matthew Lewis w 2017 roku / Fot. Getty Images

Ekranowa metamorfoza Matthew Lewisa do dziś wzbudza duże emocje. Aktor przeszedł długą drogę od nieporadnego chłopca, do jednego z najprzystojniejszych mężczyzn na Wyspach. Po występie w „Harrym Potterze” pojawił się w kilku mniejszych produkcjach, w tym w „Zanim się pojawiłeś” z Emily Clarke i komedii „Baby Done”. Na co dzień, jako zagorzały fan rugby, prowadzi podcast o drużynie Leeds United. Od lat spotyka się z blogerką Angelą Jones. Razem wychowują… dwa psy, które mają nawet własny profil na Instagramie.

Bonnie Wright – Ginny Weasley

Bonnie Wright w 2019 roku / Fot. Getty Images

Rola Ginny, młodszej siostry Rona, była ekranowym debiutem Wright. Po zakończeniu sagi zagrała jeszcze kilka mniejszych ról, m.in. w „Wyspie Robinsonów” i „Agacie Christy: Życie na obrazach”. Od 2018 r. nie pojawia się już na ekranie. Lepiej niż przed kamerą czuje się za nią. Reżyseruje teledyski i krótkie formy. Na Instagramie organizuje live’y poświęcone sztuce, ekologii i zrównoważonej przyszłości. Poświęca się też drugiej pasji, czyli muzyce – śpiewa, gra na pianinie, flecie i saksofonie, a także tańczy.

Fot. materiały prasowe HBO

Devon Murray – Seamus Finnigan

Murray zdobył serca widzów rolą nieporadnego Seamusa, któremu zawsze coś się przytrafia. Aktor grywał w reklamach i mniejszych produkcjach od dziecka. Uczył się w National Performing Arts School w Dublinie. Oprócz występu w „Harrym Potterze” można go oglądać u boku Jane Seymour we „Wczorajszych dzieciach” i „Prochach Angeli”. Po finale sagi pojawił się na ekranie tylko raz, by później wrócić do rodzinnej Irlandii. Prowadzi tam farmę, na której zajmuje się porzuconymi zwierzętami. Jest również miłośnikiem jazdy konnej. Nie przeszkadza mu łatka aktora jednej roli, bo, jak mówi, „właściwie nigdy nie chciał być aktorem”. Pod koniec stycznia został ojcem Coopera.

Alfred Enoch – Dean Thomas

Alfred Enoch w 2015 roku / Fot. Getty Images

W przeciwieństwie do Seamusa, Dean dał się poznać jako chłopak o trzeźwym umyśle i uważny obserwator. Pomimo niewielkiej roli, po zakończeniu sagi Enoch nie narzekał na brak pracy. Wystąpił, m.in. w serialu „Troja: Upadek miasta” i filmie „Tigrar”. Ostatnio mogliśmy go oglądać u boku Violi Davis w „Sposobie na morderstwo”. Oprócz pracy na planie, grywa również w teatrze. Już wkrótce pojawi się w spektaklu „Romeo i Julia” na kultowej scenie The Globe oraz w nowym serialu science fiction od AppleTV+, „Foundation”.

Evanna Lynch – Luna Lovegood

Evanna Lynch w 2016 roku / Fot. Getty Images

Evanna Lynch od dziecka była fanką serii. Pisywała nawet listy do J.K. Rowling, w których podpowiadała autorce, co powinno wydarzyć się dalej. Gdy dowiedziała się, że dostała rolę Luny, płakała ze szczęścia godzinami. Pracę na planie godziła z nauką. Każdego dnia spędzała trzy godziny nad książkami. Jej wysiłki się opłaciły – Lynch otrzymała stypendium dla młodych zdolnych, które pozwoliło jej kontynuować naukę na najbardziej prestiżowej uczelni w Irlandii. W jej aktorskim dorobku na uwagę zasługuje tytułowa rola w festiwalowym przeboju „My Name is Emily”. Ekranowa Luna prowadzi dziś własną markę wegańskich kosmetyków, promuje roślinną kuchnię, prowadzi podcast „CheekPeeps” (dostępny na Spotify), a niedawno ukończyła pracę nad pierwszą książką.

Fot. materiały prasowe HBO

Harry Melling – Dudley Dursley

Harry Melling w 2018 roku / Fot. Getty Images

Choć zadebiutował jako wredny kuzyn Harry’ego, jest do rany przyłóż. Równolegle z pracą na planie sagi, grywał w teatrze. Jako jeden z niewielu kolegów i koleżanek z planu zdobył aktorskie wykształcenie. Po kilku latach złej passy, otrzymał niedużą rolę w „Zaginionym mieście Z” u boku Roberta Pattinsona, Charliego Hunnmana i Sienny Miller. Niedawno mogliśmy go oglądać w „Gambicie królowej”, gdzie wcielił się w postać Harry’ego Beltika, „The Old Guard” z Charlize Theron i „Diable wcielonym”. W tym roku zobaczymy go w nowym filmie Joela Coena, „The Tragedy of Macbeth”.

James i Oliver Phelps – Fred i George Weasley

James i Oliver Phelps w 2019 roku / Fot. Getty Images

Bliźniacy od dziecka marzyli o karierze aktorskiej. Po kilku reklamach zgłosili się na casting do „Harry’ego Pottera”. Pokonali setki kandydatów i otrzymali role niesfornych braci Weasley. Po zakończeniu sagi doszli do wniosku, że kino to nie ich bajka. Dziś prowadzą podcast „Normal Not Normal” na Spotify, w którym pytają artystów, sportowców i osoby publiczne o to, czym jest dla nich normalność. Ich ostatnią bohaterką była Evanna Lynch (filmowa Luna), z którą przyjaźnią się od lat. Prywatnie James uprawia sporty wyczynowe, a Oliver jest zapalonym podróżnikiem.

Katie Leung – Cho Chang

Katie Leung w 2019 roku / Fot. Mike Marsland/WireImage

W przeciwieństwie do wielu kolegów z planu, Katie nigdy nie marzyła o karierze aktorki. Do udziału w castingu namówił ją ojciec. Mimo braku doświadczenia pokonała ponad 3 tys. konkurentek i została ukochaną Harry’ego. Po zakończeniu zdjęć nie była pewna, czy chce kontynuować karierę aktorki. Postanowiła dać sobie szansę, gdy otrzymała rolę w serialu „Run”. Później wystąpiła, m.in. u boku Jackiego Chana i Pierce’a Brosnana w „Cudzoziemcu”, serialu „Nieznajomi”, a teraz można ją oglądać w nowej komedii romantycznej z Anne Hathaway „Skazani na siebie”. Film jest dostępny na HBO GO.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij