Znaleziono 0 artykułów
17.09.2021

„Hiacynt”: Głośny film Piotra Domalewskiego w Netfliksie

17.09.2021
(Fot. Bartosz Mrozowski)

W rolach głównych Tomasz Ziętek i Hubert Miłkowski, za kamerą Piotr Domalewski, a na ekranie Polska lat 80. i historia inwigilowania homoseksualistów w ramach akcji „Hiacynt”. 13 października biblioteka Netfliksa poszerzy się o kolejną polską produkcję. 

Po sukcesie serialu „Rojst’97” Jana Holoubka oraz „W głębi lasu” opartego na powieści Harlana Cobena i przełożonego na polskie realia, Netflix pokaże kolejną produkcję rodzimych twórców – głośny film „Hiacynt” Piotra Domalewskiego.

(Fot. Bartosz Mrozowski)

Fabuła filmu osnuta jest wokół akcji inwigilowania homoseksualistów, zarządzonej pod koniec lat 80. przez ministra spraw wewnętrznych. W jednym z miast grasuje seryjny morderca homoseksualistów. Gdy z powodu braku dowodów, śledztwo ma zostać zamknięte, na trop zabójcy trafia młody milicjant Robert. Poznaje Arka i postanawia wykorzystać go jako informatora. Nie zdaje sobie jednak sprawy, jak bardzo ta relacja wpłynie na jego pracę i życie osobiste.

„Domalewski opowiada nie tylko o systemowej homofobii, ale przede wszystkim o bohaterach niepewnych własnej tożsamości, którzy muszą się dostosować zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Film świetnie odnosi się do tego, co dzieje się we współczesnej Polsce – do nagonki na osoby LGBTQ+, do ukrywania się, do niewychylania. To gorzka refleksja na temat niemożności życia w zgodzie z samym sobą w opresyjnej rzeczywistości” – pisał na łamach Vogue.pl Artur Zaborski

W postać Roberta wcielił się Tomasz Ziętek („Żużel”, „Kamienie na szaniec”, „Cicha noc”), Arka zagrał zagra Hubert Miłkowski („W głębi lasu”). Na ekranie zobaczymy również Marka Kalitę („Zaćma”), Adę Chlebicką („Baby Blues”), Tomasza Schuchardta („Chrzest”), Agnieszkę Suchorę („Cicha noc”), Tomasza Włosoka („Jak zostałem gangsterem”), Jacka Poniedziałka („Eter”), Mirosława Zbrojewicza („Czarna Madonna”), Adama Cywkę („Drogi wolności”), czy Sebastiana Stankiewicza („Pan T.”). Scenariusz napisał Marcin Ciastoń.

„Hiacynt” znalazł się w programie tegorocznego MFF Nowe Horyzonty, a także powalczy o nagrody w Konkursie Głównym FPFF w Gdyni. Premiera już 13 października na Netfliksie.

 

Pola Dąbrowska
Proszę czekać..
Zamknij