Znaleziono 0 artykułów
28.02.2021

Historia teledysku: „Hips Don’t Lie”

28.02.2021
Fot. materiały prasowe

Jeden z najbardziej znanych klipów Shakiry zadebiutował 15 lat temu. Piosenkę „Hips Don’t Lie” napisał dla Kolumbijki Wyclef Jean. 

Gdy na początku lutego 2020 roku Shakira i Jennifer Lopez wystąpiły podczas Super Bowl, ich show okrzyknięto jednym z najlepszych w historii wydarzenia. Shakira wykonała swoje największe przeboje, w tym „She Wolf”, „Whenever, Wherever” i „Empire”. Na koniec zaśpiewała „Hips Don’t Lie”. 

Gwiazda wyglądała niemal identycznie jak w teledysku do wydanego 15 lat wcześniej singla – delikatny makijaż, niesforne loki, top odsłaniający brzuch i spódnica z falbanami. Pierwszym singlem z „Oral Fixation, vol. 2” z 2005 roku było „Hips Don’t Lie”, na którym towarzyszył jej Wyclef Jean. Raper początkowo napisał piosenkę dla Fugees. „Lips Don’t Lie”, jak brzmiał oryginalny tytuł utworu, miało być pierwszym wspólnym singlem zespołu po blisko 10-letniej przerwie, ale wokalistka Lauryn Hill nie była zadowolona z efektów. Niedługo później zespół ponownie się rozpadł. 

Wyclef Jean zaproponował wtedy utwór Shakirze i razem z nią napisał nową wersję piosenki, która w dużej mierze bazowała na singlu „Dance Like This” z „Dirty Dancing 2”.

Choreografia do teledysku stworzona przez samą artystkę inspirowana była bollywoodzkimi musicalami i kolumbijskimi tańcami tradycyjnymi. Stroje i choreografia tancerzy towarzyszących piosenkarce nawiązują do kolumbijskiego Carnaval de Barranquilla, drugiego po karnawale w Rio de Janeiro największego wydarzenia tego typu na świecie. Tygodniowa zabawa, czerpiąca z mieszanki rdzennych kultur Ameryki Południowej z wpływami hiszpańskimi i afrykańskimi, każdego roku gromadzi na ulicach tysiące osób, bawiących się pod hasłem: „Prawdziwie żyją ci, którzy cieszą się życiem” (Quien lo vive, es quien lo goza).

Teledysk wyreżyserowała Sophie Muller, która później pracowała również przy „Did It Again” i „Give It Up To Me”. Brytyjka ma na koncie również „Venus as A Boy” Björk, „Soldier of Love” Sade, „Broken-Hearted Girl” Beyoncé i „Stay” Rihanny. Reżyserka wielokrotnie współpracowała m.in. z Eurythmics, No Doubt, Nelly Furtado i Pink. 

Po premierze „Hips Don’t Lie” zajęło pierwsze miejsce na listach przebojów w ponad 50 krajach. O podium piosenka konkurowała m.in. z wydanymi w tamtym czasie „Ain’t No Other Man” Christiny Aguilery, „Unfaithful” Rihanny i „Everytime We Touch” Cascady. Utwór zdetronizowała dopiero Beyoncé z „Déjà Vu”, które nagrała z przyszłym mężem Jayem-Z. „Hips Don’t Lie”, które sprzedano w ponad 10 milionach kopii, do dziś pozostaje jednym z przebojów wszech czasów.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij