Znaleziono 0 artykułów
16.10.2020

H&M: Recykling przyszłości

16.10.2020
(Fot. Getty Images)

Sklepowy system recyklingu Looop właśnie pojawił się w pierwszym salonie H&M. Maszyna wielkości kontenera w 5 godzin przetworzy twój stary sweter w nowy.

W poniedziałek, 12 października w jednym ze sklepów marki H&M w Sztokholmie zaprezentowano maszynę wielkości kontenera, która recyklinguje stare tkaniny. Wrzucone do niej ubrania oczyszcza, rozdrabnia, a powstałą masę przetwarza na przędzę gotową do tkania nowych elementów garderoby. Cały proces trwa ok. 5 godzin i dzieje się na oczach klientów, którzy następnie mogą wybrać jeden z trzech finalnych wzorów: sweter, szalik lub kocyk.

Tym samym H&M zmierza ku zrównoważonemu rozwojowi, zmniejszając ilość odpadów. Co ciekawe, urządzenie nie potrzebuje żadnych dodatkowych chemikaliów ani wody, a konieczne do uzupełnienia w procesie surowce pochodzą z ekologicznych źródeł. – Nieustannie badamy nowe technologie i innowacje, aby zmniejszyć zależność przemysłu mody od pierwotnych zasobów planety. Zaangażowanie naszych klientów jest kluczem do wprowadzenia prawdziwej zmiany, dlatego nie możemy się doczekać efektów, jakie uzyska Looop – mówił Pascal Brun, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w H&M. Do 2030 roku firma chce, aby wszystkie ich materiały były poddawane recyklingowi.

Maszyna Looop powstała dzięki Fundacji H&M we współpracy z The Hong Kong Research Institute of Textiles and Apparel oraz przędzalnią Novetex Textiles. Koszt oddania ubrań do recyklingu to 100 koron szwedzkich (około 44 zł) dla posiadaczy karty lojalnościowej H&M lub 150 (66 zł) dla pozostałych osób. Całkowity dochód zostanie przeznaczony na projekty związane z dalszymi badaniami. 

 

Pola Dąbrowska
Proszę czekać..
Zamknij