Znaleziono 0 artykułów
27.06.2022

Horoskop na czerwcowy nów

27.06.2022
(Il. Tomasz Opaliński)

Nów w Raku. Tradycyjnie marzycielski pierwszy nów lata synchronizuje się z początkiem retrogradacji Neptuna, wypuszczając nas na półroczny rejs ku mgliście wytyczonym celom.

Cykl lunarny jest naturalnym rytmem przyrody, który od starożytności łączy się z kobiecą energią, dlatego na każdą pełnię i nów Księżyca wróżka i artystka Pola Godot stawia horoskop. Dla każdego znaku zodiaku wyciąga trzy karty, które czyta, opierając się na wielowiekowej tradycji tarota marsylskiego. 

Baran: Wanderlust

(Il. Tomasz Opaliński)

Karty: 8 Buław, Śmierć, 4 Monet

Nagła potrzeba porzucenia stabilizacji w obliczu pierwszych upalnych nocy tego lata, irytacja ustalonym odgórnie porządkiem, błyskotliwy pomysł na przearanżowanie całego swojego życia… Gratuluję, wszedłeś gładko w fazę odcinania pępowiny. Oniryczna atmosfera gęstniejąca naokoło tego nowiu ułatwi wyłuskiwanie marzeń ze skorupki społecznych oczekiwań. Karta 8 Buław bywa przedstawiana jako pęk strzał, kojarzący się po równo z prędkością, co z namiętnościami miłości. Śmierć w tarocie wiązana jest z transformacją przebiegającą brutalnie i nieodwołalnie. 4 Monet zatrzymuje ten kołowrotek przestrogą: nie wszystko zasługuje, by wylądować na śmietniku historii, detale, takie jak tożsamość, dziedzictwo, życiowe doświadczenia, są cenną walutą, która nigdy nie traci na wartości. Jeśli czujesz głęboką wewnętrzną potrzebę zmiany, najpewniej nie jest ona bezpodstawna. Uszanuj ją, z pewnymi drobnymi modyfikacjami.

Zadanie: Zastanów się, jak możesz zmienić swoje otoczenie bez podejmowania radykalnych kroków. Bądź skrajnie pragmatyczny. Zanudź się racjonalnymi argumentami do imentu.

Byk: Odpowiednie dać rzeczy słowo

(Il. Tomasz Opaliński)

Karty: 6 Monet, 9 Mieczy, Król Pucharów

Kiedy wszystko układa się zbyt harmonijnie, sprawa zaczyna być podejrzana. Nic na tym niedoskonałym świecie nie jest bowiem stałe poza zmianą, czas więc rzucić światło na kilka spraw. Zażycz sobie owocnej konfrontacji, a życzenie twoje będzie spełnione. 6 Monet, jako karta sprawiedliwej wymiany, w połączeniu z 9 Mieczy – starciem z wewnętrznymi demonami – namawia, by zrzucić kierat sympatyczności i pozwolić rzeczom (oraz ludziom) być takimi, jakimi są, a w dalszej kolejności pokochać bezpośrednią, pozbawioną eufemizmów komunikację. Król Pucharów pełni tu funkcję negocjatora. Może być to negocjator zinternalizowany w formie empatii z filozoficznym sznytem lub całkowicie eksternalizowany. Wybór należy do ciebie. Pamiętaj tylko, że klarowanie niejasności to proces długotrwały i zakrojony na szeroką skalę. Raz puszczony w ruch, nie zatrzyma się na komendę. Wybieraj więc mądrze.

Zadanie: W ramach treningu komunikatywności zacznij od drugiego krańca: opowiadaj w zmyślonym języku prześmieszne anegdoty. Kiedy dojdziesz w tym do mistrzostwa, zacznij porozumiewać się w języku istniejącym, ale zupełnie obcym. Węgierski, portugalski, walijski… W telefonie masz dostęp do wszystkich słowników świata.

Bliźnięta: Bogactwa, nadchodźcie!

(Il. Tomasz Opaliński)

Karty: Królowa Monet, 2 Mieczy, Cesarzowa

Któż by nie chciał czasem w zaufaniu odwrócić się plecami do żywiołów kierujących codziennością, wierząc w korzystny obrót spraw? Odczekać, aż burze się przetoczą, a na koniec odkryć jeszcze plik banknotów w kieszeni palta? Każdy, nie tylko dziedzice fortun, powinien mieć w życiu przynajmniej jedno takie doświadczenie. Tymczasem, korzystając z nowiu, możesz pokładać więcej wiary w to śmiałe marzenie. 2 Mieczy pozwala na strzeżenie spokoju, jak największego skarbu, Królowa Monet jest damą wielbiącą luksus, natomiast Cesarzowa to luksus uosobiony. Dopóki twoje sny nie stają się przesadnie materialistyczne, dopóty śnienie ich działa na twoją korzyść. Uzgodnij sam ze sobą nienegocjowalne pryncypia, a potem dopiero tkaj naokoło nich swoje konsumpcyjne aspiracje. Nie jest to jednak moment na stawianie warunków i żądań. Nie jesteś w pozycji, by wymagać od innych, masz jedynie więcej ładu duchowego, który podziałać może jak magnes.

Zadanie: Zacznij swoją misję od przetrenowania hojności i poczucia dostatku. Ilekroć zostanie ci samotny grosz, odkładaj go w widocznym miejscu na chodniku, schodach, w sklepie. Wszakże znaleziony grosik to talizman. Szafuj talizmanami, jakby nie było jutra.

Rak: Bądź sobą

(Il. Tomasz Opaliński)

Karty: Królowa Buław, Świat, 9 Pucharów

Niech twoje marzenia okażą się 100-procentowo spełnialne, dziś bowiem cały wszechświat należy do ciebie. Księżyc, twój patron, wrócił na włości i jest gotów na wszystko. Pierwszy nów lata, czyli nów w Raku, to czas twoich lunarnych urodzin. Wyrzuć skromność za lewe ramię, posyp solą ogon sroce, przebiegnij czarnemu kotu drogę i ruszaj, by swoje zachcianki czynić ciałem. Królowa Buław to dobre wieści dla każdej osoby poszukującej mocnych wrażeń, ale też i dla tych, które lubią mocne wrażenia oglądać z wysokości fotela, lub tych, które same są mocnych wrażeń źródłem. Indywidualny styl jest dziś ceniony wysoko, za każde upodobanie, z którego nie chcesz się tłumaczyć, dostajesz 10 punktów na starcie. Karta Świat jest pragnieniem doskonałości, a czasem – w tradycyjnej interpretacji – może oznaczać okazję do podróży. 9 Pucharów funkcjonuje jako złota rybka tarota. Spełnia życzenia, dlatego należy mieć jasność, czego się sobie życzy. Słyszałeś na pewno niejeden żart o źle sformułowanych żądaniach wypowiedzianych przy magicznym stworzeniu. Uczyń nadchodzące półrocze swoim półroczem, bądź bezkompromisowy, a swoje wizje traktuj poważnie. Doskonałe jest to, co takim nazwiesz.

Zadanie: Porozmyślaj nad następującą internetową mądrością. „Być odważnym jak lew to banał. Straszne kły, monstrualne pazury i wielkie rozmiary cielska redukują zewnętrzne zagrożenia do zera. Bądź odważny jak świnka morska, ważąca kilogram purchawka bez żadnych narzędzi do obrony czy ataku, która potrafi wydrzeć się na stokrotnie większego od siebie przedstawiciela rzędu naczelnych, jeśli ten poda jej zwiędłą sałatę”.

Lew: Syreni śpiew

(Il. Tomasz Opaliński)

Karty: As Buław, 3 Pucharów, 4 Buław

Drogi Lwie, muszę cię ostrzec. Jesteś teraz podatny na uniesienia serca, więc jeśli chce cię porwać coś lub ktoś, kto mógłby utrudnić ci wywiązywanie się ze zobowiązań, rozważ propozycję trzykrotnie. Nie podejmuj decyzji pod wpływem impulsu. Odczekaj 24 godziny, później kolejne 24, a potem poproś o opinię. As Buław jest ogniem w stężonej postaci, pragnieniem akcji, ruchu, tworzenia, zdobywania. To koktajl namiętności, odwagi i pasji. 3 Pucharów symbolizuje kreatywne zderzenie, które może przyjąć formę rozrywkowego spotkania z przyjaciółmi lub gorącego romansu. 4 Buław mówi o szerszej wspólnocie, domu, przynależności, której kluczowym elementem jest harmonia wewnątrz danej struktury. Niech sprzyjające okoliczności nie zamydlą ci oczu. Wyższe ideały, obietnice dane innym, funkcja, którą pełnisz w cudzych życiach, nie muszą być przeszkodą w fieście, mogą ją dopełniać, jak doklejany pieprzyk dopełniał nieskazitelne piękno rokokowych dam.

Zadanie: Trenuj alternatywne żywoty przez udział w przebierankach. Voguing i kultura drag powstały z pragnienia uczestnictwa w rzeczywistości, z której przez wzgląd na pochodzenie lub tożsamość jest się wykluczonym. Jeśli wzywa cię niespełniony potencjał, odegraj go w formie quasi-teatralnej. A nuż coś się wydarzy.

Panna: Nieoszlifowany diament

(Il. Tomasz Opaliński)

Karty: Królowa Buław, As Mieczy, 2 Mieczy

Zabawa zabawą, posłuch posłuchem, ale intelektualne potrzeby nie zaspokoją się same. Czas pociągnąć swoich kamratów za języki i dowiedzieć się, co mądrego mają do powiedzenia. Królowa Buław cechuje się podziwu godną determinacją i zdolnością inspirowania do śmiałych czynów, dzięki czemu potocznie uchodzi za symbol popularności. As Mieczy niesie sukces lub zniszczenie, mądrość lub brutalną, suchą logikę, oświecenie lub nawałnicę informacji. 2 Mieczy mówi o sekretach, wycofaniu i trudności przy podejmowaniu decyzji. Przez przynależność do dworu nawiązuje też do wiedzy, jako niewystarczającego narzędzia poznawczego. Namawiam cię, by wraz z nowiem rozpocząć swoją podróż ku złotemu środkowi. Szukanie poklasku w towarzystwie o uboższym życiu wewnętrznym lub węższych horyzontach nigdy nie przyniesie ci prawdziwej satysfakcji. Z drugiej strony, kierowanie się wyłącznie intelektualnymi wytycznymi przy doborze przyjaciół to kardynalny błąd owocujący emocjonalnym ubóstwem. Rozejrzyj się wokół i czynnie wyduś z każdego to, co w nim najlepsze. Efekty tego odważnego eksperymentu mogą cię solidnie zaskoczyć.

Zadanie: Każdy ma jakieś hobby. Dla niektórych to hobby zmienia się w pełnoetatowe zajęcie, dla innych na zawsze będzie wstydliwym sekretem. Napisz noty biograficzne i kuratorskie na podstawie wyciągniętych zeznań.

Waga: Gdzie jesteś?

(Il. Tomasz Opaliński)

Karty: 4 Buław, 7 Monet, 10 Mieczy

Czy nie czas już oczekiwać wymiernych rezultatów swojej ciężkiej pracy? Twoje oddanie idei i skupienie na procesie doprowadziło cię do pewnego punktu, w którym namawiam cię, byś na chwilę przystanął i oddał się zadumie. 4 Buław świadczy o twojej silnej pozycji zawodowej, opartej w dużej mierze na ludzkim zaufaniu, w przeciwieństwie do autorytetu zdobytego za pomocą projekcji siły. 7 Monet ujmuje w słowa to, nad czym powinieneś podczas tego nowiu pomedytować. Mianowicie nad odzwierciedleniem rangi oraz skali twojej inwestycji intelektualnej i emocjonalnej, w formie realnych efektów. Mam na myśli podwyżkę, awans, medal, zwrot akcji. Uznaj jakąś fazę swojego życia za domkniętą, a nadchodzące półrocze za wstępny okres utrwalania nowych standardów. Niektórym osobom na przeszkodzie stoi negatywne podejście do instytucji pieniądza, innym przeszkadza przyzwyczajenie do pracy bez widocznego finału, innym znów coś zupełnie odmiennego. Odnajdź swoją przeszkodę i weź ją na ruszt. 10 Mieczy reprezentuje najpopularniejszego wśród ambitnych ludzi demona, czyli lęk przed śmiesznością. Podania mówią, że Waga niczego nie kocha bardziej, jak chłodnego obiektywizmu. Zapomnij o obiektywizmie. Nawet fizycy nie są jego istnienia pewni.

Zadanie: Wyliczając w myślach swoje dokonania, wyobraź sobie, że rozrastasz się, jak Alicja w Krainie Czarów. Twoje ramiona nie mieszczą się w pokoju, musisz wystawić je przez okno, a głową zrywasz dach, który wygląda teraz jak śmieszna czapeczka. Możesz zrobić to ćwiczenie na świeżym powietrzu, wizualizując sobie coraz dalszy horyzont widoczny z coraz większej wysokości, na której znajdują się twoje olbrzymie oczy. A teraz wyjdź do ludzi i poproś o zapewnienie odpowiednich dla swojej nowej natury warunków.

Skorpion: A teraz mnie posłuchajcie

(Il. Tomasz Opaliński)

Karty: Król Buław, 7 Mieczy, 9 Pucharów

Wszechświat domaga się, byś go czymś zaskoczył. Mając po uszy tych samych odpowiedzi na odwieczne pytania, czeka, aż jakiś śmiałek – w domyśle ty – rozbije tę bańkę rewolucyjnymi ideami. Król Buław jest odwołaniem do twojej podwójnej natury. Niegdyś pod opieką Marsa, obecnie Plutona, Skorpion łączy w sobie potrzebę gwałtowności czy transformacji ze świadomością głębi, z którą musi się przy tym mierzyć. Podobnie dojrzałość Króla Buław polega na umiejętnym zamknięciu wewnętrznego ognia w ramy analitycznego umysłu. 7 Mieczy to nowatorskie treści lub odważne pomysły, które pragniesz (nawet jeśli jeszcze o tym nie wiesz) wyjawić szerszej publiczności. 9 Pucharów przypomina, żeby sięgać, gdzie wzrok nie sięga, nigdy nie zapominać, że rozwój to praca w procesie. Spoczywanie na laurach to prosta droga ku przegapieniu najciekawszych wątków. Rzuć więc wyzwanie rzeczywistości i publikuj jak szalony, przepychaj swoje plany wbrew oporowi materii. Podziękujesz mi w październiku.

Zadanie: Znajdź dla siebie amulet, w najmniej spodziewanej formie. Może być to pojedynczy holograficzny tips noszony w portmonetce, jako symbol lwiego pazura. Orzech włoski na łańcuszku, jako symbol mentalnej samokontroli. Co chcesz, pod warunkiem że będziesz to zawsze przy sobie nosić.

Strzelec: Bądź realistą, żądaj niemożliwego

(Il. Tomasz Opaliński)

Karty: Giermek Pucharów, 3 Buław, Rycerz Pucharów

Nikt nie spodziewałby się po tobie takiego ładunku słodyczy, ale kto by się po tobie spodziewał czegokolwiek przewidywalnego? Najgłębiej skrywanym sekretem, tajemnicą, do której prowadzą strome schody w głąb twojej psyche, okazuje się iskierka absolutnej niewinności. Giermek Pucharów może ilustrować twoje pragnienia: romantycznej miłości, powiększenia rodziny czy na wskroś idealistycznego, bezinteresownego współbycia (oczywiście temat jest otwarty, dopisz swoją własną historię do tej listy). 3 Buław dostrzega rewolucyjny potencjał tych marzeń i wspiera twoją wiarę w możliwość realizacji różnorakich utopijnych formuł. Rycerz Pucharów przestrzega przed pokładaniem zbytniego zaufania w natchnieniu. Im bardziej niewiarygodne są twoje wyobrażenia, tym więcej suchych danych potrzebujesz. Tymczasem pozwól tej ekscentrycznej wizji pięknego świata hasać swobodnie, jeśli tylko stać się to może przyczynkiem dla obalenia murów dzielących cię od ważnych dla ciebie osób.
Zadanie: Ujawnianie swojej wrażliwości to akt ogromnej odwagi. Żeby zaprawić się w boju, zacznij uczęszczać regularnie na wieczorki karaoke. Nic nie miażdży ego skuteczniej i nie wyzwala z oków ambicji tak szybko, co wspólne, publiczne ośmieszenie się, i to przyjęte oklaskami.

Koziorożec: Zerowa grawitacja

(Il. Tomasz Opaliński)

Karty: Król Mieczy, Umiarkowanie, 7 Mieczy

Król Mieczy w duecie z Umiarkowaniem tworzą osobliwy koktajl. Obie karty mówią o przywiązaniu do absolutnej symetrii, w tym przypadku na polu związkowo-zawodowym. Król, w swojej otwartości na wszystkie argumenty, osiąga pułap nieosiągalny dla przeciętnego śmiertelnika, toteż oczekiwanie pięknego za nadobne może skończyć się tym właśnie – wiecznym czekaniem. Umiarkowanie to dojrzalsza wizja równowagi: jako procesu, w którym liczą się świadomie prowokowane momenty. 7 Mieczy to cichy bunt, jedyny, na jaki potrafią się zdobyć osoby, które nie chcą zniszczyć harmonii wypracowanej w pocie czoła. To przemycanie transgresywnych treści lub ukrywanie ludzkiej, chaotycznej natury, z obawy przed skazaniem kogoś na rozczarowanie. Być może Królem Mieczy jesteś ty, równie prawdopodobne jest jednak, że ty właśnie jesteś osobą spuszczającą parę spod gwizdka za kulisami zdarzeń. W obu przypadkach należy postawić sobie za wzór wizję Umiarkowania. Anioła przelewającego z pełnego w pełne.

Zadanie: Wyobraź sobie, że każdy człowiek jest ostatnim przedstawicielem jakiejś wymarłej, starożytnej kultury. Oczywiście każdy jest przedstawicielem kompletnie innej kultury. W gruncie rzeczy czy nie tak to właśnie wygląda?

Wodnik: Ucieczka z amerykańskich przedmieść

(Il. Tomasz Opaliński)

Karty: Papież, Rycerz Buław, 2 Mieczy

W tył zwrot, naprzód marsz. Papież, sam w sobie będący pozytywną postacią, tutaj dostaje polecenie, by powstrzymać cię przed jakimś wariackim, brawurowym zachowaniem, symbolizowanym przez Rycerza Buław. Wspaniale jest mieć ustaloną, codzienną rutynę i trzymać się nawyków, wspaniale jest móc oprzeć się na autorytecie sprawdzonych sposobów, powierzyć swoje zdrowie specjalistom, a swój dochód pracodawcom. Skąd więc to namiętne pragnienie przygody, a wręcz kreatywnej destrukcji? Może to pora, by zakosztować czegoś nowego? Może stabilizacja zaczęła cię uwierać, bo dała ci już wszystko, co najlepsze – zinternalizowane poczucie bezpieczeństwa? 2 Mieczy jest kartą spokoju po burzy, przyjemności po cierpieniu, odrodzenia po zniszczeniu. Każe ci jasno określić cele. Jeśli zamierzasz zmienić tryb swojego życia, zmienić tryb pracy, studiów, dietę, trenera, nie możesz robić tego na pół gwizdka, licząc, że uda ci się wrócić do punktu wyjścia. Nawet rewolucja wymaga sukcesywnego wysiłku i stałości, a żeby wydała owoce, potrzeba czasu, czyli jest takim samym zobowiązaniem, jak każde inne.

Zadanie: W ramach treningu prowadź przez tydzień dziennik, na stronach nieparzystych zapisując błękitnym tuszem kronikę prawdziwych zdarzeń. Na parzystych zaś, czarnym tuszem, kronikę alternatywnego życia, tego bardziej pożądanego, wraz ze wszystkimi detalami, jak plan dnia i lunchowe menu.

Ryby: Fokstrot

(Il. Tomasz Opaliński)

Karty: 2 Monet, Król Pucharów, Wisielec

Wszystko na twojej głowie, nawet dobór rozrywek. Tak to bywa, kiedy komu, za co się weźmie, wychodzi zbyt sprawnie. Nikt nie czuje się potrzebny, skoro co ma działać, działa jak należy. Tymczasem samotne zabawy nigdy nie będą tak inspirujące, jak te dzielone z innymi. 2 Monet ukazuje cię jako mistrza drobnych rzeczy. Niezależnie od dyscypliny, zbyt szybko dochodzisz do wprawy i pozostaje ci jedynie nudzić się, przejść na zawodowstwo lub szukać nowej pożywki dla woli życia. Król Pucharów domaga się orszaku, ale nie byle jakiego – takiego, który otwarty byłby na emocjonalny ładunek szukający ujścia z twojej duszy. Wisielec zaś ostrzega przed poświęceniem za niesłuszną sprawę lub – co bardziej prawdopodobne – tym nieproszonym. Zamiast marzyć o idealnych kompanach i hodować w sobie męczennika, zastosuj metodę małych kroków i szukaj towarzystwa mającego większe kompetencje niż ty, powoli i w naturalnym rytmie zacieśniając więzy.

Zadanie: Zastanów się, co wychodzi ci najgorzej i czego nigdy nie umiałeś, a zwłaszcza nad tym, czego nigdy nie lubiłeś robić. Zacznij to robić.

Pola Godot
Proszę czekać..
Zamknij
Vogue Polska
Drogi Czytelniku,

Żeby móc dalej dostarczać Ci materiały redakcyjne wysokiej jakości i zgodne z Twoimi zainteresowaniami, potrzebujemy zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Jednocześnie zapewniamy, że dbamy o Twoją prywatność i bezpieczeństwo, nie zwiększając w żaden sposób naszych uprawnień. W każdej chwili możesz wycofać swoją zgodę.

Pliki cookie

Strona vogue.pl korzysta z plików tzw. cookie, w celu dostosowania jej funkcjonalności do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje w zakresie polityki prywatności i zasad wykorzystania plików cookies dostępne są TUTAJ.

Wyrażam zgodę