Znaleziono 0 artykułów
14.07.2022

Hotel Warszawa Art Fair: Rozmowy, spotkania, sztuka

14.07.2022
(Fot. Materiały prasowe)

Kilkadziesiąt prac najciekawszych polskich i zagranicznych artystów zostanie zaprezentowanych w niecodziennym otoczeniu. Na Hotel Warszawa Art Fair dzieła sztuki ze znanych i cenionych galerii przeniosą się do przestrzeni jednego z najnowocześniejszych hoteli w stolicy.

Hotel Warszawa Art Fair to pierwsze w Polsce targi sztuki współczesnej odbywające się w przestrzeni hotelowej. Organizatorzy tego wydarzenia czerpią ze znakomitych tradycji sięgających lat 90. ubiegłego stulecia. Właśnie wtedy, w 1994 roku, w nowojorskim Gramercy Hotel grupa właścicieli galerii postanowiła zorganizować targi sztuki inne niż wszystkie. Tak narodziły się Gramercy International Art Fair, w których wzięło udział ponad 40 dilerów sztuki. Na kilku piętrach hotelu zgromadziły się wówczas tłumy, a sukces wydarzenia przerósł najśmielsze oczekiwania jego twórców. 

Targi przeszły do historii, a wkrótce pomysł kontynuowano na jeszcze większą skalę jako Armory Show. Pojawiły się też podobne inicjatywy, m.in. w słynnym Chateau Marmont w Los Angeles czy hotelu Raleigh w Miami. Dziś jednymi z najciekawszych hotelowych targów sztuki są Felix Art Fair w The Hollywood Roosevelt Hotel w Los Angeles. A tradycje Gramercy Hotel na polski grunt jako pierwsi przenoszą organizatorzy Hotel Warszawa Art Fair.

Weekend sztuki w hotelowej przestrzeni

Już w drugi weekend września jedno z pięter Hotelu Warszawa – architektonicznej ikony przedwojennej Warszawy i do dziś jednego z symboli stolicy – będzie gościć dwadzieścia znanych polskich galerii. Do dyspozycji będą miały pokoje hotelowe, w których przygotują pokazy artystów – solo, duety i tria. Goście wydarzenia będą mogli zobaczyć kilkadziesiąt prac najciekawszych polskich i zagranicznych twórców, pracujących na co dzień z renomowanymi rodzimymi galeriami.

Organizatorki (Fot. Materiały prasowe)

Organizatorkami wydarzenia są galerzystki – Gunia Nowik z Gunia Nowik Gallery, Marta Kołakowska z galerii LETO, Justyna Wesołowska i Marika Zamojska z Polana Institute oraz Grupa Likus Hotele i Restauracje. 

Wydarzenie adresowane jest przede wszystkim do kolekcjonerów, którzy aktywnie uczestniczą w budowaniu rynku sztuki w Polsce. Ale nie tylko, bo Hotel Warszawa Art Fair to także platforma spotkań dla kuratorów, krytyków oraz wszystkich miłośników sztuki oraz wyjątkowa okazja do spotkań i rozmów z artystami i galerzystami.

Hotel Warszawa: Miejsce z duszą

Podobnie jak Gramercy Hotel – jeden z najbardziej luksusowych w Nowym Jorku – Hotel Warszawa może się poszczycić fascynującą historią. Budynek Prudential, w którym dziś mieści się hotel, został zaprojektowany przez Marcina Weinfelda. Jego wizję zrealizowała para wybitnych inżynierów – Stefan Bryła i Wieczesław Poniż. Oddany do użytku w 1934 roku, w momencie powstania był najwyższym budynkiem w Polsce i drugim najwyższym w Europie. Warszawiakom nie było dane długo cieszyć się jego świetnością. W trakcie II wojny światowej Prudential mocno ucierpiał – stał się jednym z pierwszych celów niemieckiego ostrzału artyleryjskiego. Pierwszy poważny remont zniszczonego budynku przeprowadzono dopiero w latach 1950–1954. Wówczas drapacz chmur dostosowano do założeń forsowanego przez władze stylu – realizmu socjalistycznego. Prudential, pieczołowicie wyremontowany i odrestaurowany, odzyskał dawny blask, który mogą podziwiać goście pięciogwiazdkowego, należącego do Grupy Likus Hotele i Restauracje, Hotelu Warszawa.

Goście specjalni Hotel Warszawa Art Fair: Katie Zazenski i Jarosław Trybuś

Hotel Warszawa Art Fair otworzy program VIP Preview. W kolejnych dniach wstęp będzie otwarty i bezpłatny dla wszystkich. W programie przewidziane jest między innymi oprowadzanie kuratorskie w językach polskim i angielskim. Autorskie spojrzenie na prace prezentowane na targach przedstawi Katie Zazenski – amerykańska artystka, kuratorka i współzałożycielka niezależnej warszawskiej przestrzeni artystycznej Stroboskop. Jej prace były pokazywane na wystawach w San Diego Art Institute, w siedzibie Mercedes Benz Americas, w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie. Drugim oprowadzającym będzie Jarosław Trybuś – polski historyk sztuki, krytyk architektury i wykładowca, wicedyrektor Muzeum Warszawy. W 2008 roku był wraz z Grzegorzem Piątkiem kuratorem wystawy w pawilonie polskim Hotel Polonia „The Afterlife of Buildings / Budynków życie po życiu” na XI Biennale Architektury w Wenecji (2008), nagrodzonej Złotym Lwem za najlepszą ekspozycję narodową. 

Organizatorzy chcą, żeby to wydarzenie było cykliczne i żeby w przyszłości udział w nim wzięli także właściciele zagranicznych galerii. 

Na gości spoza Warszawy i wszystkich tych, którzy pragną poczuć atmosferę targów, dłużej będzie czekać specjalna oferta. Pokoje w czasie targów – od 9 do 11 września – goście Hotel Warszawa Art Fair będą mogli zarezerwować do końca lipca z aż 20-procentowym rabatem.

Hotel Warszawa Art Fair, od 9 do 11 września 2022, 

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij