Znaleziono 0 artykułów
28.05.2022

Jerzy Skolimowski z Nagrodą Jury na 75. Festiwalu Filmowym w Cannes

28.05.2022
Fot. Getty Images

„Io” Jerzego Skolimowskiego otrzymało Nagrodę Jury na 75. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Polsko-włoska produkcja została doceniona ex aequo z „Le otto montagne” w reżyserii Felixa van Van Groeningena i Charlotte Vandermeersch.

Film „Io” Jerzego Skolimowskiego zmierzył się z 20 innymi produkcjami podczas 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Tytułowym bohaterem obrazu jest osiołek, który występuje w cyrku wraz z artystką Kasandrą (Sandra Drzymalska). Dziewczyna troskliwie się nim opiekuje, lecz po demonstracji przeciwników wykorzystywania zwierząt Io zmienia właściciela i po wielu perypetiach tragicznie kończy swój żywot.

Fot. Getty Images

„Io” to szósty film w dorobku Skolimowskiego, który znalazł się w konkursie głównym w Cannes. Reżyser otrzymał też wcześniej Wielką Nagrodą Jury za „Krzyk” w 1978 r. oraz za scenariusz do „Fuchy” w 1982 r.

W jury, które przyznało nagrodę Skolimowskiemu za „Io”, zasiadali: brytyjska aktorka i reżyserka Rebecca Hall, szwedzka aktorka Noomi Rapace, indyjska modelka i aktorka Deepika Padukone, włoska aktorka i reżyserka Jasmine Trinca, amerykański reżyser Jeff Nichols, irański reżyser Asghar Farhadi, francuski reżyser i aktor Ladj Ly, norweski reżyser Joachim Trier oraz francuski aktor Vincent Lindon, piastujący rolę przewodniczącego, znany z docenionych w Cannes „Titane” i „Miary człowieka”.

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij