Znaleziono 0 artykułów
15.03.2020

Jak nie zwariować, pracując w domu

15.03.2020
Pracując z domu można się poczuć jak Carrie Bradshaw z "Seksu w wielkim mieście" (Fot. Wiese/FaceToFace/REPORTER)

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny zalecają, żeby w miarę możliwości pozostać w domach. W najbliższym czasie wiele osób będzie więc pracować zdalnie. Dla niektórych to zupełnie nowe doświadczenie. Zebraliśmy więc kilka prostych porad, które pomogą odnaleźć się w nowej sytuacji, odzyskać spokój, a nawet podkręcić produktywność.

Trzymaj się ustalonego planu

Ranne ptaszki, które już od szóstej ćwiczą na siłowni, mogą sobie pofolgować i pospać do ósmej, bo wreszcie nie muszą prosto z sali treningowej biec do biura. Ale z codziennych zajęć nie warto rezygnować. Jeśli zaczynasz dzień od powitania słońca, rozłóż matę do jogi w pokoju. Jeśli nie wyobrażasz sobie poranka bez kawy z papierowego kubka, masz wreszcie pretekst, żeby poćwiczyć swoje umiejętności baristy. Jeśli zawsze brakowało ci czasu na przygotowanie najważniejszego posiłku dnia, siądź do śniadania na dłużej niż pięć minut. Zacznij pracę zgodnie z normalnym rozkładem. Ale jeśli najdzie cię ochota na przerwę, nie miej wyrzutów sumienia. W chwilach niepokoju kilka stron kojącej książki, zabawny serial albo rozmowa z przyjaciółką mogą uczynić dalszą pracę zdecydowanie bardziej skuteczną.

Ubierz się

Wyciągnięty T-shirt zamiast odprasowanej koszuli, spodnie od dresu w miejsce sztywnych dżinsów, a na głowie – koczek jak pod prysznic. Choć na początku zrzucenie jarzma biurowego dress code’u wydaje się kuszące, pamiętajmy, że ubieramy się dla siebie, a nie dla innych. A gdy wyglądamy profesjonalnie, sprawniej wykonujemy swoje obowiązki. Nie ma nic złego w spędzeniu dnia w piżamie (chociaż może warto podzielić swoją kolekcję na te nocne i te dzienne…), ale przeszukajmy też szafę w poszukiwaniu wygodnych, lecz schludnych alternatyw – miękkich bluz, legginsów, które normalnie nosimy na jogę, czy T-shirtów z nadrukami ulubionych zespołów. A gdy szykuje się telekonferencja ze współpracownikami, zadbajmy o siebie jeszcze trochę bardziej, choćby tylko od pasa w górę, bo taki kadr obejmuje komputerowa kamerka. Nie rezygnujmy też z codziennych zabiegów higienicznych. Takie rytuały pozwolą złapać rytm w niespokojnych czasach.

Meg Ryan w filmie "Masz wiadomość" (Fot. East News)

Wydziel sobie przestrzeń do pracy

Warunkiem skutecznej pracy jest znalezienie odpowiedniego miejsca na domowe biuro. Dla jednych będzie to pokój z biurkiem, innym wystarczy wygodny fotel w salonie. Ważne, żeby wybrać miejsce, w którym łatwo będzie się skupić i nikt nie będzie nam przeszkadzał. Jeżeli masz taką możliwość, postaraj się nie pracować w sypialni. To pozwoli uniknąć mieszania porządku pracy i wypoczynku. O work life balance w pracy zdalnej zdecydowanie trudniej niż na co dzień, więc tym istotniejsze jest stworzenie biura w swoich czterech ścianach. Może mieszkanie wymaga małego przearanżowania? Jeśli najłatwiej ci skupić się przy oknie, przestaw biurko bliżej światła. Gdy rośliny dodają ci energii, zaopatrz się w kwiaty. Możesz też wyciągnąć z szafy dawno nieużywane poduszki, kolorowe zasłony czy nową ceramikę – domowe biuro powinno być profesjonalne, ale wciąż przytulne.

Uporządkuj przestrzeń wokół siebie

Nim usiądziesz do pracy, postaraj się uprzątnąć przestrzeń wokół siebie – pościel łóżko, poskładaj zalegające ubrania, zabierz z biurka niepotrzebne rzeczy. Zanim usiądziesz do komputera, warto również przewietrzyć pomieszczenie, a także przygotować sobie karafkę wody (w koncentracji pomogą orzeszki, a odporność wzmocnią owoce), ładowarki i wszystkie niezbędne do pracy przybory. W obliczu epidemii warto również poświęcić chwilę na przetarcie swoich sprzętów i blatu środkiem dezynfekującym.

Ustal zasady z domownikami

Jeśli masz współlokatorów, którzy też pracują z domu, uzgodnijcie, czy w czasie godzin pracy robicie sobie wspólne przerwy, czy zachowujecie dystans. Trudniej takie granice postawić partnerowi, zwłaszcza że pokusa spędzenia ze sobą czasu przewyższa często motywacje zawodowe. Wyznaczcie sobie więc kilka minut na godzinę na rozmowę, czułości albo wspólną kawę. Najtrudniej negocjować z najmłodszymi domownikami. Rodzice małych dzieci mają przed sobą najtrudniejsze zadanie pogodzenia obowiązków rodzicielskich ze służbowymi. Z pomocą przyjdą dyżury. Gdy mama się bawi, tata pracuje, i odwrotnie. Dziecko zawsze musi czuć się zaopiekowane, zwłaszcza że wyczuwa niepokój dorosłych. 

Kadr z serialu "Seks w wielkim mieście" (Fot. Wiese/FaceToFace/REPORTER_

Wyloguj się z mediów społecznościowych

Wyskakujące powiadomienia, wiadomości od znajomych i pokusa, by zajrzeć na Instagram, chociaż na moment, zdecydowanie nie służą produktywności. Dlatego by ułatwić sobie pracę, na ten czas wyłącz powiadomienia, a jeżeli potrzebujesz – także telefon. Jeżeli mimo to będziesz łapać się z telefonem w ręku, możesz skorzystać z takich aplikacji jak Forest albo StayFree. Ograniczenie mediów społecznościowych nie tylko pomoże w pracy, lecz także będzie miało dobry wpływ na twoje zdrowie psychiczne. Co nie znaczy, że należy ograniczyć kontakty międzyludzkie. Wręcz przeciwnie, teraz są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Nie możesz wyjść z przyjaciółką na lunch, bo restauracje są zamknięte? Zróbcie sobie telekonferencję znad talerza. O to, żeby się nie izolować, powinny dbać zwłaszcza osoby, które mieszkają same.

Przygotuj sobie playlistę do pracy

Jeżeli nie mieszkasz sama, to o zupełną ciszę w domu może być trudno, zwłaszcza gdy pozostali domownicy korzystają z czasu wolnego. Jak pokazują badania, słuchanie muzyki podczas pracy może zwiększać naszą produktywność. Kluczowy jest tu wybór słuchanych utworów – najskuteczniejsze są playlisty z naszymi ulubionymi utworami, a także muzyka klasyczna i filmowa. Dlatego zanim zaczniesz pracę, przygotuj swoją listę, załóż słuchawki i do dzieła. A w przerwie może mała sesja taneczna? Nikt na ciebie nie patrzy, więc wreszcie możesz poćwiczyć układ taneczny z „Grease”, twerking albo po prostu szalone skoki. Na ciało działa jak sport, na duszę jak balsam.

Rób przerwy

W pracy przerwy wyznaczają kolejne filiżanki kawy, którym towarzyszą zazwyczaj kuchenne rozmowy. Pracując w domu, warto pamiętać o zachowaniu tego rytmu. Raz na jakiś czas warto odejść od biurka, porozmawiać ze współlokatorami i na moment zająć się czymś innym. Pamiętaj również o regularnych posiłkach. Gdy siedzisz przy biurku, staraj się nie podjadać, lepiej w przerwie przygotuj sobie pełnowartościowy obiad. Chociaż zaleca się, żeby w miarę możliwości pozostać w domu, krótki spacer raczej nikomu nie zaszkodzi. Gdy potrzebujesz zaczerpnąć świeżego powietrza, a nie masz balkonu, opuść choć na chwilę cztery ściany, a nie dopadnie cię klaustrofobiczne poczucie zamknięcia. 

"Plotkara" (Fot. East News)

Pilnuj czasu

Praca zdalna, tak jak biurowa, powinna mieć swój początek i koniec. Bez takich ram czasowych nietrudno zatracić się w obowiązkach i spędzić przed komputerem cały dzień. By tego uniknąć, nim zaczniesz, wyznacz sobie czas swojej pracy. Nie musi pokrywać się on w całości z systemem biurowej pracy. Ograniczenia czasowe będą cię motywować, żeby się nie rozpraszać i zrobić wszystkie bieżące zadania przed upływem czasu. Ponieważ koniec pracy zazwyczaj wyznacza moment wyjścia z biura, gdy skończysz pracę zdalną, wyjdź z domu, weź psa na spacer albo idź pobiegać. A potem kolacja z rodziną lub przyjaciółmi – przecież wciąż mamy Skype’a, FaceTime i WhatsAppa. 

Odpocznij

Jak po normalnym dniu pracy warto wynagrodzić się za wysiłek chwilą wypoczynku. Wyłącz komputer i wykorzystaj pozostały czas, żeby zrobić coś dla siebie. Może to być moment na nadrobienie zaległych odcinków serialu, seans ulubionego klasyka filmowego, energiczny trening, długa kąpiel z maseczką albo kolacja z bliskimi. Ważne, żeby były to zajęcia niezwiązane z pracą. Pomoże ci to odpocząć i zebrać siły na następny dzień. A jeśli czujesz, że nie dajesz rady, nie ma też nic złego w zrobieniu sobie dnia przerwy. Nie bój się poinformować szefa, że nie czujesz się dobrze i potrzebujesz na chwilę się odciąć. W wyjątkowych okolicznościach wsłuchanie się w swoje potrzeby i empatia dla innych to najważniejsze wartości.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij