Znaleziono 0 artykułów
29.08.2022

J.K. Rowling o nieobecności w jubileuszowym programie o Harrym Potterze

29.08.2022
Fot. Getty Images

Jubileuszowy program specjalny „Harry Potter – 20. rocznica: Powrót do Hogwartu”, który miał premierę 1 stycznia 2022 r. na HBO, był sporym wydarzeniem nie tylko dla fanów sagi. Gwiazdy, aktorzy i producenci, opowiadając o kulisach filmów, zabrali widzów w sentymentalną podróż. W studiu zabrakło jednak J.K. Rowling. Jak spekulowano – wykluczono ją z powodu transfobicznych wypowiedzi. Dziś autorka cyklu o młodym czarodzieju twierdzi, że była to jej własna decyzja.

Od czasu debiutu „Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego” na rynku wydawniczym w 1997 r. świat czarodziejów z Hogwartu zgromadził ogromne rzesze fanów i stał się popkulturowym fenomenem. Premiera pierwszego z filmów w 2001 roku jeszcze zwiększyła popularność serii. W styczniu tego roku stacja HBO zdecydowała się na emisję specjalnego programu „Harry Potter – 20. rocznica: Powrót do Hogwartu”, związanego z jubileuszem premiery pierwszej ekranizacji powieści J.K. Rowling. Gwiazdami powtórnego spotkania z magicznym światem byli aktorki i aktorzy: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson czy też Helena Bonham Carter i Gary Oldman oraz reżyser pierwszej części serii Chris Columbus. Brakowało jednak J.K. Rowling, autorki książek o Harrym Potterze.

Pisarka, która dotychczas nie wyjaśniała powodów swojej nieobecności w jubileuszowym programie, odniosła się do nich w sobotę 27 sierpnia w audycji Grahama Nortona „Radio Show Podcast” dystrybuowanej przez Virgin Radio UK. Gdy Norton zapytał, czy została z niego wykluczona, J.K. Rowling zaprzeczyła. – Zostałam zaproszona do programu, ale zdecydowałam, że nie chcę tego robić – stwierdziła pisarka. – Sądzę, że chodziło tam bardziej o filmy niż książki. Tego dotyczyła rocznica – dodała.

Dotychczas spekulowano, że J.K. Rowling została wykluczona z programu przez swoje transfobiczne komentarze, które nie tylko spotkały się z dużą krytyką społeczną, ale i sprawiły, że od autorki odwrócili się odtwórcy głównych ról w filmach o Harrym PotterzeDaniel Radcliffe i Emma Watson. Teraz pisarka zapytana, czy ma kontakt z członkami obsady, nawet tymi, którzy „wypowiadali się przeciwko niej”, jak ujął to Norton, odpowiedziała, że owszem. – Oczywiście, z niektórymi jestem bliżej niż z innymi, jednak zawsze tak było. Sam wiesz, że niektórych znam lepiej niż innych – odparła J.K. Rowling.

Iga Trydulska
Proszę czekać..
Zamknij