Znaleziono 0 artykułów
15.10.2020

Joaquin Phoenix zagra Napoleona

15.10.2020
Joaquin Phoenix w 2019 roku (Fot. Getty Images)

Jak donosi „Variety” aktor zagra główną rolę w biografii francuskiego przywódcę i cesarza. Za kamerą stanie Ridley Scott. To pierwsza rola Phoenixa od kiedy został ojcem. Data premiery nie jest jeszcze znana.

Napoleon Bonaparte, słynny dowódca wojsk i francuski cesarz, już za życia stał się legendą. Nic więc dziwnego, że jego sylwetka do dziś fascynuje, również filmowców. O przeniesieniu na ekran jego historii marzyli najwięksi – Stanley Kubrick pracował nad biografią Bonapartego latami, to miało być jego dzieło życia. Film nigdy jednak nie powstał. Francuskiemu cesarzowi poświęcono kilkadziesiąt produkcji, w większości francuskojęzycznych, większość z nich miała jednak charakter historyczny i dokumentalny. Wyjątkiem był nagrodzony statuetką Emmy serial „Napoleon” z Christianem Clavierem w roli głównej. Większość amerykańskich tytułów przechodziło bez echa.

Joaquin Phoenix jako cesarz Kommodus w filmie Ridleya Scotta "Gladiator" (Fot. East News)

Teraz życie słynnego generała ma szansę doczekać się nie jednej, a dwóch hollywoodzkich adaptacji. Najpierw Steven Spielberg zapowiedział miniserial poświęcony Napoleonowi, który miał powstać na bazie nieukończonego scenariusza Kubricka oraz jego notatek. Choć o produkcji nadal niewiele wiadomo, raz na kilka miesięcy w mediach pojawia się informacja, że tytuł powstanie. Teraz przeniesienia na ekran historii Bonapartego podjął się Ridley Scott. „Kitbag” skupi się na pierwszych latach działaności Napoleona oraz jego burzliwej relacji z żoną Józefiną.

Jak donosi „Variety” w postać francuskiego przywódcy wcieli się Joaquing Phoenix. To będzie drugi wspólny projekt aktora i reżysera – razem pracowali już przy „Gladiatorze”, w którym Phoenix również zagrał cesarza (w tym przypadku rzymskiego) Kommodusa. To pierwsza od narodzin syna Rivera, a druga od oscarowego „Jokera” rola aktora. Równolegle do projektu Phoenix pracuje nad westernem Caseya Afflecka „Far Bright Star”, w którym zagra bohatera imieniem… Napoleon.

Znając talent i dokonania Phoenixa możemy spodziewać się, że „Kitbag” powtórzy sukces „Gladiatora”. Data premiery produkcji nie jest jeszcze znana.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij