Znaleziono 0 artykułów
21.04.2021

Justyna Kopińska: O tych, którzy nie wierzą w pandemię

21.04.2021
(Fot. Getty Images)

Statyści w szpitalach, maski kagańce, magiczne eliksiry – tak wygląda debata w świecie wirtualnym. Chaos decyzyjny w sprawie lockdownu przyczynia się do rozpowszechniania tych kłamliwych koncepcji.

Nie wierzą w pandemię. Uważają, że w szpitalach leżą statyści, elity zostały przekupione, by pozować z respiratorami, a testy i szczepionki są wynikiem spisku koncernów farmaceutycznych. 

Według panelu badawczego Ariadna 30 proc. Polaków w wieku 18-24 oraz 29 proc. w wieku do 34 lat nie wierzy w pandemię koronawirusa.

Uważajcie, co podajecie do swojego krwiobiegu. Nie odrywajcie się od natury, która ma dla was wszystko, skoro daje przestrzeń dla miliardów tak różnorodnych istnień – informuje Edyta Górniak, jeden z najpiękniejszych głosów pokolenia, którą z niezwykłej interpretacji słów Jacka Cygana zna w Polsce niemal każdy.

Internauci podziwiają odwagę piosenkarki. Piszą, że nie przepadali za wizerunkiem pani Edyty, ale jej wypowiedzi z czasów pandemii to zmieniły.

Koronawirus nie istnieje. Chcą nam nałożyć kagańce na twarz – mówi mi taksówkarz, ale nosi maseczkę, bo obawia się mandatu.

„Mój tata miał jutro o 12 „szczepionkę”, z której zrezygnował po rozmowie ze mną. Chwała Bogu” – pisze na Twitterze mężczyzna, którego profil obserwuje kilka tysięcy osób. Jeden z komentujących podkreśla, że jego mama zmarła, ale z powodów moralnych nie przyjęła szczepionki, bo „Pana Boga nie można poprawiać”. Jego wypowiedź szybko rozpowszechnia się w przestrzeni wirtualnej.

(Fot. Marek M Berezowski/REPORTER)

Bóg wystawił Abrahama na próbę. Rzekł do niego: „Abrahamie!” A gdy on odpowiedział: „Oto jestem”, powiedział: |Weź twego syna jedynego, którego miłujesz, Izaaka, idź do kraju Moria i tam złóż go w ofierze na jednym z pagórków, jakie ci wskażę”. Bóg, który według Biblii miłuje Abrahama, chce się przekonać, czy ten zabije dla niego jedynego syna.

Mam wrażenie, że wiele osób, które w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wierzyły w medycynę, ma teraz potrzebę postrzegania tej przypowieści dosłownie. Wierzą, że należy się podporządkować bóstwom, niezależnie od wyznawanej religii i od ceny. Są gotowi na śmierć matki, ojca, przyjaciół, bo „Boga nie można poprawiać”. Wierzą, że tak jak się stało w przypadku Abrahama, Stwórca w ostatniej chwili oszczędzi bliskich.

Jim Caviezel, znany z roli Jezusa w filmie „Pasja”, wierzy, że elity korzystają z substancji pozyskiwanej od dzieci, by zapewnić sobie długą młodość. Podczas piątkowej konferencji w Oklahomie, odpowiadając na pytanie o narkotyk powstały dzięki porwaniom dzieci, łamanym głosem mówił: – Dla ludzi, którzy to robią, nie będzie litości! Zebrany tłum wiwatował. Polscy artyści niewierzący w pandemię także nawiązują do amerykańskich elit, które ich zdaniem służą szatanowi i porywają dzieci.

Statyści, kagańce, krew dzieci, służebnice szatana, magiczne eliksiry – tak zaczyna wyglądać debata w świecie wirtualnym. Chaos decyzyjny w sprawie lockdownu i niejasności w sferze gospodarczej przyczyniają się do rozpowszechniania tych koncepcji. Posty o braku pandemicznego zagrożenia osiągają w ostatnich miesiącach ogromny zasięg.

W czasach nieustannego lęku zachowania wcześniej marginalne wydobywają się na powierzchnię. Historyczne wydarzenie, w którym uczestniczymy, może ulec wyparciu. Niewiele jest osób, które zdołały zbudować otaczający ich świat na wielu mocnych filarach – kochająca rodzina, bliskość przyjaciół, praca, pasje. Zwolnieni coraz częściej nie tracą jedynie pracy. Tracą tożsamość.

W izolacji, pozbawieni bliskości, rozmów twarzą w twarz, sięgają do części wirtualnego świata – zmowy i podstępu. Tam czują się wyjątkowi. Wspólnie ze swoimi „autorytetami” odkrywają „prawdę”, uczestniczą w „niebezpiecznych rozmowach”, przekonani, że mają dostęp do wiedzy tajemnej.

Nie wiemy, jak wygląda rządowa koncepcja pokonania pandemii, zatem każdy wymyśla ją na własną rękę. Wielu przestanie angażować się w życie doczesne na rzecz świata, który obiecuje „gwiazdy na niebie i ziarnka piasku na wybrzeżu morza”. Jeśli tylko poświęci się Izaaka.


Badanie panelu badawczego Ariadna dostępne w serwisie CiekaweLiczby.pl

Kontakt z autorką przez stronę www.justynakopinska.pl

Justyna Kopińska
Proszę czekać..
Zamknij