Znaleziono 0 artykułów
26.05.2023

Love stories: Keanu Reeves i Jennifer Syme

26.05.2023
(Fot. Getty Images)

Ich związek zaczął się tak, jak wiele podobnych historii: Keanu Reeves poznał Jennifer Syme na imprezie. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Aktor liczył, że ta relacja da mu upragnioną stabilizację i spokój. Tak się jednak nie stało – miłość, która miała być lekiem na całe zło, przyniosła Reevesowi kolejne ciosy.

Jesienią 2019 roku w mediach pojawiły się zdjęcia Keanu Reevesa z nową partnerką. Związek gwiazdy „Matrixa” z Alexandrą Grant wzbudził duże poruszenie. Nie tylko dlatego, że partnerka jest od aktora zaledwie o kilka lat młodsza i z dumą nosi siwe włosy, co w czasach kultu młodości jest chlubnym wyjątkiem. Przede wszystkim jednak dlatego, że po serii tragedii Keanu przez długi czas deklarował, że z nikim się już nie zwiąże. I trudno mu się dziwić, bo los doświadczył go naprawdę srodze. 

Wyboista droga na szczyt

Keanu Reeves od dziecka nie miał łatwego życia. Ojcu, pół-Hawajczykowi, aktor zawdzięcza swoje imię. Keanu po hawajsku oznacza chłodną bryzę. Oprócz tego mężczyzna niewiele synowi dał – opuścił rodzinę w 1967 roku, kiedy chłopiec miał zaledwie trzy lata. Kilka lat później mężczyzna trafił do więzienia za posiadanie sporej ilości narkotyków. Matka, z pochodzenia Brytyjka, pracowała jako projektantka kostiumów i od czasu rozstania zmieniała miejsca zamieszkania równie często co partnerów. Cierpiał na tym Keanu. Nieustannie przerzucany do nowych szkół, w żadnej nie zdołał się zaadaptować. Sytuacji nie ułatwiała też jego dysleksja. Chłopak miał problemy w relacjach zarówno z rówieśnikami, jak i z nauczycielami. W konsekwencji w wieku 17 lat przerwał edukację. Dorabiał m.in. na szlifowaniu łyżew i lepieniu ciasta na pizzę. A w wolnym czasie wałęsał się w pobliżu wytwórni filmowych. Pewnego dnia ktoś zaproponował chłopakowi udział w castingu. Pierwsze szlify Keanu zdobywał w reklamach, m.in. coca-coli, i w kanadyjskich serialach. 

(Fot. Getty Images)

Przełom w karierze Keanu nastąpił dzięki roli w filmie „Moje własne Idaho” (1991). Na jego planie zaprzyjaźnił się z innym utalentowanym aktorem, Riverem Phoeniksem. Dwóch młodych mężczyzn połączyła głęboka więź. River wspierał Keanu, kiedy u siostry aktora zdiagnozowano białaczkę. Ale w 1993 roku wydarzyła się tragedia. River Phoenix zmarł w wyniku przedawkowania narkotyków w klubie The Viper Room należącym do wspólnego znajomego aktorów, Johnny’ego Deppa. Śmierć zaledwie 23-letniego przyjaciela odcisnęła piętno na psychice Keanu. Aktor poszedł na terapię, ukojenia szukał w muzyce, występując w zespole rockowym Dogstar. To właśnie na jednej z imprez na cześć kapeli w 1998 roku poznał kobietę, która miała zmienić jego życie.

Miłość naznaczona tragedią

Jennifer Syme, podobnie jak Keanu Reeves, pochodziła z rodziny o mieszanym pochodzeniu. Jej ojciec miał niemieckie, szkockie, irlandzkie i angielskie korzenie, a matka była Hiszpanką. Jej rodzice również rozwiedli się, gdy Jennifer była dzieckiem, w efekcie wychowywała się tylko z mamą. Jennifer szybko zrozumiała, że chce pracować w show-biznesie – jako 16-latka aplikowała na stanowisko asystentki produkcji. Konsekwentnie budowana kariera zaprowadziła ją do Davida Lyncha. Reżyser zatrudnił Jennifer w charakterze asystentki, dał jej też niewielką rólkę w filmie „Zagubiona autostrada”.

Pomiędzy Jennifer i Keanu – dwiema artystycznymi duszami – szybko zaiskrzyło. Para nigdy nie zdecydowała się na ślub, ale zamieszkała razem. A rok po spotkaniu na pamiętnej imprezie Jennifer była już z Keanu w ciąży. Para z radością oczekiwała narodzin córeczki. Oboje pochodzili z rozbitych rodzin, Keanu wciąż miał w pamięci traumę po śmierci najlepszego przyjaciela. W przyjściu na świat córki upatrywali szansy na tak upragnione rodzinne szczęście i stabilizację. Wszystko zdawało się układać pomyślnie. Kariera Keanu nabierała rozpędu dzięki świetnie przyjętym rolom w filmach „Niebezpieczne związki”, „Speed: Niebezpieczna prędkość” czy „Adwokat diabła”, gdzie wystąpił u boku Ala Pacino. Właśnie został zaangażowany do znakomicie zapowiadającej się produkcji: „Matriksa”. A dziewczynka, dla której wybrano już imiona Ava Archer, miała przyjść na świat za kilka tygodni. Ale pewnego dnia, gdy Jennifer była już w ósmym miesiącu ciąży, wydarzyła się tragedia. 24 grudnia 1999 roku przebywający na planie „Matriksa” Keanu otrzymał wiadomość, że mała Ava urodziła się martwa.

Keanu Reeves na pogrzebie Jennifer Syme / (Fot. GILES HARRISON/JEFF RAYNER)

Na każdym z partnerów tragedia odcisnęła piętno, ale każde z nich poradziło sobie z nią inaczej. Keanu rzucił się w wir pracy, tymczasem Jennifer zamknęła się w sobie. Zdiagnozowano u niej depresję poporodową. Wkrótce okazało się, że para nie jest już w stanie być dłużej razem. Keanu nie przestał jednak kochać Jennifer i liczył na to, że kiedy jej stan psychiczny się poprawi, uda im się jeszcze zbudować szczęśliwy związek. Jego plany przekreśliły wydarzenia z 2 kwietnia 2001 roku. Dzień wcześniej Jennifer wybrała się na imprezę do swojego znajomego, Marilyna Mansona. Z relacji świadków wynika, że w pewnym momencie Jennifer postanowiła wrócić do domu i wówczas jeden z uczestników przyjęcia ją tam odwiózł. Z jakiegoś jednak powodu dziewczyna zdecydowała się wrócić do domu Mansona. Wsiadła więc za kierownicę swojego nowego jeepa. Nigdy nie dotarła jednak na miejsce. Tuż przed świtem wjechała z dużą prędkością w kolumnę samochodów zaparkowanych przy Cahuenga Boulevard w Los Angeles.

Życie po końcu świata

Śledztwo wykazało, że Jennifer w chwili wypadku nie miała zapiętych pasów. Siła uderzenia wyrzuciła ciało młodej kobiety z samochodu. Liczne obrażenia sprawiły, że poniosła śmierć na miejscu. W samochodzie znaleziono m.in. silne leki wydawane na receptę, wyszło też na jaw, że w chwili wypadku Jennifer była pod wpływem alkoholu i różnych substancji psychoaktywnych. 28-letnia kobieta została pochowana obok córki w Westwood Village Memorial Park Cemetery w Los Angeles. Keanu był jedną z osób, które niosły trumnę Jennifer podczas pogrzebu. Aktor przyznał po latach w jednym z wywiadów, że żałobę po śmierci kobiety, którą nazywał miłością swojego życia, wykorzystał twórczo, budując rolę zmagającego się ze stratą żony bohatera filmu „John Wick”.

Z aktualną partnerką Alexandrą Grant (Fot. Getty Images)

Keanu Reeves zawsze był skryty, niechętnie wypowiadał się na temat życia prywatnego. Ale po śmierci ukochanej jeszcze bardziej usunął się w cień. Postanowił nie wiązać się z nikim ze względu na traumatyczne doświadczenia przeszłości. Oddał się pracy w teatrze, skupił na pisaniu książek i działalności charytatywnej, pracował też z sukcesem na kolejnych planach filmowych. W naznaczonych smutkiem latach pojawiła się jednak iskierka nadziei. Siostra Keanu po dekadzie zmagań z białaczką poczuła się znacznie lepiej i wszystko wskazywało na to, że uda jej się wygrać z chorobą. Keanu przekazał wówczas – i robi to nadal – miliony dolarów na badania nad białaczką oraz na akcje społeczne zwiększające świadomość tej choroby. W jednym z wywiadów Reeves przekonywał, że pomimo tragedii, które dotknęły jego i jego rodzinę, nie stracił chęci do życia. „Nieważne, co ci się przytrafi w życiu, jesteś w stanie to pokonać! Życie jest warte przeżycia”, podkreślał aktor.

Fani aktora z czasem porzucili nadzieję na to, że Keanu z kimś się zwiąże. Tym większe było ich zaskoczenie, gdy w 2019 roku aktor pojawił się na uroczystej gali LACMA Art+Film w Los Angeles z piękną kobietą u boku. Wkrótce wyszło na jaw, że wybranka aktora to 48-letnia artystka i filantropka, Alexandra Grant. Wiosną tego roku magazyn „OK” poinformował, że para wzięła sekretny ślub. Bliskie osoby z otoczenia Keanu już wcześniej mówiły, że Alexandra jest tą, z którą aktor pragnie dzielić swoje życie. Fani w końcu odetchnęli i trzymają kciuki za to, by Reeves, po latach zmagań z tragediami w życiu osobistym, w końcu znalazł upragnione szczęście.

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij