Znaleziono 0 artykułów
05.05.2022

UCL Leaders: Sztuka nadaje światu sens

05.05.2022
(Fot. Materiały prasowe)

Inspirujące połączenie świata biznesu i nauki, najważniejsze aktualne tematy, którymi żyje świat, oraz wyjątkowi eksperci, w tym Krzysztof Zanussi i Jan Komasa. UCL Leaders, coroczna interdyscyplinarna konferencja organizowana przez studentów University College London, odbyła się już po raz szósty. Patronat nad wydarzeniem objął magazyn „Vogue Polska”.

Tegoroczna edycja UCL Leaders, która odbyła się pod koniec marca 2022 r. w Londynie, była wyjątkowa. Po raz pierwszy konferencja miała międzynarodowy charakter, dzięki czemu stała się wkładem polskiej społeczności w życie społeczne i akademickie uniwersytetu. Wzięli w niej udział eksperci z czterech dziedzin: nauki i technologii, polityki, biznesu oraz sztuki. Wydarzenie, łączące obecnych i przyszłych liderów, w obliczu bieżącej sytuacji na świecie miało większą wagę niż kiedykolwiek. W ciągu ostatnich lat pandemii, licznych anomalii środowiskowych, a także wojny w Ukrainie wielu z nas przewartościowało swoje życie, przemyślało ideologie, które są nam bliskie.

Konferencję poprowadziła Zuzanna Lewandowska, dyrektorka programowa Grupy Filantropijnej Wyborczej i wiceprezeska Fundacji Wysokich Obcasów. Cztery panele skupiły wybitnych specjalistów z czterech różnych dziedzin. Podczas panelu naukowo-technologicznego „Zjednoczenie umysłu, ciała i technologii” eksperci zastanawiali się nad tym, kto posiada kontrolę. Tematem panelu biznesowego było przejście na gospodarkę niskoemisyjną. Panel polityczny dotyczył wojny w Ukrainie. Zuzanna Lewandowska i Irina Tymczyszyn, współzałożycielka i dyrektorka zarządzająca ukraińsko-brytyjskiego City Clubu, skupiły się na rosnącym napięciu pomiędzy Rosją a Zachodem i jego konsekwencjami. Z kolei podczas panelu artystycznego prelegenci zastanawiali się nad tym, jak sztuka nadaje sens światu.

Spełnienie dzięki sztuce

Tegoroczny panel artystyczny podczas UCL Leaders zatytułowano „Sztuka jako narzędzie wnoszące wartość do świata”. Do inspirującej dyskusji zaproszono artystów w różnym wieku i o różnym pochodzeniu, ekspertów z wielu dyscyplin. Spośród kilkudziesięciu kandydatów wybrano sześcioro prelegentów: Arch Hades, Krzysztofa Zanussiego, Fionę Hayes, Jana Komasę, Arthura Poujois i Jána Valíka

Sztuka jest metodą na przedstawienie osobistych przemyśleń w namacalny sposób. Zapewnia wgląd we wzajemne niematerialne światy idei, przekonań, wartości czy lęków. Może być narzędziem oporu przeciwko absurdowi, który zabiera sens istnieniu, a jednocześnie potrafi go celebrować. – Spośród wszystkich żywych istot tylko ludzie przekazują doświadczenie z pokolenia na pokolenie. A to wszystko dzięki sztuce narracyjnej […]. Pojęcie mądrości powinno zostać zrewidowane. Mądrość to wskazówka, co wybrać w życiu, żeby na końcu nie zbankrutować – przekonywał podczas swojego wystąpienia Krzysztof Zanussi. Reżyser podkreślał również, że geneza problemów, z którymi się zmagamy, tkwi w braku zdolności publiczności do wykorzystania wewnętrznej mądrości, by oprzeć się popędowi konsumpcyjnemu. Opierając się mu, uważa Zanussi, mamy większą szansę na spełnienie w życiu.

Z kolei poetka Arch Hades wyjaśniała, że zgodnie z filozofią egzystencjalizmu natury ludzkiej nie ma, ludzie nie mają celu ani obowiązku. Jak przekonywała, jesteśmy czymś dopiero później, tym, kim się sami uczynimy. Swobodnie można więc tworzyć własne znaczenie i cel w egzystencji. – Sztuka powinna prowokować i pomagać nam w rozważaniach wszelkich myśli. Nie powinna być formą odwracania uwagi lub eskapizmu [...]. Moją misją jest przeciwstawienie się postmodernizmowi, ożywienie egzystencjalizmu i odrzucenie rozrywki typu fast food – mówiła Hades, dla której fastfoodową rozrywką są media społecznościowe, które wraz z platformami streamingowymi zamiast odżywiać, degenerują społeczeństwo. Ich ogromna popularność bierze się zdaniem poetki z ludzkiej skłonności do eskapizmu. Arch namawia, aby iść za głosem serca i tworzyć własny sens życia.

Pochodzący z Francji artysta Arthur Poujois podkreślał tymczasem, że żyjąc w kapitalistycznym świecie, nieustannie zanurzamy się w poczuciu chaosu. Sztuka potrafi wydostać nas ze stanu niepokoju, jako narzędzie umożliwiające skupienie oraz zwolnienie tempa w pędzącym świecie. – Sztuka pomaga nam się rozwijać i odnajdywać skupienie w chaosie, a zatem nadaje życiu znaczenie [...]. Moja praca nie powołuje się na moje poglądy. Chodzi w niej o proces, w którym mądrości ewoluują, a ja służę ich rozwojowi – mówił Poujois.

Jaka zatem przyszłość czeka sztukę? Prelegenci zgodnie wyrazili optymizm. Malarz Ján Valík opisał swoją wiarę w indywidualizm i myślenie, które napędza i będzie napędzać kreatywny postęp. Podobnie jak Arch Hades i Jan Komasa jako kluczową widzi rolę prawdy, która poprzez sztukę zawsze znajdzie drogę do świata odbiorcy.

Obok czterech paneli uczestnicy UCL Leaders 2022 mieli możliwość dołączenia do kameralnego spotkania z Fioną Hayes na temat rozwoju osobistego w międzynarodowym środowisku. Dysponując ponad 30-letnim doświadczeniem w dziennikarstwie, m.in. w „Vogue Hong Kong”, Fiona jest niezwykłym źródłem inspiracji dla młodych ludzi. Uczestnikom konferencji przedstawiła swoją filozofię: „Wykonuj ciekawą pracę, w ciekawych miejscach, z ciekawymi ludźmi”.


Kolejna edycja UCL Leaders odbędzie się w pierwszym kwartale 2023 r. Więcej informacji na stronie internetowej wydarzeniaNagranie z konferencji UCL Leaders 2022 można zobaczyć na YouTubie.

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij