Znaleziono 0 artykułów
18.05.2020

Królewska suknia ślubna. Najpiękniejsze kreacje w historii

18.05.2020
Książę William i księżna Kate (Fot. Chris Jackson, Getty Images)

Królewskie śluby to wydarzenie na skalę światową. Media rozpisują się o zaproszonych gościach, lokalizacji czy menu imprezy, ale najwięcej uwagi poświęcają zazwyczaj pannie młodej. Spekulacje na temat projektanta sukni, kwiatów, fryzury i makijażu zaczynają się na kilka miesięcy przez samym wydarzeniem. Przypominamy najpiękniejsze królewskie suknie ślubne.

Królowa Elżbieta II i książę Filip

Królowa Elżbieta II i książę Filip (Fot. Hulton Archive, Getty Images)

Królowa Elżbieta II to najdłużej panujący monarcha w historii Wielkiej Brytanii. Razem ze swoim mężem, księciem Filipem obchodzili rok temu 70-tą rocznicę ślubu. Ich prywatne życie, o którym prasa nigdy się zbytnio nie rozpisywała, w ostatnim czasie przybliżył widzom serial „The Crown”. Para poznała się, kiedy królowa Elżbieta II miała zaledwie 13 lat. Młoda następczyni tronu od razu zakochała się w przystojnym oficerze, co nie spotkało się z pozytywną reakcją ze strony jej rodziców. Filipa krytykowano za brak wykształcenia i związki jego rodziny z nazistami. Mimo to w 1946 roku młodzi w tajemnicy zaręczyli się. Ślub pary odbył się w listopadzie 1947 roku. Przyszła królowa miała na sobie suknię autorstwa brytyjskiego projektanta Normana Hartnella. Ozdobiona tysiącami pereł, suknia powstała na wzór obrazu Botticellego „Wiosna”. Elżbieta miała na głowie tiarę, podarowaną jej przez babcię królową Marię oraz 4-metrowy welon w kolorze kości słoniowej.

Grace Kelly i książę Rainier III Grimaldi

Grace Kelly i książę Rainier III Grimaldi (Fot. East News)

Ona była światowej sławy aktorką, on księciem europejskiego kraju. Poznali się w 1955 roku. Grace Kelly przyjechała na festiwal filmowy do Cannes promować swój najnowszy film „Złodziej z hotelu” w reżyserii Alfreda Hitchcocka. Spotkali się w monakijskim pałacu na sesji zdjęciowej, zaaranżowanej przez „Paris Match”. Zaledwie 26-letnia aktorka była wtedy u szczytu kariery, jednak zgodziła się wyjść za Rainiera, porzucić aktorstwo i przeprowadzić się do Europy. Ślub pary odbył się 19 kwietnia 1956 roku w katedrze św. Mikołaja w Monako i był transmitowany na żywo przez wszystkie europejskie stacje telewizyjne. Kelly miała na sobie suknię projektu głównej kostiumografki studia MGM, Helen Rose. Do jej uszycia zużyto ponad 25 metrów tafty i ponad 100 metrów jedwabnych koronek z XIX wieku. Panna młoda miała na głowie koronkowy czepek oraz welon obszyty tysiącem pereł.

Księżniczka Margaret i Antony Armstrong-Jones

Księżniczka Margaret i Antony Armstrong-Jones (Fot. Bettmann , Getty Images)
Diana Spencer w dniu ślubu (Fot. Fox Photos, Getty Images)

Podczas wizyty w Afryce Południowej, w wieku 17 lat, Małgorzata poznała swoją wielką miłość, Petera Townsenda. Peter był brytyjskim oficerem, pilotem Królewskich Sił Powietrznych. Mimo że był wtedy żonaty, młoda księżniczka szybko go zauroczyła i nie odstępował jej na krok. Swój związek utrzymywali w tajemnicy, jednak prasa w końcu wywęszyła sensację. Zarówno rząd Winstona Churchilla, jak i Kościół Angielski wyrażali dezaprobatę co do małżeństwa z rozwodnikiem, podobnie jak sama królowa. W końcu po trwającym prawie trzy lata romansie Małgorzata zakończyła związek. Młodsza siostra królowej po rozstaniu rzuciła się w wir nocnego życia. W tym czasie Townsend oświadczył się młodej Belgijce, łudząco podobnej do siostry królowej Elżbiety II. Dzień po ogłoszeniu ich zaręczyn, Małgorzata przyjęła oświadczyny Antony’ego Armstronga-Jones, fotografa mody, który tak jak ona uwielbiał nocne wycieczki po londyńskich klubach. Ślub pary odbył się w 1960 roku. Małgorzata miała na sobie suknię ślubną, która była totalnym przeciwieństwem kreacji jej starszej siostry, mimo że zaprojektował ją ten sam projektant – Norman Hartnell. Za namową przyszłego męża suknia miała być prosta i elegancka. Wykonana została z białego jedwabiu i organzy, nie miała ani koronek, ani obfitych haftów. Dekolt w szpic optycznie wydłużał szyję księżniczki, a spódnicę wspierał usztywniony tiul w halce. Kreacja została zaprojektowana tak, aby wysmuklała sylwetkę Małgorzaty i optycznie ją wydłużała.

Diana Spencer i książę Karol

Diana Spencer i książę Karol (Fot. Fox Photos, Getty Images)

Każda dziewczynka marzy o ślubie jak z bajki, a do takich zdecydowanie należy zaliczyć ślub Diany Spencer z księciem Walii, Karolem. Poznali się na meczu polo – ona skromna i nieśmiała, on następca brytyjskiego tronu. Zauroczona Karolem młoda Diana przyjęła jego oświadczyny. Małżeństwo książęcej pary nie należało do szczęśliwych, ale dzień ich ślubu, a przede wszystkim kreacja panny młodej przeszły do historii. Praktycznie do ostatniej chwili utrzymywano w tajemnicy projekt sukni, w której miała pojawić się Diana. Kreacja, o której w latach 80. i 90. marzyły wszystkie panny młode została zaprojektowana przez Elisabeth i Davida Emmanuel. Barokową suknię wykonano z jedwabnej tafty oraz z ponad 10 tys. pereł i cekinów. Całość uzupełniał obszyty falbaną dekolt, bufiaste rękawy oraz aż ośmiometrowy tren, ciągnący się za przyszłą księżną. Do dekoracji kreacji użyto także fragmentu koronki, który pochodził z czasów królowej Marii. Pod nastroszonym welonem znajdował się rodzinny diadem Spencerów. Między pałacem Buckingham, a katedrą zgromadził się ponad 600 tysięczny tłum osób, chcących na żywo zobaczyć przyszłą królową brytyjską.

Książę Filip i Letizia Ortiz

Książę Filip i Letizia Ortiz (Fot. Lalo Yasky, Getty Images)

Historia miłosna na miarę najlepszej powieści romantycznej. Filip, następca hiszpańskiego tronu, który pod naciskiem ojca, króla Juana Carlosa kilkakrotnie rozstawał się z nieodpowiednimi w oczach ojca kandydatkami na przyszłą królową. Letizia, dziennikarka telewizyjna i rozwódka. Poznali się na przyjęciu u wspólnych znajomych w 2002 roku. Przez ponad rok udało im się utrzymać znajomość w tajemnicy. Związek wyszedł na jaw, kiedy para ogłosiła swoje zaręczyny. Juan Carlos, podburzany dodatkowo przez hiszpańskich arystokratów, od samego początku głośno wyrażał swoją dezaprobatę. Książę Filip w tym wypadku nie zamierzał jednak odpuścić. Postawił ojcu ultimatum: albo ślub, albo on rezygnuje z korony. 22 maja 2004 roku w Katedrze Almudena w Madrycie odbył się ślub Filipa i Letizi. Projektanta sukni, 86-letniego Manuela Pertegazę podsunęła przyszłej synowej królowa Hiszpanii. Panna młoda postawiła na jedwabną, prostą kreację z wysokim kołnierzem, która była ozdobiona złoto-srebrnymi haftami w kształcie symboli królestwa Asturii. Cały look uzupełniała diamentowa tiara i tren o długości 4,5 metra.

Księżniczka Wiktoria i Daniel Westling

Księżniczka Wiktoria i Daniel Westling (Fot. Pascal Le Segretain, Getty Images)

Historia Kopciuszka, tylko w tym wypadku w jego postać wcielił się mężczyzna. Księżniczka Wiktoria i Daniel Westling poznali się w klubie fitness. On pochodził z małego miasteczka, był trenerem personalnym i właścicielem kilku klubów sportowych. Ona, najstarsza córka króla Karola XVI Gustawa i następczyni szwedzkiego tronu, musiała spytać o zgodę na ślub ojca i parlament szwedzki. Karol XIV Gustaw był przeciwny związkom z osobami pochodzącymi z klas niższych, mimo iż sam poślubił hostessę poznaną na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium. Księżniczka jednak nie dawała za wygraną i po ośmiu latach narzeczeństwa para w końcu stanęła przed ołtarzem. 19 czerwca 2010 roku Wiktoria i Daniel powiedzieli sobie sakramentalne „tak”. Księżniczka wybrała prostą, klasyczną suknię z satyny, z dekoltem w łódkę z przodu i w kształcie litery V z tyłu oraz z 4,6 metrowym odpinanym trenem. Kreacja była dziełem szwedzkiego projektanta Para Engshedena. Stylizację ślubną uzupełniała bogato zdobiona tiara i koronkowy welon, który wcześniej miała na sobie matka i babka Wiktorii w dniu swojego ślubu.

Kate Middleton i książę William

Kate Middleton i książę William (Fot. Chris Jackson, Getty Images)

Ślub Kate i Williama był najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem 2011 roku. Na liście gości oprócz rodzin królewskich i najważniejszych polityków znalazły się takie osobistości jak David i Victoria Beckham, Elton John czy piosenkarka Joss Stone. Transmisję telewizyjną wydarzenia obejrzało ponad 2 miliony osób. To jednak na suknię ślubną Kate Middleton czekali wszyscy z zapartym tchem. Bookmacherzy przyjmowali nawet zakłady odnośnie tego, kto będzie projektantem sukni. Przyszła księżna postawiła na dom mody Alexander McQueen. Dyrektor artystyczna marki, Sarah Burton zaprojektowała suknię, która do dziś jest jedną z najczęściej kopiowanych sukni ślubnych na świecie. Kreację wykonano z ręcznie robionych koronek we wzór żonkili, róż, ostów i koniczynek, które symbolizują Zjednoczone Królestwo. Pracownicy, szyjąc suknię musieli myć ręce co 30 minut, żeby zagwarantować jej nieskazitelną czystość, a igły zmieniane były co trzy godziny, żeby zapewnić z kolei ich odpowiednią ostrość. Sukni, która była w odcieniach bieli i kości słoniowej towarzyszył tren o długości prawie trzech metrów. Zgodnie z brytyjską tradycją panna młoda powinna mieć w dniu ślubu coś pożyczonego – tiarę, którą Kate miała na głowie dostała od królowej Elżbiety II oraz coś niebieskiego. Kreacja przyszłej księżnej, tak jak zmarłej tragicznie Diany, miała przyszytą w talii maleńką, niebieską kokardkę. Co ciekawe, aby optycznie zwęzić talię Kate, projektantka wszyła w okolicach bioder maleńkie poduszeczki.

Charlene Wittstock i książę Albert II

Charlene Wittstock i książę Albert II (Fot. Andreas Rentz, Getty Images)

Ślub księcia Alberta II i Charlene Wittstock był pierwszym ślubem władcy Monako od czasów, gdy hollywoodzka aktorka Grace Kelly poślubiła ponad 50 lat wcześniej jego ojca, Rainiera III. Para poznała się w 2000 roku na międzynarodowych zawodach pływackich. Zresztą Charlene to była pływaczka, pochodzącą z Afryki Południowej. Choć poziom medialnego szumu wokół imprezy był zdecydowanie mniejszy niż w przypadku ślubu Kate i Williama, to i tak suknia panny młodej wzbudziła spore zainteresowanie. Nowa księżna Monako wybrała elegancką kreację Armani Privé w kolorze kości słoniowej, uszytą z jedwabiu i ozdobioną 40 tys. kryształków Swarovskiego. Całość wieńczył długi tren oraz tiulowy welon. Po ceremonii media okrzyknęły księżną „najsmutniejszą panną młodą”. Podczas ceremonii z oczu pływaczki nie znikały łzy. Całość potęgowały plotki, że Charlene podobno na tydzień przed ślubem kupiła bilet do RPA w jedną stronę, dowiedziawszy się o kolejnych zdradach i nieślubnych dzieciach swojego przyszłego męża.

Meghan Markle i książę Harry

Księżna i książę Sussex (Fot. Steve Parsons - WPA Pool/Getty Images)

Ślub młodszego syna księżnej Diany i amerykańskiej aktorki był najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem 2018 roku. Ceremonia zgromadziła przed telewizorami prawie dwa miliardy widzów na całym świecie. Media do samego końca nie wiedziały, kto zaprojektuje suknię ślubną przyszłej księżnej Sussex. Meghan Markle pojawiła się na schodach katedry św. Jerzego w minimalistycznej kreacji projektu Clare Waight Keller dla Givenchy. Elegancką suknię z dekoltem w łódkę i rękawami ¾ uzupełniał długi welon w stylu lat 20., który zdobiły hafty kwiatów symbolizujących każdy kraj Wspólnoty Narodów. Stylizację dopełniała bogato zdobiona tiara, która należała do królowej Marii. Co ciekawe, w październiku 2018 roku kreację można było podziwiać z bliska na wystawie na zamku w Windsorze. Po oficjalnej ceremonii zaślubin Meghan przebrała się w drugą suknię, którą zaprojektowała Stella McCartney. Kreację o kroju syreny z odsłoniętymi ramionami wykonano z jedwabnej krepy w odcieniu lily white

Księżna i książę Sussex (Fot. Steve Parsons - WPA Pool/Getty Images)

 

Katarzyna Pietrewicz
Proszę czekać..
Zamknij