Znaleziono 0 artykułów
10.07.2021

Księżna Diana. Jeden dzień w Cannes

10.07.2021
Księżna Diana w Cannes w 1987 roku (Photo by Tim Graham Photo Library via Getty Images)

W maju 1987 roku Diana i Karol przylecieli do Cannes na jeden dzień, by świętować 40-lecie festiwalu. Tego wieczoru Diana była najczęściej fotografowaną osobą na czerwonym dywanie. Przyćmiła wszystkie gwiazdy kina, łącznie z Rogerem Moore’em i Julie Walters. Długa błękitna suknia, którą miała na sobie, należy do najsłynniejszych w modowym dorobku księżnej. W 2013 roku została sprzedana na aukcji charytatywnej za ponad 100 tysięcy dolarów. Inspiruje do dziś.

Pojawienie się księżnej i księcia Walii na 40. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes było ogromnym wydarzeniem. O wizycie książęcej pary na Lazurowym Wybrzeżu mówiono nawet za oceanem. Dziennikarz „Los Angeles Times”, Jack Mathews, pisał, że jeszcze na długo przed rozpoczęciem festiwalu wszyscy ekscytowali się „tylko Dianą i Karolem”, a nie konkursem głównym. „Kiedy dokładnie przylecą? Gdzie będzie można ich zobaczyć? I najważniejsze – jak zdobyć zaproszenie?” – wspominał. Nikt inny nie budził podobnego zainteresowania, mimo że tamtego roku po słynnych 24 stopniach prowadzących do pałacu festiwalowego przeszli m.in. John Travolta, Elizabeth Taylor czy Paul Newman.

Lady Di i książę Karol w Cannes (Photo by Tim Graham Photo Library via Getty Images)

Lady Di i książę Karol w Cannes: W cieniu małżeńskiego kryzysu

Od chwili gdy samolot z Dianą i Karolem wylądował na południu Francji, fotoreporterzy śledzili każdy ich krok. Wraz z nimi mieszkańcy Cannes i tłumy turystów, którzy przyjechali do miasta tylko po to, by zobaczyć brytyjską księżną. Diana zdawała się onieśmielona tym zainteresowaniem. Miała tylko 26 lat. Starszy o ponad dekadę Karol lepiej radził sobie podczas oficjalnych spotkań i wygłaszania przemówień. A jednak to ona była gościem najbardziej wyczekiwanym i pożądanym. Gazety opisywały każdą jej stylizację, odnotowywały każdy uśmiech i rumieniec na policzkach. A Diana rumieniła się często, co tylko przysparzało jej sympatii.

Podczas wizyty w Cannes zdjęcia robiono niemal bez przerwy, a jednak na żadnym nie widać, by Diana i Karol okazywali sobie czułość. Kamery nie uchwyciły ani jednego gestu, który zdradzałby bliskość między księciem i księżną. W 1995 roku, w głośnym wywiadzie dla „Panoramy” BBC, Diana wyjawiła, że już kilka lat po ślubie Karol odnowił znajomość z dawną przyjaciółką Camillą Parker Bowles. Ona sama zaś od 1986 roku miała romans z kapitanem Jamesem Hewittem. Podczas wizyty w Cannes małżeństwo było już w poważnym kryzysie.

Księżna Diana i książę Karol w Cannes (Photo by Tim Graham Photo Library via Getty Images)

Stylizacja Lady Di z Cannes przeszła do historii

Jednak patrząc tamtego majowego wieczoru na Dianę, trudno było przypuszczać, że jest nieszczęśliwa. Bo przecież księżna promieniała. Na czerwonym dywanie zaprezentowała się spektakularnie. Do dziś jej stylizacja z galowej premiery filmu „Whales of August”, w reżyserii Brytyjczyka Lindsaya Andersona, uchodzi za jedną z najpiękniejszych w historii festiwalu w Cannes. Catherine Walker, projektując tę jasnoniebieską szyfonową suknię, inspirowała się Grace Kelly. Amerykańska aktorka, późniejsza księżna Monako, miała na sobie podobną kreację w filmie „Złodziej w hotelu”.

Kadr z filmu "Złodziej w hotelu" (Fot. materiały prasowe)

Diana dobrała do sukni wspaniałą diamentową biżuterię. Kolczyki z akwamarynami podkreśliły kolor oczu księżnej. Były to, obok szafirów, jej ulubione kamienie. Miała też bransoletę oraz pierścionek zaręczynowy, który dziś należy do Kate, księżnej Cambridge. Wieczorową stylizację wieńczyły satynowe błękitne szpilki.

Gdy limuzyna z księciem i księżną Walii podjechała pod czerwony dywan rozciągnięty przed pałacem festiwalowym, zaczął się istny szał. W ciągu zaledwie kilku sekund fotoreporterzy zużyli klisze o wartości ponad 5 tysięcy dolarów. W Cannes żartowano potem, że Diana i Karol zrujnowali paparazzich.

Księżna Walii ma z tego wieczoru wiele zdjęć solo, jako że trzymała się kilka kroków za Karolem. Być może właśnie dlatego w oczy tak bardzo rzuca się jej wspaniała błękitna suknia. Okazała się zresztą ponadczasowa. W 2019 roku aktorka Priyanka Chopra (prywatnie żona Nicka Jonasa i przyjaciółka Meghan Markle) zainspirowała się nią, wybierając kreację na swój pierwszy raz w Cannes.

Priyanka Chopra w Cannes w 2019 roku w sukni inspirowanej kreacją Lady Di (Photo by Pierre Suu/GC Images)

Diana publicznie wystąpiła w sukni projektu Catherine Walker jeszcze dwukrotnie. Włożyła ją na premierę musicalu „Miss Saigon” w Londynie w 1989 roku oraz na portretową sesję zdjęciową z Terence’em Donovanem. W Cannes nie pojawiła się już nigdy więcej. Ostatni raz przebywała na Lazurowym Wybrzeżu latem 1997 roku, na krótko przed tragiczną śmiercią. Razem z ówczesnym partnerem, Dodim Al-Fayedem, wypoczywała na jachcie w porcie Saint-Tropez.

Księżna Diana na premierze musicalu „Miss Saigon” (Photo by Princess Diana Archive/Getty Images)

W 2013 roku słynna niebieska sukienka należąca niegdyś do księżnej Diany została sprzedana na aukcji w Los Angeles za ponad 100 tysięcy dolarów. Dochód przekazano organizacjom charytatywnym działającym na rzecz dzieci.

Natalia Hołownia
Proszę czekać..
Zamknij