Znaleziono 0 artykułów
17.09.2021

Love stories: Winona Ryder i Johnny Depp

17.09.2021
Gala Zlotych Globów 1991 /(Fot. Getty Images)

Winona Ryder i Johnny Depp zakochali się w sobie natychmiast. Po pięciu miesiącach znajomości byli zaręczeni. Wierzyli, że będą razem na zawsze. Gdy się rozstali, ona wpadła w depresję i uzależnienie, on przeżył poważne załamanie. Już nigdy nie wrócił do siebie. Winona skradła mu duszę – skomentował Tim Burton.

To była miłość od pierwszego wejrzenia, tak twierdził Depp. Miał 26 lat, gdy w 1989 roku po raz pierwszy zobaczył Winonę, ona miała wtedy niecałe 18. Spotkali się w Nowym Jorku na premierze filmu „Wielkie kule ognia”, w którym grała Ryder. Akurat podczas bankietu poszłam po colę – wspominała. – I nagle nasze spojrzenia się spotkały. To było niczym scena z „West Side Story” – opowiadał Depp. – Zbliżenie tylko na nią, cała reszta jakby się rozmyła. Wkrótce potem umówili się na pierwszą randkę.

Winona mówiła dziennikarzom, że Johnny ujął ją nieśmiałością, delikatnością. Myślała, że jest „zarozumiałym dupkiem”, a okazał się samotnym romantykiem. I do tego był taki przystojny.

Szybko stali się jedną z najgorętszych par lat 90. – czasów podartych dżinsów, spranych T-shirtów, wyciągniętych swetrów, Nirvany i grungeu. W Hollywood uchodzili za buntowników. A po filmie „Edward Nożycoręki” Tima Burtona, w którym razem zagrali – widziano w nich współczesnych Romea i Julię. Podobno tytułową rolę miał dostać Tom Cruise, będący wówczas u szczytu sławy, ale Ryder, która została obsadzona jako Julia, wymogła na producentach, żeby zatrudnili Deppa. Byli już wtedy zaręczeni – aktor poprosił ukochaną o rękę pięć miesięcy po pierwszej randce. Oczywiście Winona od razu się zgodziła.

W Edwardzie Nożycorękim /(Fot. Getty Images)

Johnny wytatuował na ramieniu: „Winona Forever”

Depp był pierwszą miłością Ryder. On miał już wcześniej i żonę, i dwie narzeczone. W 1983 roku poślubił makijażystkę Lori Anne Allison. Małżeństwo przetrwało dwa lata, ale właśnie dzięki Lori i jej znajomościom w środowisku filmowym Johnny dostał się na pierwszy casting. Wkrótce po rozwodzie zaręczył się z gwiazdą „Dirty Dancing” Jennifer Grey; ta nagła miłość szybko się wypaliła. Kolejną narzeczoną aktora została Sherilyn Fenn, znana z telewizyjnego hitu „Miasteczko Twin Peaks”, byli razem prawie cztery lata.

Na premierze Milczenia Owiec, 1991 rok / (Fot. Getty Images)

Nigdy nie czułem do nikogo tego, co czuję do Winony – mówił jako jej partner. Na wspólny dom wybrali Nowy Jork, bo jak twierdzili, najbardziej pasował do ich osobowości i stylu życia. Prawdopodobnie spodziewali się też, że będą tam bardziej anonimowi niż w Los Angeles. Dzięki wielu powstającym wtedy tekstom na ich temat możemy sobie wyobrażać, jak szybko apartament Winony i Johnnye’go wypełnił się płytami, kasetami wideo, książkami. Całymi dniami oglądali filmy albo czytali bitników i J.D. Salingera, zachwycali się „Buszującym w zbożu”. Lubili włóczyć się po księgarniach, szukając pierwszych egzemplarzy swoich ulubionych powieści. Ale mogli też spędzić cały dzień, leżąc wtuleni w siebie i słuchając „Crazy for You” Madonny. To była ich piosenka.

Jeszcze w 1990 roku na prawym ramieniu Johnnyego Deppa pojawił się tatuaż: „Winona Forever”. Byłam w totalnym szoku – mówiła Ryder w „The Rolling Stone”. – Wmawiałam sobie, że to tylko na chwilę, że zmyje się w kąpieli. Nie mogłam uwierzyć, że jest prawdziwy. Przecież taki tatuaż to coś na zawsze!

Mógłbym dla niej umrzeć – wyznał aktor w jednym z wywiadów. A ona powtarzała, że zawsze musi mieć przy sobie coś związanego z Johnnym – jego kurtkę, naszyjnik, bransoletkę albo zdjęcie. Ich wzajemne uwielbienie graniczyło z obsesją. Winona towarzyszyła kiedyś narzeczonemu, gdy udzielał wywiadu. Dopalała po nim każdego papierosa, mimo że sama nie paliła.

A wokół nich wciąż byli paparazzi, jeździli za parą nawet na stacje benzynowe. O zainteresowaniu mediów Winoną i Johnnym pisał między innymi w „The Rolling Stone” dziennikarz, autor książek Bill Zehme. Ale Depp i Ryder wcale się nie ukrywali. Bywali na premierach, festiwalach i galach, razem udzielali wywiadów, pozowali do zdjęć. A gdy tylko pojawili się na czerwonym dywanie, publiczność szalała. Bo na początku lat 90. niemal każdy nastolatek miał w pokoju plakat Winony, Johnny’ego lub obojga.

W 1990 roku /(Fot. Getty Images)

Ryder i Depp rozstali się po czterech latach

Johnny nie radził sobie z tym, że częściej mówiono o ich życiu prywatnym niż o rolach. A grali dużo, byli jednymi z najczęściej obsadzanych aktorów swojego pokolenia. Niedługo po „Edwardzie Nożycorękim” Winona wystąpiła w „Syrenach” z Cher, w „Draculi” Francisa Forda Coppoli, potem w „Wieku niewinności” Martina Scorsesego, za rolę w którym – May Welland – otrzymała pierwszą nominację do Oscara. Johnny grał u Emira Kusturicy oraz w „Co gryzie Gilberta Grape’a”, gdzie partnerował mu nastoletni Leonardo DiCaprio.

Na urodzinach Herba Rittsa, 1990 rok /(Fot. Getty Images)

Trzy lata po zaręczynach prasa wciąż zastanawiała się, kiedy wezmą ślub, paparazzi nie dawali im spokoju, byli coraz bardziej agresywni, a fani chcieli jeszcze więcej Johnnyego i Winony. Ryder zaczynała wtedy pracę na planie „Małych Kobietek”, jednego z najważniejszych filmów w jej karierze, a Depp rozkręcał klub muzyczny The Viper Room, położony przy Sunset Strip. Właśnie tam, w Halloween 1993 roku, znaleziono ciało aktora Rivera Phoenixa. Miał 23 lata, przedawkował. Było to dramatyczne zamknięcie trudnego czasu dla Johnnyego i Winony. W tym roku się rozstali.

Winona wpadła w autodestrukcyjną spiralę. Spędzała całe dnie sama w domu, który kiedyś dzieliła z Johnnym, lub w pokoju hotelowym, pijąc, łykając tabletki uspokajające, słuchając Toma Waitsa, zaczęła też palić. Pewnej nocy zasnęła na sofie z zapalonym papierosem w dłoni. Obudziła się otoczona płomieniami. Wtedy postanowiła wziąć się w garść. Nigdy nie przestała jednak wspominać Johnnyego z czułością. Po latach powiedziała: Gdy go poznałam, byłam dziewicą, pod każdym względem. Johnny to zmienił. Był moim pierwszym. Chłopakiem. Narzeczonym. Kochankiem. To z nim pierwszy raz się całowałam. Dlatego zawsze będzie w moim sercu.

Johnny nie radził sobie z rozstaniem ze swoją bratnią duszą, jak często nazywał Winonę. Pracował wtedy na planie filmu „Ed Wood” Tima Burtona. Reżyser wspominał, że Depp często stawał przed kamerą we łzach. Gdy zapytał Johnny’ego, dlaczego rozstał się z Ryder, aktor odparł: To nie jej wina, tylko moja. Zdaniem Burtona wraz ze stratą Winony aktor stracił część siebie. – To już nie był ten Johnny, którego znałem. Tak jakby Winona skradła mu duszę – powiedział Burton.

Winona i Johnny wciąż się przyjaźnią

A co ze słynnym tatuażem? Depp wciąż ma go na ramieniu, tylko w zmienionej formie – skrócił imię dawnej ukochanej do „wino”, co potocznie oznacza pijaczynę.– Gdybym po prostu go usunął, byłoby tak, jakbym chciał wymazać przeszłość. Jakbym chciał udawać, że to wszystko się nie zdarzyło. To nie byłoby uczciwe – wyznał w rozmowie z magazynem „GQ”.

Choć konkretna przyczyna ich rozstania nie jest znana, w rozmowie z „Los Angeles Times” Johnny Depp zasugerował, że winę za rozpad ich związku ponoszą media. W wywiadzie udzielonym pod koniec 1993 roku powiedział: – W Hollywood ciężko o prywatność. Jeśli chodzi o mój związek z Winoną, popełniłem podstawowy błąd. Dopuściłem media do naszego życia. Byliśmy uczciwi, otwarci, nie ukrywaliśmy się. Sądziłem, że dzięki temu zainteresowanie naszym związkiem osłabnie. A było przeciwnie – im bardziej byliśmy dostępni, tym chętniej mieszano się w nasze sprawy.

Mimo intensywności uczuć, jakie towarzyszyły najpierw związkowi, a potem rozstaniu, Winona Ryder i Johnny Depp pozostali przyjaciółmi. W kolejnych latach aktorka spotykała się m.in. z Davidem Duchovnym i Mattem Damonem. Od 2011 roku jest w związku z projektantem Scottem Mackinlayem Hahnem.

Depp rok po zerwaniu z Ryder zaczął spotykać się z modelką Kate Moss, tworzyli rockandrollowy związek. Jego kolejną miłością była Vanessa Paradis – mają dwoje dzieci – córkę Lily-Rose i syna Jacka. Jednak po 14 wspólnych latach Depp zostawił Paradis dla aktorki Amber Heard, z którą wziął ślub w 2015 roku. Rozstali się rok później. Gdy Heard oskarżyła Deppa o stosowanie wobec niej przemocy, Ryder stanęła w jego obronie. – Johnny nigdy, przenigdy nie był wobec mnie w jakimkolwiek stopniu agresywny – powiedziała w 2016 roku magazynowi „Time”. – Znam go jedynie jako dobrego, kochającego, troszczącego się o swoich najbliższych mężczyznę, który chroni tych, których kocha.

Natalia Hołownia
Proszę czekać..
Zamknij