Znaleziono 0 artykułów
03.03.2020

Luwr zamknięty w obawie przed koronawirusem

03.03.2020
Muzeum Luwr w Paryżu (Fot. Bertrand Rindoff Petroff/Getty Images)

W reakcji na protesty pracowników, obawiających się zakażenia, muzeum zostało zamknięte. Jedną z największych atrakcji Paryża odwiedza rocznie 10 milionów turystów.

częła się pandemia, odnotowano już ponad 90 tysięcy przypadków zachorowań, a ponad trzy tysiące osób zmarło. Niedawno wirus COVID-19 dotarł również do Europy. Najwięcej chorych, bo blisko dwa tysiące, przebywa we Włoszech, ale przypadki zachorowań odnotowano również w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Czechach i Francji.

Pod wpływem doniesień o kolejnych chorych we Francji (na ten moment potwierdzono ok. 200 przypadków i trzy zgony), pracownicy Luwru zażądali specjalnego spotkania z zarządem muzeum. Domagano się lepszego zabezpieczenia zdrowia pracowników, a potem odbyło się głosowanie. Zdecydowana większość uczestników opowiedziała się za tymczasowym zamknięciem muzeum. Protest pracowników zbiegł się z decyzją rządu francuskiego, który w związku z kolejnymi zachorowaniami, zakazał zgromadzeń publicznych przekraczających pięć tysięcy ludzi. 

Luwr odwiedza dziennie ponad 15 tysięcy turystów z całego świata (Fot. Pedro Fiúza/NurPhoto via Getty Images)

Luwr to jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów na świecie. Rocznie do paryskiej instytucji przyjeżdża blisko 10 milionów turystów z całego świata, co daje średnio 15 tysięcy dziennie. Pozostałe popularne muzea w Paryżu działają normalnie. Drzwi Centre Pompidou, Musée d’Orsay oraz pałac w Wersalu pozostają otwarte dla zwiedzających. Paryski tydzień mody też odbywa się zgodnie z planem. 

Prawdopodobnie już jutro Luwr zostanie ponownie otwarty. Władze muzeum mają zrobić wszystko, by „chronić” pracowników i turystów. Zamknięcia Luwru nie uznali za konieczne ani minister kultury, ani minister zdrowia. 

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij