Znaleziono 0 artykułów
18.09.2018

Marina Abramović z pierwszą monograficzną wystawą w Polsce

18.09.2018
Marina Abramović (Fot. Getty Image)

Jedna z najsłynniejszych artystek sztuki współczesnej odwiedzi toruńskie CSW w marcu przyszłego roku.

Marina Abramović będzie gościem wernisażu retrospektywnej wystawy w toruńskim CSW, który odbędzie się 8 marca 2019 roku. Ekspozycja „Do czysta” zmierzy się z fenomenem jugosłowiańskiej artystki. Jej  prace od lat 60. w bezkompromisowy sposób opowiadają o kobiecości, erotyce i miłości. W swoich pracach często używa własnego ciała, wystawiając je na ból fizyczny i badając granice wytrzymałości psychicznej. Abramović, która lubi wstrząsać widzami, wciąż budzi żywe emocje. Nic dziwnego, że staje się bohaterką licznych dokumentów (np. „Marina Abramović: artystka obecna”), biografii i prestiżowych wystaw monograficznych.


I choć Marina została już okrzyknięta babcią performansu, chętnie wychodzi z przypisanej jej roli muzealnego eksponatu. Ma świadomość swojej popkulturowej mocy, więc chce mówić, sięgając po coraz to nowe środki. Świadczą o tym chociażby jej zaskakujące współprace z Givenchy, zaproszenie do performansu Jaya-Z, czy zrealizowanie artystycznej reklamówki dla Adidasa. Abramović niezmiennie zachowuje ironiczny dystans. Ku powszechnemu zdziwieniu pozwala sobie nawet na małe skandale. W zeszłym roku we współpracy z luksusową firmą cukierniczą stworzyła makaroniki, które „smakują tak, jak artystka”.
 


Jaką twarz Mariny pokażą kuratorzy przekrojowej toruńskiej wystawy, tego do końca nie wiemy. Nad historią opowiedzianą przy pomocy 120 obiektów pracował z CSW zespół instytucji: Moderna Museet w Sztokholmie Muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana w Humlebaek w Danii oraz Bundeskunsthalle w Bonn. Poza zbiorem rysunków, fotografii, nagrań i elementów scenografii możemy też spodziewać się rekonstrukcji niektórych działań artystki na żywo. Toruń jest kolejnym przystankiem tournée, którą największa dotychczas retrospektywa artystki odbywa po Europie. 

Działania Mariny Abramović stały się ważnym fundamentem rozwoju sztuki współczesnej. Radykalna postawa twórcza, umiejętne postrzeganie przestrzeni świata i sztuki wyróżniają ją spośród ówczesnych środowisk twórczych, dając nieprzecenione źródło inspiracji dla artystów młodszego pokolenia. Przez cały okres swojej twórczości nawiązuje do najistotniejszych problemów współczesnego świata oraz wpływu jednostki na jego kształt – piszą przedstawiciele toruńskiego CSW.


Wystawę będzie można oglądać od 8 marca do 11 sierpnia 2019 roku w Toruniu.

Basia Czyżewska
Proszę czekać..
Zamknij