Znaleziono 0 artykułów
21.05.2020

Miesiąc Fotografii w Krakowie: Czy fotografia może zmieniać świat?

21.05.2020
Weronika Perłowska, Bez tytułu, z cyklu Złość piękności szkodzi

21 maja, rusza 18. edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie. Podczas jednego z najważniejszych europejskich festiwali fotograficznych organizatorzy zastanowią się nad rolą fotografii w niepewnym świecie po pandemii. 

Na Miesiącu Fotografii artyści wchodzą w krytyczny i otwarty dialog z publicznością. Teraz przedmiotem zainteresowania kuratorów i artystów są pandemia i jej ekonomiczne oraz społeczne konsekwencje. Podczas festiwalu organizatorzy poruszą tematykę kryzysu klimatycznego, alienacji, lęku o przyszłość, radykalizmu czy manipulacji za pomocą obrazów. – Pracę nad koncepcją programu tegorocznej i kolejnych edycji festiwalu do 2022 roku oparliśmy na postulacie konieczności przyjęcia odpowiedzialności i zmian, które są nieuchronne, ale dają szansę na budowanie nowych wartości. Podchodzimy do tego wyzwania z otwartością, ciekawością i świadomością, że tylko od nas samych i naszych wysiłków zależy, jakie będzie wspólne jutro twórców, organizatorów, ludzi – mówiła dyrektorka festiwalu, Joanna Gorlach.

Część wystaw z tegorocznej edycji przybierze nową formę. Publiczność będzie mogła obcować z książkami, materiałami na stronie internetowej czy serią interwencji artystycznych zarejestrowanych przez twórców w domach. Klasyczne wystawy otwierane będą sukcesywnie, w miarę dostępności galerii i muzeów. Wydarzenia towarzyszące – wykłady, rozmowy, spotkania, prezentacje, warsztaty – odbędą się natomiast online. Będzie to najdłuższa, bo trwająca nawet cztery miesiące, i najbardziej innowacyjna edycja Miesiąca Fotografii.

Wystawę otworzy panel dyskusyjny „Fotografia w obliczu katastrofy. Dokument i bunt” z cyklu „Fotograf(ia) w działaniu”, który dostępny będzie na Facebooku oraz kanale YouTube o godzinie 20. Artyści porozmawiają o sztuce bez międzynarodowych festiwali, niemożności podróżowania i doświadczaniu sztuki przed ekranami komputerów. W spotkaniu, które poprowadzi Magdalena Kownacka, wezmą udział Sebastian Cichocki, Karolina Gembara, Witek Orski oraz Agnieszka Rayss. W piątek o tej samej godzinie Witek Orski porozmawia z Joanną Żylińską podczas panelu ,,Fotografia postludzka. Obrazowanie świata w epoce sztucznej inteligencji”. Z kolei dyskusja Karoliny Sulej z Karoliną Rychter „Czuły jutuber i pisarz bez pracy? Przyszłość opowiadania historii” odbędzie się 24 i 31 maja o godzinie 11.

Zygmunt Rytka. Do kogo należy kosmos

W programie czekają na nas wystawy takie jak „Znaki na niebie i na ziemi” pod okiem kuratorów Sebastiana Cichockiego i Jagny Lewandowskiej. Artyści opisują w niej zmiany w naturze poprzez serię performance’ów. Z kolei w „Scenariuszach przyszłości” duet Leny Dobrowolskiej i Teo Ormonda-Skeapinga prezentuje efekty wieloletniego projektu badawczo-artystycznego. Wątek nieadekwatności obrazu do opisywania uczuć podejmą artyści w wystawie „Z nikim się nie dzielę”, której kuratorem jest Adam Mazur. Prace zostaną zaprezentowane w eksperymentalnej przestrzeni wirtualnej.

(Fot. Materiały prasowe)

Kwestię emocji podejmą też Weronika Perłowska, laureatka ubiegłorocznego Przeglądu Portfolio (wystawa „Złość piękności szkodzi” w Galerii Nośnej) oraz Karolina Gembara, członkini kolektywu Sputnik Photos, która przyjrzała się z bliska osobom zmuszonym do migracji. Ukłonem w stronę fotografii dokumentalnej będzie prezentacja projektu z kilkunastomiesięcznej podróży po Polsce Dyby i Adama Lachów. „Ranne ptaki są nieufne” będzie można obejrzeć w Galerii Szara Kamienica. Wybór zdjęć z archiwum Zygmunta Rytki „Do kogo należy kosmos” poruszy także kwestie wpływu mediów na kształtowanie obrazu świata. 

Nie zabraknie też sekcji ShowOFF, podczas której zaprezentowane zostaną dzieła młodych twórców wyłonionych w konkursie. Uczestnicy pokażą indywidualne zmagania z tożsamością w kontekście rodziny czy otoczenia poprzez powidoki dziecięcych uczuć, aż po relacje polsko-żydowskie i demitologizację postaci Józefa Piłsudskiego. Wystawy Sekcji ShowOFF prezentowane będą, prawdopodobnie po raz ostatni, w urokliwych przestrzeniach Tytano.

Karolina Gembara_Bez tytułu

Wystawom towarzyszyć będą także panele dyskusyjne, wykłady i eseje wizualne. W ślad za postawionym przez organizatorów pytaniem o to, czy fotografia może zmieniać świat, tematem będą wizualność i medialność obrazów. Poszerzone zostaną także o konteksty społeczne, ekonomiczne i psychologiczne. Uczestnicy poddadzą dyskusji rolę fotografii jako narzędzia oporu i zmiany. Głos w debacie zabiorą badacze nowych form komunikacji z Laboratorium Narracji Wizualnych, ale też pisarze, psychologowie, filozofowie, kulturoznawcy, badacze mitów i przyszłości. Do współpracy zostali zaproszeni m.in.: Anna Bas, Łukasz Lamża, Agnieszka Sural i Urszula Zajączkowska. Nowością tegorocznej edycji jest cykl rozmów „Jak zobaczyć świat” z najważniejszymi badaczami współczesnej kultury wizualnej na świecie. Wśród nich znajdą się Nathan Jurgensen, Joanna Żylińska czy Nicholas Mirzoeff. A dla tych, którzy postanowią zostać w domach, organizatorzy przygotowali oprowadzania po wystawach w sieci.

Organizatorem 18. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie jest Fundacja Sztuk Wizualnych oraz Rada Programowa w składzie: Agnieszka Szuścik, Michał Łuczak, Łukasz Rusznica i Witek Orski. Joanna Gorlach zadebiutuje w roli dyrektorki festiwalu. Wydarzenie finansowane jest z dotacji Urzędu Miasta Krakowa oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Funduszu Promocji Kultury. Osiemnasta edycja Miesiąca Fotografii rozpocznie się dziś, 21 maja, i potrwa przynajmniej do końca wakacji. Informacje o terminach wystaw i wydarzeń można śledzić na kanałach społecznościowych lub na stronie pod linkiem www.photomonth.com. Patronem wydarzenia jest „Vogue Polska”.

FB Miesiąca Fotografii w Krakowie:

21 maja godz. 20.00
➡ Otwarcie Festiwalu
➡ Panel Dyskusyjny ,,FOTOGRAFIA W OBLICZU KATASTROFY. DOKUMENT I BUNT’’ z cyklu ,,Fotograf(ia) w działaniu”
(uczestnicy: Sebastian Cichocki, Karolina Gembara, Witek Orski, Agnieszka Rayss, prowadzenie: Magdalena Kownacka)

22 maja godz. 20.00
➡ ,,Fotografia postludzka. Obrazowanie świata w epoce sztucznej inteligencji’’. Witek Orski rozmawia z Joanną Żylińską

sobota
23 maja godz. 20.00
➡ ,,Psycho Big Talk’’: Agnieszka Kozak rozmawia z Bartłomiejem Dobroczyńskim

niedziela
24 maja godz. 11.00
➡ ,,Czuły jutuber i pisarz bez pracy? Przyszłość opowiadania historii’’. Karolina Sulej rozmawia z Karoliną Rychter

do końca maja:
28 maja godz. 20.00
➡ ,,Przez obraz: Czego się dzisiaj boimy i czy liczby mogą nas uspokoić?’’ Łukasz Lamża

30 maja godz. 20.00
➡ ,,Psycho Big Talk’’: Agnieszka Kozak rozmawia z Remigiuszem Rezińskim

31 maja godz. 11.00
➡,,Czuły jutuber i pisarz bez pracy? Przyszłość opowiadania historii’’. Karolina Sulej rozmawia z Kasprem Bajonem

Kamila Wojtkiewicz
Proszę czekać..
Zamknij