Znaleziono 0 artykułów
03.06.2020

Ministerstwo Kultury przedstawiło wytyczne dla kin i teatrów

03.06.2020
Pierwsze seanse po zakończeniu kwarantanny odbyły się już w Czechach / (Fot. Gabriel Kuchta/Getty Images)

W związku z otwarciem kin, teatrów, filharmonii i oper 6 czerwca, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało wytyczne dla instytucji. Rekomendowane jest m.in. zbieranie danych osobowych widzów, by ułatwić służbom sanitarnym ewentualny kontakt w przypadku zarażenia.

W ramach czwartego etapu odmrażania gospodarki, premier Morawiecki ogłosił otwarcie instytucji kultury i zniesienie obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni otwartej. Otwarcie kin i teatrów nie odbędzie się jednak na starych zasadach. – Zdajemy sobie sprawę, że najbliższe tygodnie w tych instytucjach będą kluczowe pod względem rozpoznania nastrojów wśród publiczności. Jej powrót na widownię będzie z pewnością stopniowy i ważne będzie przede wszystkim budowanie zaufania. Dlatego dyrektorzy i pracownicy instytucji mają przed sobą ważne zadanie polegające na odpowiedniej komunikacji z widzami i stworzeniu przestrzeni spełniającej warunki bezpieczeństwa sanitarnego – podkreśla resort.

W opublikowanych przez ministerstwo wytycznych znajdziemy zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego. Resort podkreśla, że instytucje kultury powiny konsultować się z lokalnymi inspektorami sanitarnymi w razie pytań. Zaleca się także informować widzów, by pozostali w domach w przypadku wystąpienia niepokojących objawów zdrowotnych.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Od 6 czerwca wprowadzamy możliwość odmrożenia funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury i cyrków; warunki są dwa: wypełniamy pojemność widowni do 50 proc. i nosimy maseczki - poinformował dziś wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Otwarcie od 6 czerwca kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury i cyrków "to nie jest obowiązek, ale możliwość dla właścicieli, organizatorów tych jednostek". . "Oni mogą podejmować decyzje o tym, żeby te kina czy teatry ruszyły. Jest bardzo różna opinia na ten temat. Jedni chcą jak najszybciej się otwierać, inni potrzebują czasu. W teatrach sezon kończy się mniej więcej w czerwcu, więc nie wszyscy chcą zaczynać czy kończyć ten sezon przerwany przez epidemię. Podobnie jeżeli chodzi o kina - te wielkie premiery muszą być odpowiednio przygotowane, ale mniejsze kina czy organizatorzy różnych imprez filmowych chcieliby jak najszybciej przejść do działania" - tłumaczył. . Dodał, że "są dwa podstawowe wymogi" odmrożenia tych instytucji. "Wypełniamy pojemność widowni do 50 proc., tak żeby jednak ten kontakt był rozluźniony, żeby zachować wymogi sanitarne, oraz nosimy maseczki. Niestety, nie możemy w tej chwili określić daty, tak jak powiedział pan premier, pełnego odmrożenia i funkcjonowania tak, jakby tej epidemii nie było. My wciąż wypłaszczamy przecież krzywą" - stwierdził. . Minister kultury zwrócił uwagę, że w związku z odmrożeniem od 30 maja możliwości zgromadzeń do 150 osób przy zachowaniu rygorów sanitarnych, od tego momentu będą mogły także być organizowane koncerty plenerowe. "Chcemy być spójni w przekazie i realizacji tych kolejnych etapów odmrażania naszej gospodarki, kultury" - zapewnił. . Profesor Gliński zaznaczył, że "kultura jest bardzo ważna" i także w czasie epidemii taka była. "Chciałbym przy okazji podziękować wszystkim polskim artystom, ludziom kultury, którzy tak sprawnie przeszli do sieci w momencie, kiedy nie mogli funkcjonować na żywo i dostarczali nam treści kulturowe w sposób zintensyfikowany i bardzo ciekawy poprzez internet, media elektroniczne" - powiedział

A post shared by Ministerstwo Kultury (@mkidn_gov_pl) on

Spektakle i filmy będzie trzeba oglądać w maseczce, zakrywającej usta i nos. Widzom udostępni się nie więcej niż połowę miejsc na sali, a rzędy zajmować będą naprzemiennie. Ministerstwo zaleca zachowanie jednego wolnego miejsca pomiędzy widzami. Artyści sceniczni zobowiązani są do wypełnienia oświadczeń na temat stanu zdrowia w momencie przyjścia do pracy. Ministerstwo zaleca, by w pierwszej kolejności organizować wydarzenia kameralne, a próby przeprowadzać w dużych salach, zachowując dystans. Jeżeli jest to możliwe, resort zaleca wydarzenia plenerowe i ograniczenia składu występującej orkiestry podczas koncertów. W przypadku aktorów, zaleca się, by po występie zdejmować kostium i umieszczać go w worku foliowym. Podpisany worek trafi następnie do pralni.

Kontrowersje wywołało zalecenie o zbieraniu danych osobowych widzów, by umożliwić łatwy kontakt z uczestniczkami wydarzenia. I choć zbieranie ich nie jest obowiązkowe, ministerstwo zachęca do stosowania się do zaleceń. W ten sposób służby sanitarne będą mogły szybciej pomóc w przypadku wykrycia zarażenia koronawirusem. Organizator powinien przechowywać dane osobowe przez dwa tygodnie.

Szczegółowe wytyczne można znaleźć na stronie ministerstwa pod linkiem

Kamila Wojtkiewicz
Proszę czekać..
Zamknij