Znaleziono 0 artykułów
23.03.2020

Muzeum Wiktorii i Alberta w sieci

23.03.2020
William Morris Room (Fot. Victoria and Albert Museum, London)

Słynna londyńska instytucja, zamknięta z powodu pandemii, udostępniła część swoich zbiorów online. Dla fanów mody V&A przygotowało również nietypową grę, pozwalającą zaprojektować perukę w stylu XVIII-wiecznej damy.

Od kilku tygodni kolejne instytucje kulturalne na całym świecie zmuszone były zamknąć swoje drzwi dla zwiedzających w związku z rozprzestrzeniającą się pandemią. W tym trudnym czasie wiele z nich postanowiło jednak udostępnić swoje zbiory online i przenieść wydarzenia do przestrzeni wirtualnej. I tak nie wychodząc z domu, możemy odwiedzić pałac w Wersalu, obejrzeć broadwayowski musical albo podziwiać ponad 800 obrazów, zdjęć i obiektów związanych z legendarną Fridą Kahlo

Do grona instytucji, które przeniosły swoją działalność do sieci, dołączyło Muzeum Wiktorii i Alberta. Londyńskie muzeum, zamknięte od ubiegłego tygodnia, przygotowało specjalny wybór prac ze swoich zbiorów. Jak czytamy na stronie instytucji, możemy tu podziwiać „5000 lat ludzkiej kreatywności – od antycznej, chińskiej ceramiki, po suknie wieczorowe projektu Alexandra McQueena”. 

Udostępnione kolekcje podzielono na kilkanaście grup tematycznych. Znajdziemy tu, m.in. fotografie, obrazy, manuskrypty, zdobienia, meble i przedmioty codziennego użytku, prezentujące najróżniejsze nurty w sztuce i dizajnie minionych epok. Wirtualne zbiory V&A można również oglądać pod kątem wybranego okresu czasu lub artysty (znajdziemy tu, m.in. dzieła Cristóbala Balenciagi, Cecila Beatona, Vivienne Westwood czy Horsta P. Horsta).

Na fanów mody czekają kolekcje strojów, biżuterii i akcesoriów oraz sukni ślubnych z ostatnich pięciu stuleci, a także nietypowa gra. „Design A Wig” pozwala zaprojektować własną perukę w stylu XVIII-wiecznych dam. Tworząc swoją perukę, możemy dowiedzieć się, np. że powstawały kiedyś nie tylko z włosów ludzkich, ale także końskich, a misterne konstrukcje sklejano przy pomocy zwierzęcych tłuszczy.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij