Znaleziono 0 artykułów
21.06.2019

Najchętniej odwiedzane muzea na świecie

21.06.2019
Chińskie Muzeum Narodowe w Pekinie (Fot. Getty Images)

Muzea, które chcą utrzymać zainteresowanie turystów, muszą nadążyć za zmieniającym się światem. Instytucje kultury coraz częściej stawiają więc na wystawy czasowe, wydarzenia specjalne i  alternatywne formy obcowania ze sztuką.

Luwr odwiedziło 10,2 mln turystów

Luwr (Fot. Getty Images)

Listę najchętniej odwiedzanych muzeów kolejny rok z rzędu otwiera Luwr. Dawny pałac królewski mieści 300 tysięcy dzieł sztuki, w tym jedne z najbardziej znanych obrazów i rzeźb, np. „Monę Lisę” Leonarda da Vinciego, „Nike z Samotraki” i „Wenus z Milo”. Na dziedzińcu muzeum znajduje się ikoniczna piramida ze szkła, projektu chińskiego architekta I. M. Peia. Duży wpływ na frekwencję w ubiegłym roku miała premiera teledysku Beyoncé i Jaya-Z „Ape Sh*t”. Luwr stworzył nawet specjalny tryb zwiedzania muzeum śladami małżeństwa Carterów. W pobliżu instytucji mieszczą się ogrody Tuileries, w których paryżanie chętnie spędzają letnie popołudnia.

Chińskie Muzeum Narodowe w Pekinie odwiedziło 8,61 mln turystów

Chińskie Muzeum Narodowe w Pekinie (Fot. Getty Images)

Jedyne muzeum spoza zachodniego świata, które znalazło się w zestawieniu. Chińskie Muzeum Narodowe znajduje się w centrum Pekinu przy Placu Tian’anmen (zwanego też Placem Niebiańskiego Spokoju). Front budynku ma formę portyku wspartego na dwóch rzędach kolumn. Instytucja powstała w wyniku połączenia Muzeum Historii Chin, opowiadającego o Państwie Środka od czasów prehistorycznych do XIX wieku, z Muzeum Chińskiej Rewolucji, skupiającym się na ostatnich 150 latach historii kraju. Wielkość kolekcji szacuje się na ponad milion obiektów. W muzeum odbywają się również wydarzenia państwowe, a także modowe, m.in. głośna wystawa Louis Vuitton z 2011 roku.

Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku odwiedziło 7,36 mln turystów

Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku (Fot. Getty Images)

Podium zamyka MET, czyli najstarsze i największe muzeum w Stanach Zjednoczonych, które w ubiegłym roku odwiedziło ponad siedem milionów osób. Muzeum zostało otwarte w 1870 roku, aby przybliżyć Amerykanom historię sztuki. Położone na skraju Central Parku w dzielnicy Upper East Side, jednej z najzamożniejszych części Manhattanu, w zbiorach kryje dzieła sztuki z całego świata. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na wyjątkową kolekcję strojów w Costume Institute. Każdego roku w muzeum odbywa się wernisaż wystawy czasowej, czyli majowa Met Gala. Najnowszą wystawę „Camp: Notes of Fashion” poświęcono kampowo-queerowej modzie.

Muzea Watykańskie odwiedziło prawie 6,8 mln turystów

Muzea Watykańskie (Fot. Getty Images)

W zbiorach znajdują się zabytki sztuki europejskiej, zgromadzone przez papieży na przestrzeni wieków. Początki instytucji sięgają XVI wieku. Muzea podzielone są na 54 galerie i sale, w których znaleźć można m.in. renesansową kolekcję obrazów oraz panteon tradycyjnych rzymskich rzeźb. Zwieńczeniem zwiedzania są Kaplica Sykstyńska, wraz ze zdobnym sklepieniem autorstwa Michała Anioła, oraz Stanze Watykańskie udekorowane freskami Rafaela.

Narodowe Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej w Waszyngtonie odwiedziło 6,2 mln turystów

Narodowe Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej w Waszyngtonie (Fot. Getty Images)

To część Instytutu Smithsońskiego, największego na świecie ośrodka naukowo-badawczego, mieszczącego się w Waszyngtonie. Na zwiedzających czeka największa na świecie kolekcja statków powietrznych i kosmicznych, planetarium im. Alberta Einsteina oraz kino IMAX, w którym można obejrzeć filmy i dokumenty związane z tematyką muzeum. Po wejściu na wystawę turyści mogą dotknąć skały księżycowej przywiezionej przez astronautów z misji Apollo 17.

Muzeum Brytyjskie w Londynie odwiedziło 5,9 mln osób

Muzeum Brytyjskie w Londynie (Fot. Getty Images)

Muzeum Brytyjskie powstało w XVIII wieku w prestiżowej londyńskiej dzielnicy Bloomsbury. Fasada, inspirowana greckim antykiem, została zaprojektowana przez Roberta Smirka. Najbardziej charakterystyczną częścią muzeum jest Wielki Dziedziniec im. Królowej Elżbiety II, czyli plac zadaszony szklano-stalową konstrukcją. Kolekcja liczy ponad osiem milionów dzieł i manuskryptów. Znaczna część zgromadzonych zabytków pochodzi z kolonialnego okresu Wielkiej Brytanii, dlatego też wokół instytucji, podobnie jak wokół Luwru, toczy się bezustanna dyskusja o kwestie własności eksponatów pochodzących z Afryki i Azji.

Tate Modern w Londynie odwiedziło 5,8 mln turystów

Tate Modern w Londynie (Fot. Getty Images)

Tate Modern to obok nowojorskiego Museum of Modern Art (MoMA) najbardziej znane muzeum sztuki nowoczesnej na świecie. Instytucja mieści się w budynku starej elektrowni, niedaleko Globe Theatre i Millenium Bridge. Za plan renowacji budynku odpowiedzialny był szwajcarski duet architektów z Herzog & de Meuron. W Tate Modern prezentowali swoje dzieła tacy artyści jak Louise Bourgeoise, Anish Kapoor czy Olafur Eliasson, których instalacje prezentowane były w wysokiej na pięć kondygnacji sali nazywanej Turbine Hall. W budynku odbywają się również pokazy mody. Podczas London Fashion Week swoje kolekcje prezentowali tutaj m.in. Christopher Kane, Burberry i Topshop.

National Gallery w Londynie odwiedziło 5,7 mln turystów

National Gallery w Londynie (Fot. Getty Images)

Kolejne brytyjskie muzeum w zestawieniu. National Gallery znajduje się w samym centrum Londynu przy zabytkowym Trafalgar Square. W neoklasycystycznym budynku, zaprojektowanym przez Williama Wilkinsa, znajduje się kolekcja ponad dwóch tysięcy obrazów od średniowiecza do współczesności, w tym dzieła Vincenta Van Gogha, Diego Velazqueza czy Paula Cezanne’a. Wstęp do galerii jest bezpłatny.

Muzeum Historii Naturalnej w Londynie odwiedziło 5,2 mln turystów

Muzeum Historii Naturalnej w Londynie (Fot. Getty Images)

Czwarta pozycja z Londynu mieści się w sąsiedztwie Muzeum Nauki oraz Muzeum Wiktorii i Alberta. Budynek instytucji zaprojektował Alfred Waterhouse w stylu wiktoriańskim. Ekspozycja podzielona jest na pięć głównych działów: botanikę (rośliny), entomologię (owady), mineralogię (minerały), paleontologię (dinozaury) i zoologię (zwierzęta). Muzeum ma charakter interaktywny, można w nim dotykać eksponatów, wykonywać eksperymenty lub brać udział w symulacjach, np. trzęsienia ziemi. Charakterystycznym punktem muzeum jest wiszący szkielet płetwala błękitnego.

Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku odwiedziło 5 mln turystów

Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej (Fot. Getty Images)

Zestawienie zamyka znajdujący się na Manhattanie budynek mieszczący ponad 130 milionów eksponatów. AMNH na stałe weszło do popkultury za sprawą licznych filmów i seriali: to tutaj toczy się akcja „Nocy w muzeum” i to właśnie w tym miejscu pracował Ross Geller z „Przyjaciół”. Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej prowadzi również zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych, a każdego roku sponsoruje sto wypraw naukowych.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij