Znaleziono 0 artykułów
01.06.2023

Książki, które warto kupić młodym czytelnikom nie tylko na Dzień Dziecka

01.06.2023
Fot. Getty Images

Komiks o fake newsach, poradnik o empatii, historia odkrywania tożsamości. Przeglądamy nowości wydawnicze, by wybrać najciekawsze lektury dla dzieci i młodzieży. Liczą się estetyka, dostosowany do wieku język, inteligentny pomysł. 

„Matsuri”: Celebracja Japonii

tekst i ilustracje: Ka Mochi, wyd. Tatarak

Polska artystka Ka Mochi od wielu lat mieszka i tworzy w Japonii. Wrastając coraz mocniej w kulturę tego kraju, potrafi wytłumaczyć ją Europejczykom. Tu nie ma oklepanych skojarzeń, takich jak „Kraj Kwitnącej Wiśni”, są za to „walki pająków”, „bitwy latawców” i „króliki na Księżycu”. W książce „Matsuri”, co oznacza japońskie święta, opisuje i ilustruje 16 oryginalnych okazji celebrowanych przez Japończyków. Od Hanami, czyli kontemplacji kwiatów, przez Obon, święto duchów, światła i tańca, aż po Paantu, którego celebracja nakazuje wysmarować się błotem. Książka jest przeznaczona dla dzieci od 6. roku życia.

„Fake newsy. Inwazja morderczych majtek!”: Komiks o informacji i dezinformacji 

Elise Gravel, tłum. Joanna Kończak, wyd. Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Poziom trudności starej dobrej gry w „Prawda czy fałsz” zmienia się. Stawka w „Prawda czy fake news” jest wysoka, a weryfikacja nie zawsze jednoznaczna, dlatego warto porozmawiać z dziećmi o tym, jak działa internet. I nawet jeśli temat wydaje się być bezkresny jak ocean, kanadyjska autorka Elise Gravel ma na to sposób. Przy pomocy scenek rodzajowych z udziałem obłych stworków tłumaczy, czym różni się fakt od opinii, dlaczego dezinformacja jest niebezpieczna, co może się wydarzyć, jeśli się rozprzestrzeni. Komiksowa formuła zmienia wykład w lekką i zabawną czytankę. I choć drobna książeczka adresowana jest do czytelnika od 6. do 10. roku życia, to każdy z domowników może wziąć ją do serca.

„Od stóp do głów. Ilustrowany elementarz ciała”: Lekcja samoakceptacji

Katharina von der Gathen, ilustracje Anke Kuhl, tłumaczenie: Anna Magdziarz, wyd. Dwie Siostry

Jeśli ponad połowa piętnastolatek w Polsce nie akceptuje swojego wyglądu (HBSC  z 2018 r.) – to niechlubna czołówka Europy – to znaczy, że wszyscy powinniśmy pochylić się nad relacją z własnym ciałem. Wydawnictwo Dwie Siostry proponuje pomoc dydaktyczną – ilustrowaną książkę, która rozbraja największe bomby dojrzewania. Odpowiada na pytania, co to jest „brzydota”, pewność siebie, pochwa i wulwa. Dlaczego ciało się zmienia? I dlaczego czujemy wstyd? O szczerości autorek i bezproblemowym podejściu do tematu najlepiej świadczy okładka. Wersja oficjalna w obwolucie ukazuje przypadkowych przechodniów na ulicy – reprezentantów różnych płci, wieków, grup etnicznych. Wersja nieoficjalna, po zsunięciu papierowej okładki, przedstawia te same osoby nago. Jak się okazuje, marketingowy chwyt skutecznie przyciąga uwagę rodziców i dzieci. Uwaga: z tą książką nie należy zbyt długo czekać. Zalecany wiek 8+ pozwala naturalnie wejść w temat ciała, bez poczucia wstydu, który pojawia się u nastolatków razem z pierwszymi objawami pokwitania.

„Jezus. Opowieść o słowie”: Prawdziwa historia niezwykłego człowieka 

Frédéric Boyer, ilustracje: Serge Bloch, tłumaczenie: Tomasz Swoboda, wyd. Dwie Siostry

„Pojawia się zwykły człowiek… który z czasem okazuje się coraz bardziej niezwykły, a jego dziwność, czułość i radykalność daje początek wielu opowieściom” zaczyna swoją książkę Frédéric Boyer, znawca „Biblii”. Bez względu na to, czy w Chrystusie będziemy widzieli syna Boga, czy też charyzmatycznego przywódcę, historia jego dokonań okazuje się pasjonująca i pełna symbolicznych znaczeń, a w dodatku fundamentalna dla rozumienia naszego kręgu kulturowego. Jak się okazuje, jest też dobrą kanwą dla komiksu, tu w interpretacji światowej sławy ilustratora Serge Blocha. Bo błyskotliwa rysunkowo-tekstowa formuła, jak żadna inna, odejmuje patos i niepotrzebną powagę narracji. Licząca blisko 300 stron księga to must have zarówno dla dzieciaków chodzących na religię, jak i etykę (kategoria wiekowa 8+) oraz odświeżająca lektura dla rodziców i dziadków.

„Świat pełen nadziei. Poradnik dla dzieci o empatii”: Podręcznik młodego aktywisty 

Rauf Onjali, ilustracje: Isabel Lundie, tłumaczenie: Berenika Wilczyńska, wyd. Wilga

„Chociaż czasem czujemy, że wiele rzeczy pozostaje poza naszą kontrolą, to mamy jednak nadzieję. Wszystko zaczyna się od niezwykłych serc, takich jak twoje…”, piszą twórcy na okładce grubej książki, która formułą przypomina zeszyt ćwiczeń – ma teksty, ilustracje, zadania, kwestionariusze i informacje zebrane w formie pigułek. Podręcznik dla młodych aktywistów? Niekoniecznie, może po prostu mądry poradnik, jak radzić sobie w spolaryzowanym świecie, w dobie kryzysu klimatycznego i ekonomicznego. Rauf Onjali uczy dzieci na czym polega self-care. „Gladiatorzy i gladiatorki” to tytuł rozdziału o walce w słusznej sprawie, a „Ochrona pola siłowego” opowiada o tym, jak odpierać złe siły, zarządzać emocjami, budować siatkę wsparcia.

„Atlas historii”: Nie tylko świat zachodu 

Tekst i ilustracje: Thiago de Mores, wyd. Nasza Księgarnia

Pomysł na książkę to przedstawić 15 cywilizacji – od starożytnej Mezopotamii przez Egipt aż po średniowieczną Mongolię czy świat Inków. Opisać i zilustrować czołowe postacie, specyfikę kultury i najważniejsze odkrycia. Przedstawić na mapach, szkicach najważniejszych budowli czy tradycyjnych strojów. Przywołać legendy i ciekawostki, za którymi kryją się fakty historyczne. To jest książka, która sprawia, że słowo „historia” traci ciężar szkolnego przedmiotu, staje się wrażeniową opowieścią i rozbudza wyobraźnię Wiek czytelników sugerowany przez wydawcę to 10-14 lat, ale z objaśnieniami rodziców spokojnie można sięgnąć po nią wcześniej.

„Kalá, kalá. Grecja dla dociekliwych”: Podróże na papierze 

Dionisios Sturis, ilustracje: Dominika Czerniak-Chojnacka, wyd. Dwie Siostry

Autor słynnej książki „Grecja. Gorzkie pomarańcze” tym razem pisze dla dzieci. Ma do tego kompetencje – spostrzegawcze oko, wnikliwość i poczucie humoru. Dzięki tym narzędziom jego przewodnik po nieoczywistych greckich zwyczajach, historii, ale też codzienności składa się na spójną wizję świata. „Kalá, kalá” pochodzi z podróżniczej serii „Świat dla dociekliwych”, w której każdy tom opisuje inny kraj i jego kulturę. Do tej pory wyszło już 10 tomów, m.in. o Ukrainie, Wielkiej Brytanii czy Holandii. Cykl rozbudza ciekawość, każe przyglądać się rzeczywistości uważniej, a czasem pomaga znaleźć odpowiedź na serię niekończących się pytań: „ A dlaczego?”.

„Sam Sylvester i wiele na wpół przeżytych żyć”: Niebinarna perspektywa 

Maya MacGregor, tłum. Artur Łuksza, wyd. OdyseYa

Pierwsza książka wydana przez OdyseYę, nowy projekt wydawnictwa Znak, jest mocną deklaracją kierunku, jaki obiera – nowoczesne powieści dla nastolatków i młodych dorosłych, które poruszają trudne tematy, m.in. szukanie tożsamości, przemoc, depresja, próba samobójcza czy nadużycia seksualne. „Sam Sylvester i wiele na wpół przeżytych żyć” to opowieść o niebinarności. Wprowadza więc nowe zasady –  np. zaimek „ono”. Na ponad 300 stronach rozwija się złożona historia 18-letniej osoby, która wraz z ojcem przeprowadza się do nowego domu. W obcym otoczeniu rozpoczyna nowe życie, eksploruje swoją tożsamość, a jednocześnie rozwiązuje zagadkę pewnej śmierci.

Basia Czyżewska
Proszę czekać..
Zamknij