Znaleziono 0 artykułów
05.12.2020

Najciekawsze podcasty o zdrowiu psychicznym

05.12.2020
Fot. Getty Images

Przynoszą ukojenie w trudnych czasach, dostarczają wskazówek i uczą empatii – polskie i zagraniczne podcasty stworzone przez gwiazdy, naukowców i terapeutów pomagają zadbać o zdrowie psychiczne.

"O Zmierzchu”: Świadome relacje

Marta Niedźwiecka podbiła polskich słuchaczy otwartością, szczerością i inteligentnym humorem. Podcast psycholożki, sekscoachki i terapeutki relacji dotyka istoty ludzkiej seksualności, związków i samoświadomości. Daje narzędzia do lepszego zrozumienia mechanizmów naszego zachowania. Audycje nie należą do łatwych – często rozdrapują stare rany i skłaniają do głębszej refleksji. Obowiązkowa pozycja dla tych, którzy chcą budować długotrwałe i zdrowe relacje z innymi ludźmi.

„Unlocking Us with Brené Brown”: Potęga wrażliwości

Brené Brown to ekspertka od wstydu, odwagi i wrażliwości. Zasłynęła z książek o niedoskonałości i odwadze bycia sobą. Jej wykład w ramach TED Talks „Potęga wrażliwości” został odsłuchany prawie 51 mln razy. W podcaście „Unlocking Us” autorka rozmawia z inspirującymi gośćmi o emocjach, drodze na szczyt kariery i przynależności do grupy. W jednym z odcinków Brené razem z dr Emily i Amelią Nagoski poruszyła kwestię wypalenia zawodowego i tego, jak stres oddziałuje na nasze ciało. Autorka zaprosiła do podcastu także prezydenta elekta Joego Bidena, z którym porozmawiała o empatii i poczuciu jedności. Jeżeli szukacie audycji, która zmotywuje was do działania, „Unlocking Us” będzie strzałem w dziesiątkę.

„Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS”: Merytoryczna wiedza

„Strefa Psyche” to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na wysokim poziomie. Eksperci z Uniwersytetu SWPS dzielą się przemyśleniami na temat psychologii, rozwoju osobistego i nauki. Odcinki podcastu to często nagrane webinary, które uniwersytet organizuje dla otwartej publiczności. W ostatnich króluje temat substancji psychodelicznych i ich wykorzystania w psychoterapii oraz wpływu na działanie mózgu. Można posłuchać nie tylko ekspertów z dziedziny psychologii, lecz także neurofarmakologii, biologii czy socjologii. „Strefa Psyche” dotyka problemów współczesnego człowieka, dostarczając realnych rozwiązań osadzonych w nauce.

Fot. Getty Images

„How To Fail with Elizabeth Day”: Zwycięskie porażki

Jak życiowe porażki stały się największymi sukcesami? O tym opowiada dziennikarka Elizabeth Day razem z gośćmi, którzy obrócili niepowodzenia na swoją korzyść. W rozmowie z filozofem Alainem de Bottonem Day porusza kwestie bolesnego dzieciństwa. Aktorkę Cush Jumbo wypytuje o lęk przed niespełnieniem oczekiwań swojej rodziny, a znaną z serialu „Fleabag” Phoebe Waller-Bridge o wstyd i złość.

„Where Should We Begin? with Esther Perel”: Problemy współczesnych par

Belgijska psychoterapeutka od ponad 35 lat prowadzi gabinet w Nowym Jorku. Zajmuje się m.in. godzeniem potrzeby bezpieczeństwa z potrzebą wolności w związkach. W podcaście rozmawia z anonimowymi parami, które borykają się ze zdradą, niesatysfakcjonującym seksem czy problemami z komunikacją. Największą zaletą „Where Should We Begin?” jest to, że każdy może utożsamić się z którąś z audycji.

„The Savvy Psychologist”: Szybko i treściwie

Psycholożka kliniczna Dr Jade Wu nagrywa 15-minutowe odcinki podcastu o psychologii. Każda audycja „The Savvy Psychologist” dotyczy konkretnego zagadnienia, np. żałoby, lęku, toksycznych związków czy gaslightingu. Wu dzieli się konkretnymi wskazówkami, które pomagają poradzić sobie z danym problemem. Jeżeli nie macie zbyt dużo czasu i interesuje was konkretny temat, „The Savvy Psychologist” to idealny wybór.

„Making Sense with Sam Harris”: Sens życia

Amerykański filozof, neurobiolog i pisarz zajmuje się tematami wiary, medytacji, wolnej woli, polityki i sztucznej inteligencji. W podcaście zadaje pytania o ludzki umysł, sens życia i problemy współczesnego świata. Wśród jego gości znaleźli się m.in. autor bestsellera „Sapiens. Od zwierząt do bogów”, Yuval Noah Harari, psychofarmakolog Roland R. Griffiths oraz noblista w dziedzinie ekonomii Daniel Kahneman. Harris często krytykuje władzę, podważa argumenty i status quo.

„Oprah’s SuperSoul Conversations”: Wdzięczność i empatia

Oprah Winfrey to bezapelacyjnie jedna z najbardziej wpływowych kobiet świata. W empatycznym podcaście skupia się na wartościowym życiu, duchowości i zdrowiu psychicznym. Oprah nawiązuje bliską więź ze swoimi gośćmi. W efekcie powstają intymne i wzruszające rozmowy. Jeden z najbardziej inspirujących odcinków to rozmowa z Eckhartem Tollem o potędze teraźniejszości. Tolle ze stoickim spokojem dzieli się swoimi przemyśleniami na temat bycia tu i teraz. Z kolei audycja z Lady Gagą odsłania kulisy życia w świetle reflektorów i towarzyszącą wokalistce traumę.

„The Minimalists Podcast”: Życiowy minimalizm

Joshua Fields Millburn i Ryan Nicodemus rzucili korporacyjne stanowiska na rzecz minimalistycznego życia. Tak powstał film dokumentalny „Minimalizm: Dokument o rzeczach ważnych” na Netfliksie i podcast. W audycjach rozmawiają o tym, jak minimalizm zmienił ich dotychczas konsumpcyjny styl życia. Nie odnoszą się jedynie do zbędnych przedmiotów, lecz także emocjonalnego bałaganu, podejścia do pieniędzy i odpuszczania kontroli. Autorzy odpowiadają także na pytania słuchaczy. Obowiązkowa audycja dla tych, którzy chcieliby świadomie podchodzić do życia.

 

Autorka tekstu prowadzi także własny podcast Sznurowadła myślio wrażliwości, świadomym życiu i emocjach. Te rozmowy uwrażliwiają i zachęcają do refleksji. Wśród gości znaleźli się m.in.: Marta Niedźwiecka, Eli Wierkowska, dr Joanna Podgórska i Paulina Klepacz. Audycji można posłuchać na Spotify, Apple Podcasts i Anchor.

 

Kamila Wojtkiewicz
Proszę czekać..
Zamknij