Znaleziono 0 artykułów
20.03.2020

Najciekawsze wykłady z TEDx na czas kwarantanny

20.03.2020
(Fot. Getty Images)

Czas spędzony w domu może być bardzo inspirujący, jeśli wykorzystamy go na oglądanie wykładów online. Charyzmatyczne osobowości z różnych dziedzin w przystępnej formule krótkiego wystąpienia opowiadają o swoich pasjach i odkryciach. Zarażając publiczność entuzjazmem, sprawiają, że znów zaczynamy uważnie i ze zdziwieniem przyglądać się światu.

Rozterki miłości

Esther Perel, psychoterapeutka i autorka wielu popularnych poradników, to specjalistka od inteligencji erotycznej. W 20-minutowym wystąpieniu w błyskotliwy sposób odkrywa przed nami mechanizmy działania związków. Dlaczego w seksie jest tyle sprzeczności? Jak podtrzymywać pożądanie? Czym tak naprawdę jest zdrada? To tylko kilka pytań, na które znajduje przekonujące odpowiedzi.

 

 

Kulisy życia modelki

Cameron Russell, wzięta modelka z 10-letnim stażem, która wciąż święci triumfy, pojawiając się na okładkach wpływowych magazynów, mówi wprost: – Wizerunek daje władzę, ale jest też czymś powierzchownym. Wie o tym doskonale. Bycie zgrabną, ładną i białą dziewczyną dało jej wstęp do branży mody. Z drugiej strony, to właśnie wygląd sprawił, że jako nastolatka była obsadzana w zbyt odważnych, nieodpowiednich dla swojego wieku rolach. Gdy Russell zestawia zdjęcia z rodzinnego albumu ze swoim portfolio, na usta ciśnie się pytanie, czy branża mody nie wymaga gruntownych zmian.

 

 

Dobry stres

Psycholożka zdrowia Kelly McGonigal odwraca perspektywę. Jeśli myślisz, że stres jest szkodliwy i zabija cię każdego dnia, to tak będzie. Ale jeśli uznasz, że to ważny sygnał od ciała albo sposób mobilizacji, to stanie się twoim przyjacielem. McGonigal analizuje biologiczny mechanizm reakcji stresu i przekonuje, że szybszy oddech i przyśpieszona praca serca są korzystne, bo dotleniają organizm, a neurohormony wpływające na odporność układu krwionośnego to naturalny środek przeciwzapalny. Jedyny warunek? Dbać o życiową równowagę. Więc jeśli stres w naszym życiu nie będzie chroniczny, jeśli zbalansujemy go czasem spokoju i regeneracji, okaże się, że jest zdrowy i potrzebny. A już sama taka myśl chociaż trochę nas odstresuje.

 

 

Jesteś tym, co jesz

Jedzenie może być przyjemnością, lekarstwem albo trucizną, która dostarczana każdego dnia będzie wpływać na jakość naszego życia. Alergie, nadwaga, choroby, brak energii to wszystko możemy zafundować sobie złymi nawykami żywieniowymi. Robyn O’Brien opowiada, jak jej życie zmieniło się podczas jednego dramatycznego śniadania. Jak zaczęła dostrzegać, że to, co „zdrowe”, jest poważnym zagrożeniem dla jej dzieci. I jak odnalazła się w codzienności z nową wiedzą.

Jak występować publicznie?

Kurator TED, Chris Anderson, dzieli się swoim doświadczeniem z wystąpieniami publicznymi. Wypowiedzi ekspertów mogą dotyczyć różnych tematów, ale zawsze mają wciągającą narrację. Czy to charyzma prelegentów? Raczej umiejętność, którą można posiąść. Wykłady są prowadzone przez ekspertów, ale odznaczają się przystępnym językiem. Mówią o czymś poważnym, często skomplikowanym, ale nie brakuje w nich dystansu i poczucia humoru. Wreszcie, są pełne wiedzy i przemyśleń, ale zostają ujęte w krótkiej formie – kilku-, kilkunasto-, czasami dwudziestominutowej.

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij