Znaleziono 0 artykułów
08.07.2022

Albumy o designie i architekturze, które warto znać

08.07.2022
Fot. Katarzyna Gatkowska/ Vogue Living

Opowiadają historie projektantów i architektów lub prezentują kulisy powstawania ich największych dzieł. Zabierają w podróże – te geograficzne i te po najważniejszych nurtach w sztuce. Pełne pięknych fotografii i oryginalnych szkiców, można je czytać, oglądać lub czerpać z nich inspiracje. Polecamy nasze ulubione albumy o designie, które często same stają się atrakcyjnym dodatkiem do wnętrz.

Christian Holmsted Olesen, „Hans. J. Wegner: Just One Good Chair”

Fot. materiały prasowe

Słyszysz „Wegner”, myślisz „krzesło”. I to nie byle jakie – większość modeli zaprojektowanych przez Duńczyka dzierży dziś tytuł klasyków designu. Pierwszy, jaki stworzył, jest też najbardziej znanym – kultowy model Wishbone wykonał w 1949 r. na zlecenie firmy Carl Hansen & Søn. 11 lat później Richard Nixon i John F. Kennedy zasiadali na nich podczas słynnej debaty prezydenckiej w stacji CBS.

Portfolio Wegnera na Wishbone jednak się nie kończy. Plejada krzeseł i foteli wywindowała duński design na szczyt, a o projektancie pozwoliła mówić jako o „królu krzeseł”. Album wydany przez Hatje Cantz to inspirująca – zarówno pod względem merytorycznym, jak i wizualnym – podróż po tym dorobku. W środku znalazły się archiwalne zdjęcia oraz szkice projektów Wegnera, a także fotografie przedstawiające go przy pracy.

Christian Holmsted Olesen, „Hans. J. Wegner: Just One Good Chair”, Hatje Cantz

Dominic Bradbury, „Atlas of Mid-Century Modern Houses”

Fot. materiały prasowe

Must-have na półce każdego miłośnika modernistycznej architektury. Książka autorstwa wyspecjalizowanego w architekturze i designie dziennikarza Dominica Bradbury’ego to przegląd ponad 400 perełek zlokalizowanych w najróżniejszych miejscach na świecie i będących dziełami najważniejszych architektów w historii. Na zjawiskowo wydanych przez Phaidon stronach znajdziecie historie powstania domów zaprojektowanych przez Oscara Niemeyera, Richarda Neutrę, Marcela Breuera, Alvara Aalto i wielu, wielu innych. Ogromnym plusem tej publikacji są zdjęcia – nie tylko zewnętrznych fasad budynków, lecz także ich wnętrz.

Dominic Bradbury, „Atlas of Mid-Century Modern Houses”, Phaidon

Dominic Bradbury, „Atlas of Interior Design”

Fot. materiały prasowe

Kolejna pozycja duetu Bradbury i Phaidon, tym razem poświęcona właśnie wnętrzom. O tym, jak wielką mają moc – jak wiele dostarczają inspiracji i jak piękne historie opowiadają – można przekonać się, oglądając każdą z 400 stron albumu. Już w słowie wstępnym autor cytuje francuską projektantkę wnętrz Madeleine Castaing, która zapytana kiedyś o swoją pracę, odpowiedziała: – Urządzanie domu to proces twórczy. Wnętrza komponuję tak, jak inni poezję, muzykę czy malarstwo.

Podobnie jak „Atlas of Mid-Century Modern Houses”, „Atlas of Interior Design” zabiera czytelników do 400 różnorodnych i zlokalizowanych w rozmaitych miejscach na świecie wnętrz, powstających od lat 40. XX wieku aż po czasy współczesne. Autor pochyla się oczywiście nad tymi najbardziej kultowymi – Casa Barragán w Mexico City czy Eames House w Los Angeles – ale prezentuje też te nie do końca odkryte: nadmorską willę we Francji zamieszkaną i urządzoną przez Jeana Cocteau, domki na plaży oddające ducha australijskiego luzu, luksusowe domy górskie w Alpach czy miejsca z bogatą historią, jak chociażby dom Yves’a Saint Laurenta i Pierre’a Bergé w Normandii.

Dominic Bradbury, „Atlas of Interior Design”, Phaidon

Dominique Nabokov, „New York Living Rooms”

Fot. materiały prasowe

Albumy wydane przez Apartamento w 1998 r. (w 2018 r. nastąpiło ich wznowienie) początkowo miały być fotoesejem, jaki „New Yorker” zlecił Dominique Nabokov. Seria doczekała się trzech edycji: paryskiej, berlińskiej i nowojorskiej. W ostatniej autorka kreśli intymne fotograficzne portrety mieszkań jednych z najbardziej znanych nowojorczyków – od Joan Didion przez Allena Ginsberga aż po Susan Sontag. Przedmowę napisał brytyjski poeta James Fenton.

Dominique Nabokov, „New York Living Rooms”, Apartamento Publishing S.L.

Jane Hall, „Woman Made: Great Women Designers”

Fot. materiały prasowe

Skoro już o kobietach mowa, te świetnie radzą sobie zarówno w opowiadaniu o historii designu, jak i jej kreowaniu. Ich sylwetki – czasem mniej, a kiedy indziej nieco bardziej znane – przybliża książka autorstwa Jane Hall, wydana przez Phaidon. To największa w historii publikacja poświęcona projektantkom mebli. W środku znalazły się portrety aż 200 kobiet, które zmieniły lub nadal zmieniają bieg historii designu – Eileen Gray i Florence Knoll czy Ilse Crawford i Faye Toogood. Krótkim biograficznym notkom towarzyszą zdjęcia flagowego produktu każdej z nich.

Jane Hall, „Woman Made: Great Women Designers”, Phaidon

Mateo Kries, Jochen Eisenbrand, „Alvar Aalto: Second Nature”

Fot. materiały prasowe

Celem każdego architekta jest zaprojektowanie raju. Każdy dom, każdy wytwór architektury powinien być efektem naszego dążenia do tego, by zbudować ludziom raj na ziemi – mówił Alvar Aalto, fiński architekt i jeden z pionierów nowoczesnej światowej architektury.

Album poświęcony jego twórczości, wydany w 2014 r. przez Muzeum Vitra przy okazji wystawy, jest jedną z nielicznych publikacji, która z czułością i w sposób kompleksowy analizuje jego dorobek. Głos w książce zabierają najwięksi specjaliści od historii designu (m.in. kurator MoM-y Pedro Gadanho). Kładą oni nacisk na najważniejsze aspekty pracy Aalto, ale sporo miejsca poświęcają także kreatywnym dialogom, jakie lubił prowadzić z innymi artystami – Jeanem Arpem, Alexandrem Calderem czy Fernandem Légerem – oraz jego filmowym i literackim zainteresowaniom. Ogromnym plusem tej publikacji są niepublikowane wcześniej szkice twórcy, którymi podzieliło się z muzeum archiwum jego imienia.

Mateo Kries, Jochen Eisenbrand, „Alvar Aalto: Second Nature”, Vitra Design Museum

Robert McCarter, „Louis I Kahn”

Fot. materiały prasowe

Uniwersyteckie Centrum Sztuki Brytyjskiej w Yale, dom Normana Fishera w Filadelfii czy Salk Institute – to tylko kilka budynków z obszernego portfolio projektów Louisa I Kahna – jednego z najważniejszych powojennych architektów i ikony modernizmu.

Fantastyczna książka autorstwa Roberta McCartera w sposób dogłębny i atrakcyjny wizualnie (w środku znajdziecie mnóstwo zdjęć i ilustracji) analizuje jego dorobek i przygląda się ulubionym technikom, stając się w ten sposób kompendium wiedzy dla przyszłych architektów i nie lada gratką dla wszystkich interesujących się architekturą oraz urbanistyką. Reedycja albumu została wzbogacona o jeszcze więcej ciekawostek i fotografii, a także informacje o pracach Kahna poza Stanami Zjednoczonymi (głównie w Indiach i Bangladeszu) oraz zrealizowanych już po jego śmierci, jak chociażby parku Four Freedoms w Nowym Jorku.

Robert McCarter, „Louis I Kahn”, Phaidon

Michalina Murawska
Proszę czekać..
Zamknij