Znaleziono 0 artykułów
15.03.2022

Wojna w Ukrainie. Filmy, które pozwolą zobaczyć więcej

15.03.2022
(Fot. materiały prasowe)

Wojna w Ukrainie uświadomiła nam, jak mało wiemy o kulturze naszych sąsiadów. Tymczasem kinematografia ukraińska od wielu lat fascynująco opowiada o tym kraju i żyjących w nich ludziach. Wiele z tych produkcji można obejrzeć w polskich serwisach VOD.

Zima w ogniu (Netflix)

Nie bez powodu to ostatnio jeden z najchętniej oglądanych filmów na polskim Netfliksie. „Zima w ogniu” opowiada o Euromajdanie – największych protestach w Ukrainie od uzyskania niepodległości w 1991 roku. W trzymiesięcznych manifestacjach przeciwko prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi zginęło 99 osób. Jednego dnia na ulicę wyszło 800 tys. ukraińskich obywateli. Nie sposób dziś zrozumieć heroicznej postawy Ukraińców wobec rosyjskiej agresji bez uświadomienia sobie wagi tych protestów, zwanych „rewolucją godności” i „ukraińską wiosną”. „Zima w ogniu” izraelsko-amerykańskiego dokumentalisty Evgeny’ego Afineevsky’ego to trzymający w napięciu zapis przebudzenia się ukraińskiego społeczeństwa obywatelskiego, stojącego murem za wartościami europejskimi. – Nie boimy się umrzeć za wolność. Zwyciężymy, a Ukraina będzie częścią Europy, częścią wolnego świata – mówi jeden z bohaterów filmu. Nikt chyba dziś nie ma wątpliwości, że słowa te nie straciły na aktualności.

(Fot. materiały prasowe)

Donbas (VOD.MDAG.PL)

Jeden z najgłośniejszych ukraińskich reżyserów w swoim nagrodzonym w Cannes filmie kreśli wstrząsający, straszno-śmieszny obraz wojny hybrydowej w Donbasie. Podstawą scenariusza są amatorskie filmy ze wschodniej granicy Ukrainy znajdujące się na YouTubie. – Kiedy trafiłem na nie w sieci, nie mogłem oderwać wzroku, byłem zahipnotyzowany. Zachwyciło mnie, że w tak prosty w sposób, będący połączeniem groteski z tragedią, można pokazać życie na terenie objętym wojną – mówił Siergiej Łoźnica w wywiadzie. Jego „Donbas” potwierdza, że jest jednym z najbystrzejszych obserwatorów ukraińskiej i rosyjskiej rzeczywistości. Seans obowiązkowy.

Wejście przez balkon (VOD.PL)

Ten krótki, trwający zaledwie 26 minut dokumentalny esej opowiada o Ukrainie poprzez fascynujący architektoniczny fenomen – prowizoryczne balkony. Na skutek niedoborów mieszkalnictwa i braku regulacji w czasach komunizmu oraz po odzyskaniu niepodległości mieszkańcy bloków robili, co mogli, aby powiększyć swoją życiową przestrzeń. Jednym ze sposobów było rozbudowanie balkonów poprzez dobudówki. Po obejrzeniu tego filmu nigdy nie spojrzycie tak samo na postsowieckie balkony, widoczne przecież także w polskim pejzażu miejskim. Reżyser zjechał z kamerą Ukrainę wzdłuż i wszerz, aby opowiedzieć nie tylko o architekturze ukraińskich bloków, lecz także o mieszkających w nich ludziach. Spogląda na balkony z czułością i ciekawością – jak na wyraz zmagań ludzi z ograniczeniami i walką o lepsze życie.

(Fot. materiały prasowe)

Czarnobyl (HBO GO)

Twórcy głośnego serialu HBO, zainspirowani reportażem Swiatłany Aleksijewicz „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości”, opowiedzieli o jednej z największych tragedii w historii Ukrainy – awarii elektrowni jądrowej w 1986 roku. Niedawne zajęcie Czarnobyla przez Rosjan rozbudziło na nowo lęki, o których tak przekonująco opowiada ta mistrzowsko zrealizowana produkcja. „Czarnobyl” przedstawia nie tylko skutki katastrofy jądrowej. Awaria jest przecież tutaj symbolem ZSRR jako kolosa na glinianych nogach. Kraju, w którym rządzą kłamstwo, przemoc i ślepe poddaństwo wobec machiny władzy. Czyli wszystko, z czym walczą dzisiaj Ukraińcy, broniąc swojego kraju przed napaścią dyktatora, któremu marzy się odbudowanie dawnego sowieckiego imperium.

Ziemia jest niebieska jak pomarańcza (VOD TVP)

Nagrodzony na festiwalu w Sundance dokument to przejmująca opowieść o Annie wychowującej samotnie czwórkę dzieci w strefie wojennej w Donbasie. Razem ze swoimi bohaterami ukraińska reżyserka i pisarka Iryna Tsilyk uczy się – z lepszymi lub gorszymi efektami – jak przetrwać wojnę. Wspólne kręcenie filmu okazuje się ucieczką od koszmarnej rzeczywistości: rozrywką, która ocala godność, buduje więzi i leczy rany. Mądry, piękny, poruszający film.

(Fot. materiały prasowe)

Atlantyda (HBO GO, Nowe Horyzonty, Canal+, Play Now)

Nagrodzoną w Wenecji „Atlantydę” Walentyna Wasjanowycza okrzyknięto najważniejszym współczesnym filmem ukraińskim. Ten dystopijny, postapokaliptyczny dramat rozgrywa się w 2025 roku, gdy wykańczająca, krwawa wojna w Donbasie kończy się zwycięstwem Ukrainy… Jeden z bohaterów mówi: – Dziesięć lat zajęło nam oczyszczenie tego kraju z sowieckich mitów i propagandy. W tym filmie nie usłyszycie wielu dialogów. Narrację tworzą wysmakowane wizualnie, często wstrząsające obrazy powojennej rzeczywistości. Na tej ziemi jałowej reżyser szuka sposobu na ocalenie człowieczeństwa, szuka nadziei – czy ją znajduje, to pytanie, na który każdy widz musi sobie sam odpowiedzieć. Bolesny, ważny film, którego nie sposób wymazać z pamięci.

Pokazy w ramach Ukraina! Festiwal Filmowy

W ramach ukraińskiego festiwalu filmowego organizowane są pokazy ukraińskich filmów w kinach w całej Polsce. Wybrane filmy są prezentowane w serwisie Mojeekino.pl. Dochód ze sprzedaży biletów jest w całości przekazywany na wsparcie Ukraińców.

Łukasz Knap
Proszę czekać..
Zamknij