Znaleziono 0 artykułów
23.05.2020

Niezapomniane filmy Stanleya Kubricka

23.05.2020
Kadr z filmu "Lśnienie" (Fot. East News)

W 93. rocznicę urodzin słynnego reżysera, powracamy do jego kultowych produkcji. Większość z nich można oglądać na platformach streamingowych.

„Lśnienie”

 

Pełna rozmachu ekranizacja powieści Stephena Kinga to jeden z najlepszych filmów grozy w historii kina, który na stałe wpisał się do popkultury  (na czele ze słynną kwestią: „Here’s Johnny”). Film śledzi losy Jacka Torrance’a (fenomenalny Jack Nicholson), który pracuje jako dozorca w ekskluzywnym hotelu Panorama. Zimą obiekt jest zamknięty, więc Jack, jego żona (Shelley Duvall) i syn są jedynymi mieszkańcami budynku. Odcięci od świata Torrence’owie powoli odkrywają, że hotel jest nawiedzony. Złe siły zamknięte w murach budynku ożywają i zaczynają mieszać w głowach bohaterów. „Lśnienie” można oglądać na Netfliksie.

„Mechaniczna pomarańcza”

 

Historia grupy młodych chuliganów, którym przewodzi okrutny, zdemoralizowany i pozbawiony skrupułów Alex (Malcolm McDowell). Skazany za brutalne zabójstwo chłopak trafia do więzienia. Tam otrzymuje propozycję – może poddać się nowatorskiej terapii psychologicznej w zamian za wolność. Owa terapia polega na zmuszaniu pacjenta do oglądania krwawych i okrutnych scen przemocy. Po praniu mózgu Alex zmienia się w porządnego obywatela. Ze względu na wszechobecną przemoc w filmie, tytuł został zakazany w wielu krajach, a w innych, w tym w rodzinnej Anglii reżysera, poddany ostrej cenzurze. W odpowiedzi Kubrick zabronił wyświetlania filmu za jego życia. Tak też się stało. Film jest dostępny na Netfliksie.

Kadr z filmu "2001: Odyseja kosmiczna" (Fot. Movie Poster Image Art/Getty Images)

„2001: Odyseja kosmiczna”

 

W świecie kina mówi się, że nawiązania do „2001: Odysei kosmicznej” można odnaleźć w każdym późniejszym filmie gatunku. Tytuł składa się z trzech luźno powiązanych epizodów. Akcja pierwszego rozgrywa się w czasach prehistorycznych, drugi opowiada o odkryciu tajemniczego monumentu na Księżycu na początku XXI w., a w trzecim śledzimy losy załogi kosmonautów podczas misji na Jowisza. Elementem wspólnym wszystkich historii jest tajemniczy monolit, który stale popycha ludzkość do odkrywania kolejnych sekretów wszechświata. Monumentalne dzieło Stanleya Kubricka, uznawane za jeden z najwybitniejszych filmów fantastycznonaukowych w historii kina, można oglądać na Netfliksie.

„Barry Lyndon”

 

Irlandzki młodzieniec Barry Lyndon ma w życiu jeden cel – zapewnić sobie godziwe miejsce w zamkniętym gronie XVIII-wiecznej angielskiej arystokracji. Mężczyzna nie cofnie się przed niczym, by ten cel zrealizować – kłamie, uwodzi, oszukuje, kradnie i szpieguje. W końcu młody Irlandczyk bez perspektyw poślubia bogatą wdowę Lady Linton (Marisa Berenson). Z typowym dla siebie perfekcjonizmem Kubrick ożywia klimat epoki z pomocą oscarowych kostiumów Mileny Canonero i scenografii Kena Adama, a większość scen kręcona jest przy naturalnym świetle i blasku świec. Wiele lat później rozwiązanie to powtórzy również Jorgos Lantimos w oscarowej „Faworycie”.

Kadr z filmu "Doktor Strangelove" (Fot. Getty Images)

„Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę”

 

Korzystając z politycznego zamieszania, dwaj psychopatyczni generałowie, Jack D. Ripper (Sterling Hayden) i szef sztabu „Buck” Turgidson (George C. Scott) zawiązują szatański spisek, którego celem jest atak nuklearny na ZSRR. Mózgiem intrygi jest Dr Strangelove (Peter Sellers), przykuty do wózka inwalidzkiego szalony naukowiec i były nazista, który snuje przedziwne teorie dotyczące przyszłości rodzaju ludzkiego. Szaleńców starają się powstrzymać prezydent Stanów Zjednoczonych i generał Mandrake (w obu rolach również Peter Sellers). W początkowym zamyśle „Doktor Strangelove” miał być thrillerem, ale gdy Kubrick zagłębił się w zawiłości i absurdy zimnej wojny, wyścigu zbrojeń i doktryny Mutual Assured Destruction, zdecydował się na konwencję satyry. Czarna komedia reżysera to nie tylko genialny, lecz także boleśnie aktualny film o niekompetencji ludzi u władzy, ich ideologicznemu zaślepieniu i dążeniu do osobistych zysków. Tytuł jest dostępny na HBO GO.

„Zabójstwo”

 

Skazany za napad Johnny Clay (Sterling Hayden) wychodzi z więzienia z nowym planem. Cel? Dwa miliony dolarów. Złodziej jest przekonany, że skok nie może się nie udać. Clay nie przewidział jednak ruchu Sherry Peatty, która sama planuje zgarnąć pieniądze. Utrzymane w klimacie kina noir „Zabójstwo” uznawane jest za pierwszy dojrzały film Kubricka. Po kilku krótkich metrażach i debiutanckim „Strachu i pożądaniu”, z którego nie był zadowolony nawet sam twórca, reżyser zaczął przykładać dużo większą uwagę do każdej kolejnej produkcji.

Kadr z filmu "Oczy szeroko zamknięte" (Fot. Getty Images)

„Oczy szeroko zamknięte” 

 

Bill Harford (Tom Cruise) jest lekarzem, a jego żona Alice (Nicole Kidman) właścicielką galerii sztuki. Para wraz z córeczką mieszka w luksusowym apartamencie na Manhattanie. Są piękni, zamożni i należą do nowojorskiej śmietanki towarzyskiej. Splot wydarzeń, zainicjowany podczas jednego z perwersyjnych przyjęć, sprawi, że ich z pozoru idealne życie zaczyna się rozpadać. Erotyczny thriller Kubricka z hipnotyzującą Nicole Kidman w roli głównej to ostatni film mistrza. Reżyser zmarł 7 marca 1999 r., a film trafił na ekrany kin w lipcu.

„Pełny magazynek”

 

Film składa się dwóch części. W pierwszej poznajemy grupę młodych szeregowych, którzy trafiają do obozu szkoleniowego, gdzie mają przygotować się do wojny w Wietnamie. Ich postępów dogląda sadysta, sierżant Hartman, który przez przemoc, wyzwiska i poniżanie ma uczynić z chłopaków elitarnych żołnierzy marines. Jego brutalne metody nie pozostają bez wpływu na zdrowie i psychikę rekrutów. W drugim rozdziale filmu śledzimy poczynania bohaterów walczących o życie na krwawym froncie wojny, podczas której nie obowiązują żadne zasady. Choć film Kubricka nie jest tak spektakularną opowieścią o koszmarze wojny wietnamskiej jak „Czas apokalipsy” Coppoli, to „Pełny magazynek” podejmuje stale aktualną refleksję nad kondycją ludzkości, a także wszechobecną i bezsensowną przemocą, której ofiarami padają kolejne pokolenia. Film można oglądać na Netfliksie.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij