Znaleziono 0 artykułów
14.06.2019

8 mniej uczęszczanych festiwali, na które warto się wybrać

14.06.2019
Podlasie Slow Fest (Fot. materiały prasowe)

Ucieczka od zgiełku, kultura na wyciągnięcie ręki, nowe spojrzenie na rzeczywistość – w tym roku stawiamy na alternatywne spotkania ze sztuką.

Festiwal Nieskończonych Form Mleka, 22–23 czerwca, Lublin

Festiwal Nieskończonych Form Mleka (Fot. materiały prasowe)

Jeszcze niedawno po dobre sery trzeba było jeździć do Francji albo do Włoch, bo te produkowane w Polsce dzieliły się na białe i żółte. Od kilku lat toczy się jednak prawdziwa rewolucja kulinarna, która nie ominęła też nabiału. Ludzie zakochani w serach, zwierzętach i naturze postanowili się nauczyć, jak robić parmezan, cheddar, miękkie sery kozie i owcze, twarożki w popiele i wiele innych produktów, które zadziwiłyby smakiem niejednego Francuza. Festiwal, stworzony przez stowarzyszenie Slowfood Polska, od początku odbywał się w Sandomierzu, w tym roku gości jednak w Lublinie. Warto spróbować tego, co potrafią rodzimi serowarzy, wziąć udział w degustacjach i warsztatach smaku, zrobić zakupy i zachwycić się nieskończonymi formami, jakie przybiera mleko.

MAMA Gathering, 4–7 lipca, Dolina Baryczy

W programie jedynego w Polsce holistycznego festiwalu dla kobiet znalazły się relaks na łonie przyrody, wykłady, spotkania i warsztaty dotyczące dbania o zdrowie, seksualności, komunikacji z ludźmi i samorozwoju. Zaproszeni goście to m.in. Agnieszka Stein, autorytet parentingowy, Agata Dutkowska, założycielka Latającej Szkoły oferującej kursy kreatywnej przedsiębiorczości dla kobiet, czy Natalia Grubizna, autorka najpopularniejszego polskiego bloga na temat sekspozytywnego stylu życia. W festiwalu, wbrew temu, co sugeruje nazwa, mogą wziąć udział kobiety na każdym etapie życia, a także ich partnerzy czy dzieci. W programie znalazły się także warsztaty kosmetyczne i zielarskie, ekotarg i wegański bar.

Góry Literatury, 13–20 lipca, Nowa Ruda

Kto zna prozę Olgi Tokarczuk, temu nie trzeba opisywać nieco mrocznego czaru, jaki pisarka roztacza wokół Kotliny Kłodzkiej. To właśnie w jednym z tamtejszych miasteczek położonych u podnóża Gór Sowich, w Nowej Rudzie, od pięciu lat organizowany jest kameralny festiwal literacki. Celem pomysłodawców – Olgi Tokarczuk oraz poety Karola Maliszewskiego – było udowodnienie, że o wielkiej literaturze nie trzeba rozmawiać tylko w wielkich miastach. Na ich zaproszenie do miasteczka zjeżdżają pisarze, poeci, muzycy i fani kultury. W programie warsztaty literackie i filmowe, akcje edukacyjne, debaty, panele, pokazy i spotkania.

Festiwal Konteksty, 25–28 lipca, Sokołowsko

Festiwal Konteksty ( Fot. materiały prasowe)
Konteksty ( Fot. Katarzyna Filarska)

Sokołowsko, małe miasteczko pod Wałbrzychem, w umysłach kinomanów wiąże się głównie z Krzysztofem Kieślowskim, który spędził tu młodość. Jesienią odbywa się tu więc festiwal Hommage à Kieślowski. Zanim jednak minie lato, Sokołowsko zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Sztuki Efemerycznej Konteksty. Jak co roku, wydarzenie ma hasło przewodnie, które wiedzie przez festiwal artystów i ich widzów. W tym roku brzmi ono „Wszystko już było”. Czy można stworzyć dzieło absolutnie oryginalne? A może poczucie nowości bierze się z braku znajomości historii sztuki? I czym na początku XXI wieku jest nietrwałość? Artyści działający w obszarze różnych mediów będą prezentować swoje odpowiedzi w formie instalacji, realizacji dźwiękowych, działań performatywnych, pokazów filmowych i wystaw.

Podlasie SlowFest, 3 lipca – 3 sierpnia, Supraśl

Podlasie Slow Fest (Fot. Ewa Maciejczyk)

To najspokojniejszy festiwal w Polsce. Toczy się niespiesznie przez cały miesiąc, nie męczy tłumem i gwarem, nieprzepełniony jest atrakcjami. Głównym celem twórców Podlasie SlowFest jest odpoczynek. W programie wydarzenia filmowe, teatralne i muzyczne, sekcja kulinarna, a także spotkania literackie, rajdy rowerowe i wspólne podglądanie natury. Wszystko to w rytmie slow, nastawionym na kontemplację i wspólne trwonienie gorących letnich dni w interesującym towarzystwie i na łonie przyrody Podlasia. Supraśl i okolice to region, który od początku inspiruje twórców festiwalu swoją bogatą, nieco magiczną kulturą. Można ją poznać podczas warsztatów z tańca czy śpiewu oraz wziąć udział w dyskusji na temat książek, które zmieniły Podlasie.

Carnaval Sztukmistrzów, 25-28 lipca, Lublin

Każdego lata kolorowe uliczki lubelskiego Starego Miasta i błonia pod zamkiem przejmują artyści totalni, dla których nie istnieją granice między dyscyplinami. Cyrkowcy, aktorzy, klauni, muzycy i kuglarze z całego świata prezentują zapierające dech w piersiach akrobacje i spektakle. Jak piszą organizatorzy, karnawał jest czasem chaosu i odrodzenia, a więc świętem życia w jego najbardziej witalnej postaci. Śmieszno, straszno i ckliwie – tak będzie wyglądać ostatni lipcowy weekend w Lublinie. Impreza połączona jest z największym w Polsce festiwalem dla slacklinerów – Urban Highline Festival. Nad ulicami rozpięte zostaną taśmy, a po nich spacerować będą zawodnicy z całej Europy. Przysłonią letnie słońce umiejętnościami i brawurą, a chętnych nauczą chodzenia po linie.

Letnia Akademia Filmowa, 9–18 sierpnia, Zwierzyniec

Choć jest skromniejsza niż festiwale w wielkich miastach, już od dwudziestu lat przyciąga kinomanów z całej Polski. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu zrodziła się z ruchu dyskusyjnych klubów filmowych, a więc skupia się na dyskusji właśnie, a nie na konkursach i nagrodach. Festiwalowe projekcje podzielone są na cykle, w ramach których będzie można obejrzeć filmy o mikrokosmosie miejskich ulic i o więzach krwi, poznać najciekawsze horrory z całego świata i sylwetki wielkich reżyserów. Będzie można także spotkać się z twórcami filmowymi i podyskutować z krytykami, jak również wziąć udział w warsztatach z pisania scenariuszy, tworzenia animacji czy edukacji filmowej.

Miedzianka Fest, 23–25 sierpnia, Miedzianka

Miedzianka Fest ( Fot. materiały prasowe)

Jeszcze kilka lat temu tego miasteczka nie było. Potem jego historię odkrył i przepięknie opisał Filip Springer, a w wyniku zachwytu nad książką zaroiło się w Miedziance i okolicach od literatów i ich czytelników. W tym roku Miedzianka Fest zatętni w miasteczku już po raz trzeci, tym razem pod hasłem „Było-Nie-Było”. Głównym tematem tej edycji będzie pogranicze gatunków – reportażu i fikcji literackiej. Pisarze będą czytać swoje książki pod gołym niebem i w starym kościele, będzie można wyspowiadać się z prawdy u Mariusza Szczygła, odbędą się też dyskusje, warsztaty, spektakle non-fiction i koncerty. 

Katarzyna Stadejek
Proszę czekać..
Zamknij