Znaleziono 0 artykułów
27.05.2020

Od soboty nie trzeba będzie nosić maseczek

27.05.2020
Warszawa, maj 2020 (Fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego, ministra kultury Piotra Glińskiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego ogłoszono zniesienie kolejnych obostrzeń w ramach IV etapu odmrażania gospodarki. Od 30 maja nie będzie trzeba nosić maseczek w przestrzeniach otwartych. Otwierają się też kina, teatry, filharmonie, siłownie, kluby fitness, cyrki oraz baseny.

Od początku pandemii w Europie i w Polsce minęły już trzy miesiące. – To nie były łatwe dni. Postawiliśmy sobie jasne cele, łatwe do przedstawienia, ale trudne do zrealizowania. Ten cel polegał na tym, żeby nigdy nie brakło łóżek i respiratorów. Udało się to zrealizować. Nigdy nie musieliśmy dokonywać trudnych wyborów tak jak Włosi czy Hiszpanie – mówił premier Mateusz Morawiecki, powołując się na liczbę zgonów na milion mieszkańców.

(Fot. Getty Images)

Dodał, że Polska służba zdrowia została w krótkim czasie odpowiednio przygotowana na pandemię. Dzięki temu możemy podejmować inne decyzje niż pozostałe kraje zmagające się z koronawirusem. Premier poinformował, że od 30 maja noszenie maseczek w przestrzeniach otwartych nie będzie obowiązkowe. Jeżeli jednak poruszamy się w dwie osoby, to nadal zalecane jest noszenie maseczki.

Od soboty nie będą także obowiązywać dotychczasowe limity osób w sklepach oraz restauracjach, a także w kościołach. Nie zmienia to jednak obowiązkowego dwumetrowego dystansu. Rząd wydał pozwolenie na zgromadzenia do 150 osób, z zachowaniem wspomnianej odległości. Goście weselni nie będą musieli nosić maseczek podczas zabawy. Obowiązują jednak dotychczasowe wytyczne sanitarne. Od 6 czerwca z kolei otworzą się kina, teatry, filharmonie, siłownie, kluby fitness, cyrki oraz baseny. – Wyjątkiem będą dyskoteki i kluby nocne, gdyż to mogą być ogniska zakażeń – dodał premier. Minister kultury Piotr Gliński zaznaczył jednak, że ilość miejsc na widowni wypełniona będzie do 50 procent, tak aby kontakt był rozluźniony. Zalecił także noszenie maseczek. Zielone światło otrzymały także koncerty plenerowe do 150 osób.

Gdzie więc należy wciąż zasłaniać usta i nos? W miejscach takich jak autobusy, tramwaje, sklepy, kina, teatry, salony masażu, tatuażu, kościoły i urzędy. Maseczki nie trzeba będzie nosić w pracy, jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne. Z obowiązku zwolnieni są także klienci restauracji czy barów, ale dopiero po zajęciu miejsc przy stoliku,

Spłaszczenie zachorowań cały czas trwa i jest to zadanie, które wykonujemy. Udało się nam uniknąć najgorszych ciosów, które mogły na nas spaść. Ten koronawirus będzie z nami jednak nadal. Przy odpowiedniej dyscyplinie będziemy mogli wrócić do normalności gospodarczej szybko. Czerwiec i lipiec będą miesiącami powrotu do normalności. Zachowajmy jednak ostrożność. Walka wciąż trwa, nie chcemy zapłacić kolejnymi zachorowaniami, czy zgonami – powiedział na koniec premier Morawiecki.

Kamila Wojtkiewicz
Proszę czekać..
Zamknij