Znaleziono 0 artykułów
08.05.2020

Odwiedź La Scalę online

08.05.2020
(Fot. Materiały prasowe)

Mediolańska La Scala, jedna z najsłynniejszych scen operowych na świecie, dołącza do platformy Google Arts & Culture. Od 8 maja internauci mogą na 259 tys. obrazów za darmo podziwiać spektakularne wnętrza teatru, archiwalne kostiumy i rekwizyty oraz najsłynniejsze partytury. 

Za pomocą Art Camera platforma Google Arts & Culture uchwyciła najdrobniejsze szczegóły imponującego gmachu La Scali. Teatr podzielił się dokumentami, które nigdy wcześniej nie były prezentowane w formie cyfrowej. W ten sposób zachęca pasjonatów sztuki scenicznej, by dołączyli do artystów czekających na ponowne otwarcie teatru. La Scala jest symbolem Mediolanu. Tu kształcili się najwięksi włoscy śpiewacy w historii. Udostępniona kolekcja „Teatro alla Scala, Milan” zawiera ponad 259 tys. obrazów, w tym archiwalne zdjęcia z pokazów operowych, baletów oraz koncertów. Nie zabraknie także oryginalnych partytur i szkiców, m.in. rękopis „Requiem” Giuseppe Verdiego i pierwsze libretto opery „Nabucco”.

(Fot. Materiały prasowe)

Technologia Street View pozwala widzom zajrzeć za kulisy teatru. Sfotografowano 20 tys. mkw. przestrzeni, od sceny głównej, aż po ukryte zakamarki królewskiej loży czy budki suflera. Internauci mogą także podziwiać olśniewający Złoty Pokój i piękne żyrandole. Teatr przygotował 40 wystaw, w tym „Wielkie produkcje od tradycji do innowacji”, która pokazuje historię największych przedsięwzięć teatru. „Wizjonerscy artyści na scenie” to z kolei zbiór portretów utalentowanych scenografów, którzy na stałe zapisali się w historii La Scali. Nie zabraknie również akcentów modowych. Instytucja odkryje sekrety operowej mody i najsłynniejszych kreacji od takich projektantów jak Gianni Versace i Yves Saint Laurent. Będzie można podziwiać delikatne falbanki sukni z „Aidy”, futurystyczne kreacje Jokasty z „Oedipus Rex” oraz kostiumy zaprojektowane specjalnie dla Marii Callas.

 

92 artystów La Scali połączyło siły, by wykonać arię z „Simona Boccanegry” Verdiego zdalnie. Każdą partię nagrano w zaciszu domowym, w pięciu różnych krajach. Efekt końcowy to emocjonalny utwór o wyjątkowo aktualnej warstwie znaczeniowej – główny bohater nawołuje do zjednoczenia wszystkich Włochów w obliczu trudności. Utworu można posłuchać na kanale Teatru La Scala na YouTubie.

Na Google Arts & Culture znajdziemy także sceny największych teatrów w Polsce. Do swojego wnętrza  zapraszają Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie i Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Warszawska instytucja oferuje kolekcję „Viva Moniuszko”, która pozwala prześledzić twórczość ojca opery narodowej. Sylwetki wybitnych artystów polskiego teatru nakreślają także wystawy przygotowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Pierwsza poświęcona jest Helenie Modrzejewskiej, natomiast druga przedstawia Tadeusza Kantora.

Kamila Wojtkiewicz
Proszę czekać..
Zamknij