Znaleziono 0 artykułów
22.06.2020

Olga Tokarczuk honorową obywatelką stolicy

22.06.2020
Olga Tokarczuk (Fot. Roberto Ricciuti, Getty Images)

Noblistka jako jedyna kobieta została wyróżniona nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy.

Honorowi Obywatele Warszawy

Honorowe obywatelstwo stolicy przyznaje się w wyrazie uznania dla zasług i osiągnięć obywateli polskich, ale też cudzoziemców. Radni miasta przegłosowali uchwałę w sprawie nadania tytułu kolejnym osobom, których kandydaturę nadesłano wraz z określeniem ich wybitnych zasług. Wśród sześciu osób znalazła się tylko jednak kobieta – polska Noblistka Olga Tokarczuk

Kim są laureaci?

Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla za rok 2018. Do jej twórczości należą powieści takie jak „Prawiek i inne czasy”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Bieguni”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, czy też „Księgi Jakubowe”. Jest także autorką opowiadań i felietonów. Książki Tokarczuk przetłumaczono na ponad trzydzieści języków, a niektóre z nich doczekały się adaptacji filmowych i teatralnych. Władysław Findeisen to z kolei polski inżynier i profesor nauk technicznych, a także rektor Politechniki Warszawskiej. W 2012 roku został nagrodzony Orderem Orła Białego za zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej, wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej, oraz za działalność na rzecz przemian demokratycznych i wolnej Polski. Kolejnymi laureatami zostali: Wojciech Noszczyk, profesor nauk medycznych i chirurg; Andrzej Rottermund, historyk sztuki i były dyrektor warszawskiego Zamku Królewskiego; oraz Wiesław Jan Wysocki, historyk i profesor nauk humanistycznych.

Uroczyste rozdanie nagród

Tytuły Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawa były dotychczas przyznawane podczas uroczystego rozdania nagród w Zamku Królewskim pod koniec lipca. Laureaci otrzymywali specjalny medal, dyplom i legitymację. Według informacji warszawskiego ratusza, ze względu na pandemię, uroczystość nie odbędzie się w terminie.

Kamila Wojtkiewicz
Proszę czekać..
Zamknij