Znaleziono 0 artykułów
09.09.2022

Operacja „London Bridge”, czyli jak Anglia pożegna królową Elżbietę II

09.09.2022
Królowa Elżbieta II (Fot. Getty Images)

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku na Zamku Balmoral w wieku 96 lat. Tego samego dnia rozpoczęto operację „London Bridge”, będącą planem działań przewidzianych po śmierci monarchini. Pierwsze wytyczne dotyczące dalszych kroków w wypadku takiego wydarzenia zostały opracowane już w latach 60. Publikujemy szczegóły.

8 września 2022 roku, to data zwiastująca koniec pewnej epoki – w otoczeniu bliskich, umiera Elżbieta II, najdłużej panująca monarchini w historii Wielkiej Brytanii i najdłużej piastująca stanowisko głowy państwa na świecie. O jej śmierci pierwszy dowiaduje się sekretarz królowej. Następnie informacja zostaje przekazana premierce Wielkiej Brytanii, Lizz Truss, która od prywatnego sekretarza, Edwarda Younga, słyszy: „The London Bridge is down”. Dalej wszystko dzieje się bardzo szybko. Komunikat dociera do sekretarza gabinetu, kilku najwyższych rangą ministrów i urzędników oraz rządów państw, którymi rządziła królowa. Pierwszymi ośrodkami medialnymi, dowiadującymi się o śmierci monarchini są Press Associaton oraz BBC. Chwile później dołączają do nich inne stacje telewizyjne.

Wszyscy w mediach pokazują się na czarno. Na ekranach pojawia się królewska chorągiew, wybrzmiewa „God save the Queen”. Równocześnie na bramie Pałacu Buckingham zawieszona zostaje tablica z informacją o śmierci królowej. Tuż po ogłoszeniu smutnej wiadomości, nad Pałacem pojawia się podwójna tęcza. Ludzie wychodzą na ulice, a flagi w kraju zostają opuszczone do pół masztu. Anglia i cały świat pogrąża się w żałobie.

Następne działania po śmierci królowej są dokładnie zaplanowane. Jej syn, Karol III, zostaje mianowany nowym królem Wielkiej Brytanii. Dzień po śmierci monarchini wygłosi pierwsze, oficjalne orędzie jako król, a rząd poprzysięgnie mu wierność. Później wybierze się w podróż po Zjednoczonym Królestwie.

Operacja „London Bridge”: Pogrzeb królowej Elżbiety II

Trumna z ciałem królowej zostanie wniesiona do Westminster Hall z Pałacu Buckingham podczas żałobnej procesji, w towarzystwie parady wojskowej i członków rodziny królewskiej. Ludzie będą mogli obserwować procesję przechodzącą ulicami, a w londyńskich parkach królewskich prawdopodobnie ustawione zostaną duże ekrany transmitujące wydarzenia. Trumna zostanie udekorowana sztandarem królewskim, a w Westminster Hall zostanie zwieńczona cesarską koroną państwową, orłem i berłem. Położona zostanie na podwyższeniu, zwanym katafalkiem, pod średniowiecznym drewnianym dachem sali z XI wieku. Każdy róg platformy będzie strzeżony przez żołnierzy z jednostek służących Królewskiemu Gospodarstwu Domowemu.

Państwowy pogrzeb królowej odbędzie się w Opactwie Westminsterskim za niecałe dwa tygodnie. Dokładny dzień zostanie potwierdzony przez Pałac Buckingham. Od XVIII wieku nie było w tej świątyni nabożeństwa żałobnego dla monarchy, choć w 2002 roku odbył się tam pogrzeb matki Elżbiety II, Elżbiety Bowes-Lyon. Opactwo jest historycznym kościołem, w którym koronowano brytyjskich monarchów, w tym Elżbietę II w 1953 roku. Sześć lat wcześniej poślubiła tam księcia Filipa.

Na pogrzeb monarchini przylecą głowy państw z całego świata, by wraz z członkami rodziny królewskiej wspominać życie i służbę królowej. Będą tam również dawni brytyjscy politycy i premierzy. Nabożeństwo prawdopodobnie poprowadzi dziekan Westminsteru David Hoyle, a kazanie wygłosi arcybiskup Canterbury Justin Welby. Premierka Liz Truss może zostać wezwana do wygłoszenia mowy.

Po nabożeństwie żałobnym trumna królowej zostanie przeniesiona przez pieszą procesję z opactwa do Wellington Arch, w londyńskim Hyde Park Corner, po czym karawan wyruszy do Windsoru.

Później trumna zostanie przetransportowana do kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor.

Oczekuje się, że król i wysocy rangą członkowie rodziny królewskiej dołączą do procesji na Quadrangle w zamku Windsor, zanim trumna złożona zostanie w kaplicy św. Jerzego. To tam książę Harry i Meghan, wzięli ślub i tam odbył się pogrzeb zmarłego męża królowej, księcia Filipa.

Aleksandra Kupras
Proszę czekać..
Zamknij