Znaleziono 0 artykułów
25.04.2021

Oscary 2021: Zwycięzcy i relacja z ceremonii

25.04.2021
(Fot. Getty Images)

Mimo pandemii koronawirusa organizatorzy zdecydowali się zaprosić gości do Los Angeles, zobowiązując się do zachowania zasad bezpieczeństwa. Już po raz 93. w Hollywood zostały wręczone najważniejsze nagrody filmowe. Wśród gospodarzy tegorocznej gali znaleźli się ubiegłoroczni zdobywcy Oscarów: Brad Pitt, Joaquin Phoenix, Renée Zellweger, Bong Joon-Ho oraz Laura Dern. Razem z Anną Tatarską, dziennikarką i krytyczką filmową związaną z „Vogue Polska”, na bieżąco relacjonowaliśmy galę. Poznajcie tegorocznych laureatów.

LISTA ZWYCIĘZCÓW:

Najlepszy film: „Nomadland”

Najlepszy reżyser: Chloe Zhao „Nomadland”

Najlepszy scenariusz oryginalny: „Obiecująca. Młoda. Kobieta”

Najlepszy scenariusz adaptowany: „Ojciec”

Najlepszy aktor pierwszoplanowy: Anthony Hopkins "Ojciec"

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Frances McDormand "Nomadland"

Najlepszy aktor drugoplanowy: Daniel Kaluuya „Judas and the Black Messiah”

Najlepsza aktorka drugoplanowa: Yuh-Jung Youn „Minari”

Najlepszy film międzynarodowy: „Na rauszu”

Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny: „Czego nauczyła mnie ośmiornica”

Najlepsza pełnometrażowy film animowany: "Co w duszy gra"

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: „Colette"

Najlepsza krótkometrażowy film animowany: „Jakby coś, kocham was”

Najlepszy krótkometrażowy film: „Two Distant Strangers"

Najlepsze zdjęcia: Erik Messerschmidt „Mank”

Najlepsza scenografia: „Mank”

Najlepszy montaż: Mikkel E. G. Nielsen „Sound of Metal”

Najlepsze efekty specjalne: „Tenet”

Najlepsze kostiumy: „Ma Rainey: Matka bluesa”

Najlepsza charakteryzacja: „Ma Rainey: Matka bluesa”

Najlepsza muzyka: „Co w duszy gra”

Najlepsza piosenka: “Fight For You” z filmu "Judas and the Black Messiah"

Najlepszy dźwięk: „Sound of Metal”

05:13

Czas na ostatnią kategorię. Na scenie pojawia się Joaquin Phoenix, laureat Oscara z 2020 roku w kategorii Najlepszy Aktor. -–Kiedy patrzę na tych pięciu aktorów, czuję się zainspirowany i szkoda, że musimy wybrać jednego – powiedział Phoenix. Statuetkę otrzymuje Anthony Hopkins. – Przez ostatnie tygodnie bukmacherzy byli niemal pewni, że statuetka trafi pośmiertnie do Chadwicka Bosemana. Jego rola w "Ma Rainey’: Matce Bluesa" rzeczywiście chwytała za serce, jednak nie ukrywam, że wygrana legendarnego Brytyjczyka bardzo mnie cieszy. Bałam się, że członkowie Akadameii uznają, że Oscar za "Milczenie Owiec" i tak wielki dorobek to wystarczająca nagroda. Jednak w "Ojcu" Hopkins wspina się na wyżyny sztuki aktorskiej. To rola, której – kiedy film wkrótce wejdzie na VOD – nie można przegapić – mówi Anna Tatarska.

(Fot. Getty Images)

05:10

Renée Zellweger wręczy nagrodę za najlepszą rolę kobiecą. Wielki sukces Frances McDormand, która jako pierwsza kobieta w historii otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki, a także producentki. – Nie mam słów. W mej szabli głos jest mój tylko – aktorka zaczęła swoje przemówienie, które było najkrótszym wystąpieniem gali, cytatem z Makbeta. McDormand była nawet bardziej lakoniczna niż trzy lata temu, kiedy odbierała statuetkę za rolę w "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri", ale i tak udało jej się przemycić ważne przesłanie. W sukni od Valentino, ale z nieufarbowanymi włosami i niemal bez makijażu, pokazała, jaki model kobiecości konsekwentnie umacnia w swoich filmach. McDormand przypomina, że dla kobiet starszych, wyłamujących się ze stereotypu, jest miejsce w Hollywood. Oby tegoroczne rozdanie było znakiem dobrej zmiany.

05:05

Statuetkę otrzymuje "Nomadland". Oscara odbiera m.in. Frances McDormand, producentka i odtwórczyni głównej roli, w towarzystwie m.in. nomadek występujących w produkcji. Wyraźnie poruszona reżyserka, Chloe Zhao, dziękuje nomadom za lekcję życia. Zaś McDormand na pożegnanie zachęca wszystkich obecnych na sali i widzów, by "Nomadland", a także inne filmy obejrzeli na jak największym ekranie, koniecznie w kinie. – McDormand ma rację. Dla takich filmów jak "Nomadland", gdzie przestrzeń, barwa i ruch tworzą unikalną opowieść, seans na wielkim ekranie to konieczność – mówi Anna Tatarska.

05:00

Rita Moreno wręczy statuetkę dla Najlepszego Filmu. Gdyby nie było pandemii, to aktorka byłaby ponownie gwiazdą "West Side Story", której nową wersję przygotowuje Steven Spielberg. Dopiero w tym momencie ceremonii organizatorzy zdecydowali się zaprezentować  fragmenty nominowanych filmów. Szkoda, że tak późno.

04:51

Na scenie pojawia się Angela Basset, która przedstawia coroczny segment "In Memoriam", czyli pożegnanie filmowców i osób związanych z branżą, które odeszły w mionionym roku. Wideo zamykał kadr z czarno-białym zdjęciem nominowanego pośmiertnie Chadwicka Bosemana.

04:44

Organizatorzy podjęli osobliwą decyzję i pod koniec wydarzenia zorganizowali quiz muzyczny. Zamiast wysłuchać nominowanych utworów, wybrani goście zgadywali, czy grana przez Questlove'a piosenka była w przeszłości nominowana do Oscara. Zdecydowanie najdziwniejszy moment tegorocznej gali, zaraz po przemówieniu Daniela Kaluuyi.

04:38

Piosenkarka i aktorka wręcza Oscara dla Najlepszej Piosenki. Wielkie zaskoczenie. Wbrew oczekiwanion statuetka nie trafia do Leslie Odoma Jr., ale do twórców utworu "Fight For You" z filmu "Judas and the Black Messiah". – Utwór bardzo na czasie, szczególnie tematycznie, ale muzycznie mniej finezyjny i chwytliwy niż "Speak now" z filmu "Pewnej nocy w Miami". Niezwykle utalentowany Odom Jr. ma pełne prawo czuć się rozczarowany. Na pewno jeszcze o nim usłyszymy – mówi Anna Tatarska.

04:32

Zendaya wręcza Oscara za Najlepszą Muzykę. Statuetka trafia do Trenta Reznora, Atticusa Rossa i Jona Batisty. Dwóch pierwszych to koledzy z zespołu Nine Inch Nails, nominowani także za film "Mank". Zaś Batiste posłużył twórcom filmu jako wzór bohatera animacji – naśladowali jego gesty, mimikę i sposób poruszania się na scenie.

04:20

(Fot. Getty Images)

Viola Davis w sukni Alexandra McQueena przedstawi drugiego laureata nagrody za działalność humanitarną im. Jeana Hersholta. Aktorka we wstępie cytuje kultową poetkę Mayę Angelou. Wyróżnienie otrzymuje Tyler Perry. Aktor, reżyser i scenarzysta, a także aktywista jest głęboko zaangażowany we wspieranie czarnej społeczności w Stanach Zjednoczonych. Bardzo wzruszająca i "niehollywoodzka" przemowa Perry'ego, który bez nadęcia i z ujmującą szczerością opowiada o własnym doświadczeniu bezdomności i motywacji do pomagania innym. – Kiedy Perry mówi o rasizmie i ideałach, nie brzmi to jak PR-owa zagrywka aktora, a deklaracja człowieka, który wierzy w każde swoje słowo. Piękny moment tegorocznej gali – komentuje Anna Tatarska.

04:14

(Fot. Getty Images)

Na scenie pojawia się Harrison Ford, który w zabawnej przemowie, nawiązującej do filmu "Łowca androidów", zapowiada laureatów kategorii Najlepszy Montaż. Oscara otrzymuje Duńczyk Mikkel E. G. Nielsen za pracę przy filmie "Sound of Metal". – W filmie, w którym rytm odgrywa niezwykle ważną rolę, dobry montaż może zaważyć na sukcesie produkcji. Dzięki Nielsenowi "Sound of Metal" płynie w rytmie idealnie zsynchronizowanym z historią i emocjami bohatera – mówi Anna Tatarska.

04:06

(Fot. Getty Images)

Czas na kategorię Najlepsze zdjęcia, która ekscytuje Polaków. Za film "Nowiny ze świata" nominowany był tu Dariusz Wolski. Wielkie zaskoczenie! Oscara otrzymuje Erik Messerschmidt za pracę przy filmie "Mank". Operator współpracował wcześniej z Fincherem przy serialu "Mindhunter", jest aktywny zawodowo od blisko dekady, ale można swobodnie powiedzieć, że to dopiero początek jego wielkiej kariery. – Jestem nieco rozczarowana wyborem Akademii. Zdjęcia Messerschmidta są imponujące, ale w moim odczuciu brak im duszy, którą widać było chociażby w kadrach filmu "Nomadland" – mówi Anna Tatarska.

04:02

Halle Berry wręczy Oscara za scenografię. Statuetkę otrzymuje ekipa "Manka". Film Davida Finchera był tegorocznym rekordzistą, jeśli chodzi o liczbę nominacji – dostał ich aż dziesięć. Jednak jeżeli wierzyć bukmacherom, będzie to jedyny Oscar dla tej produkcji.

03:52

(Fot. Getty Images)

Na scenie pojawia się Brad Pitt, który wręczy nagrodę w kategorii Najlepsza Aktorka Drugoplanowa. Statuetka wędruje do Yuh-Jung Youn za rolę w filmie "Minari". Aktorka wspaniale wcieliła się w rolę charakternej babci w jednym z najbardziej niespodziewanych hitów sezonu. W przemówieniu udowadnia, że ma równie wspaniałe poczucie humoru, co jej bohaterka. – Dotąd oglądałam Oscary tylko w telewizji, a teraz nagle się tu znalazłam. Nie mogę w to uwierzyć. Muszę wziąć się w garść – mówi wzruszona aktorka. – Nie wierzę w rywalizację – mówiła ze sceny Yuh-Jung You, dziękując po kolei wszystkim swoim rywalkom. – Miałam po prostu więcej szczęścia niż wy. Czy na tym polega amerykańska gościnność? – pytała ze sceny.

(Fot. Getty Images)

03:49

Steven Yeun przedstawia nominowanych w kategorii Najlepsze Efekty Specjalne. Oscar wędruje do filmu "Tenet" Christophera Nolana. To jedna z dwóch nominacji i wyróżnienie dla wysokobudżetowej produkcji, która w ubiegłym roku, jako jedna z niewielu, trafiła na ekrany kin. Dla twórcy "Memento" tak mała liczba nominacji może być rozczarowująca.

03:38

Aktorka prezentuje nominowanych w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny. Statuetka wędruje do "Czego nauczyła mnie ośmiornica”. To pierwszy nominowany film dokumentalny z RPA. Obraz opowiada o reżyserze, któremu w przetrwaniu głębokiego, osobistego kryzysu pomogła nietypowa przyjaźń z tytułową ośmiornicą. Produkcja, w której pojawia się wiele podwodnych scen, to idealna propozycja na czasy pandemii, w której temat zdrowia psychicznego i radzenia sobie ze stresem jest wszechobecny. 

03:32

Marlee Matlin, niesłysząca lauretka Oscara za "Dzieci gorszego Boga", zapowiada kategorię Najlepszy Krótki Film Dokumentalny z pomocą tłumacza języka migowego. Nagrodę otrzymuje "Colette". Film poświęcony jest członkini francuskiego ruchu oporu, która po 74 latach wraca do niemieckiego obozu koncentracyjnego, w którym podczas wojny zmarł jej brat.

03:22

(Fot. Getty Images)

Witherspoon przedstawia nominowanych w kategorii Najlepszy Film Animowany. Statuetkę otrzymuje "Co w duszy gra". Film od początku był faworytem: – To pomysłowa animacja, która idealnie łączy dziecięcą otwartość i wrażliwość z dorosłym spojrzeniem na życie. Do tego przepiękna muzycznie i oryginalna wizualnie – mówi Anna Tatarska.

03:16

Aktorka i producentka Reese Witherspoon wręcza nagrodę w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany. To niepozorna kategoria, która również zawiera tytuły zaangażowane społecznie. Oscara otrzymuje film "Jakby coś, kocham was". Animacja, kreślona subtelną monochromatyczną kreską, to opowieść o rodzicach, którzy w szkolnej strzelaninie stracili córkę. Wygrana ta to kolejny dowód na to, że Akademia ma oczy i uszy otwarte na aktualną sytuację w kraju. Twórcy film dedykują wszystkim, którzy stracili bliskich w wydarzeniach z udziałem broni palnej.

(Fot. Getty Images)

03:11

(Fot. Getty Images)

Teraz czas na nagrodę dla Najlepszego Aktorskiego Filmu Krótkometrażowego. – Kto z was zaczynał karierę w krótkim metrażu? – pytał Riz Ahmed ze sceny. Ręcę podniosła większość zgromadzonych gości. Nagrodę otrzymuje "Two Distant Strangers", od dłuższego czasu typowany na faworyta. Krótki film opowiada historię młodego, czarnego mężczyzny, który niczym w "Dniu Świstaka" przeżywa od nowa ten sam dzień – dzień, w którym ginie z rąk policjanta. Twórcy w przemowie mówili o policyjnej brutalności i apelowali o brak obojętności wobec przemocy.

03:06

(Fot. Getty Images)

Riz Ahmed, nominowany w kategorii Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy, wręczy nagrodę w kategorii Dźwięk. Nagrodę otrzymuje produkcja "Sound of Metal", w której Brytyjczyk zagrał główną rolę. – To było do przewidzenia. Zasłużone wyróżnienie. Na ekranie udało się wykreaować niemożliwe: dźwięk świata osób niesłyszących – komentuje Anna Tatarska. 

02:59

(Fot. Getty Images)

Oscara otrzymuje Chloé Zhao za film “Nomadland” – pierwsza w historii nagród Azjatka nominowana w tej kategorii i druga w historii kobieta nagrodzona statuetką. – Tu nie było niespodzianek. Chinka od początku była typowana na faworytkę w tej kategorii. Tę nagrodę interpretuję jako znak, że Akademia powoli skręca w dobrą stronę. Być może rozmowy o inkluzywności, nowym otwarciu to nie tylko teoria. Oby! – mówi Anna Tatarska. – Ludzie rodzą się dobrzy. Te słowa miały na mnie ogromny wpływ. Zawsze odnajduję dobro w ludziach, których spotykam. Tę nagrodę dedykuję wszystkim, którzy widzą to dobro w innych – powiedziała reżyserka.

02:56

Nagrodę dla Najlepszego Reżysera prezentuje Joon--ho Bong z Seulu, zdobywca statuetki za film "Parasite" w 2020 roku. Co ciekawe, w tym roku Akademia zrezygnowała z klipów pokazujących dokonania nominowanych. W tej kategorii wręczenie nagrody poprzedza pokaz autorskich deklaracji dominowanych reżyserów, którzy mówią o tym, czym jest dla nich ich zawód.

02:48

Bryan Cranston łączy się ze studiem z pustego Dolby Theater, by wręczyć nagrodę za działalność humanitarną im. Jeana Hersholta. W Hollywood, gdzie działania charytatywne to niemal obowiązek każdego dbającego o swój wizerunek artysty, takie wydarzenia podczas gal branżowych to stały punkt programu. Nagrodę otrzymała organizacja MPTF wspierająca m.in. przedstawicieli branży filmowej podczas pandemii. Na każdym kroku ceremonii pojawia się temat szczepień.

02:44

Aktor przedstawia teraz nominowanych w kategorii Najlepsze Kostiumy. Statuetka wędruje do 89-letniej weteranki Ann Roth, za kostiumy do filmu "Ma Rainey: Matka bluesa", rozgrywającego się w latach 20. Bardzo często w historii Oscarów ten sam otrzymuje nagrodę w tych dwóch kategoriach.

02:39

(Fot. East News)

Don Cheadle wręczy nagrodę w kategorii Najlepsza Charakteryzacja. Nominowani ponownie łączą się z różnych miejsc na świecie, m.in. z Czech. Nagrodę otrzymuje zespół artystów odpowiedzialnych za "Ma Rainey: Matka bluesa". To oni odpowiedzialni są za sugestywną przemianę Violi Davis. W emocjonalnej przemowie twórcy podkreślali transformację branży filmowej i jej rosnącą inkluzywność, a także dziękowali przodkom, którzy pomimo wcześniejszym ograniczeniom prawcowali ciężko, by oni mogli dzisiaj stanąć na tej scenie.

02:30

(Fot. East News)

Nagrodę otrzymuje Daniel Kaluuya. Brytyjczyk dziękuje matce, która znajduje się na widowni. – To niezwykle intensywna i charyzmatyczna rola w filmie, który tematycznie idealnie nawiązuje do aktualnej sytuacji politycznej w USA i zaognionego problemu tego kraju z rasizmem – komentuje Anna Tatarska. – Wspólnota jest wielką siłą, musimy się jednoczyć, a nie dzielić. Choć przed nami jeszcze bardzo dużo pracy – powiedział aktor.

02:26

Najlepszy aktor drugaplanowy to kategoria, która już od jakiegoś czasu dzieli komentatorów. Tegorocznym faworytem był Daniel Kaluuya, który w "Judas and the Black Messiah" gra de facto rolę pierwszoplanową, ponownie jak nominowany w tej samej kategorii Lakeith Stanfield. We wprowadzeniu Dern zaznaczyła, że wszystkie nominowane role mają społeczno-polityczny kontekst. W tej kategorii nominacje otrzymał również Paolo Racci (Racibożyński) za rolę w filmi "Sound of Metal".

02:19

(Fot. Getty Images)

Na scenie w sukni Oscara de la Renty pojawiła się Laura Dern. Aktorka wręczy nagrodę dla Najlepszego Filmu Międzynarodowego. Zgodnie z typowaniami bukmacherów, statuetka trafia do Thomasa Vinterberga za film "Na rauszu". – Wyobrażałem sobie tę chwilę odkąd miałem pięć lat – mówi reżyser. – To jest film o traceniu kontroli nad życiem. Chcę podziękować żonie, że była moim aniołem podczas pracy nad tym projektem – mówi wyraźnie wzruszony Vinterberg, którego najstarsza córka  zginęła w wypadku samochodowym cztery dni po rozpoczęciu zdjęć do filmu. Miała w nim zagrać. – Mimo braku nagrody, warto pamiętać o filmie "Quo vadis, Aida", innej niezwykle mocnej propozycji i polskie co-produkcji – dodaje Anna Tatarska. -– Ta nagroda jest dla ciebie – powiedział reżyser, dedykując nagrodę zmarłej Idzie.

02:11

Florian Zeller

Nagroda zgodnie z przewidywaniami trafia do Christophera Hamptona i Floriana Zellera za film "Ojciec". – Ten duet tworzy razem od lat. Byli typowani na faworytów właściwie od początku. "Ojciec" to filmowa adaptacja odnoszącej sukcesy sztuki Zellera, która była wystawiana także w Polsce – tłumaczy Anna Tatarska. Reżysera słucha wyraźnie wzruszona Olivia Coleman, która w przeciwieństwie do gości w Los Angeles ogląda galę z londyńskiego studia.

02:10

Kolejna kategoria to scenariusz adaptowany, nominowanych ponownie przedstawia King. Twórcy filmu "Ojciec" łączą się zdalnie, jeden z Londynu, drugi z Paryża. Takich sytuacji podczas tegorocznej gali będzie więcej. Sacha Baron Cohen łączy się ze studiem w Los Angeles z Australii.

02:07

(Fot. Getty Images)

Nagrodę otrzymuje Emerald Fennell za film "Obiecująca. Młoda. Kobieta". Twórczyni jest wyraźnie zaskoczona, obserwuje ją wzruszona Carey Mulligan. To jej pierwsza nominacja i pierwszy Oscar. Słowa King – "obiecująca młoda kobieta to też o tobie" – okazały się prorocze.

02:00

Regina King (Fot. Getty Images)

Rozpoczynamy 93. galę rozdania Oscarów. Na scenie, która w tym roku znajduje się na Union Station w Los Angeles, a nie w Dolby Theatre, pojawia się Regina King, która wręczy Oscara w kategorii Najlepszy Scenariusz Oryginalny. – Bardzo polityczne przemówienie aktorki, które nawiązuje do skazania Dereka Chauvina, który został skazany za mordestwo George'a Floyda – komentuje Anna Tatarska. – Mało brakowało, żebym zamiast szpilek założyła trapery – mówi ze sceny aktorka i debiutująca reżyserka. Jej film "Pewnej nocy w Miami" jest nominowany w trzech kategoriach.

23:36

Tiara Thomas (Fot. Getty Images)

Na czerwonym dywanie w Dolby Theater pojawiają się powoli gwiazdy. Jako jedna z pierwszych zaprezentowała się wokalistka Tiara Thomas, która wspólnie z H.E.R nominowana jest za piosenkę "I can't breathe". Kreacje na żywo komentuje redaktor naczelny "Vogue Polska" Filip Niedenthal.

Anna Tatarska, Katarzyna Pietrewicz
Proszę czekać..
Zamknij