Znaleziono 0 artykułów
23.02.2023

Oscarowe filmy na Netfliksie

23.02.2023
„Przerwana lekcja muzyki” (Fot. East News)

W nocy z 12 na 13 marca poznamy laureatów Oscarów 2023. Odliczając dni do ceremonii, oglądamy najlepsze oscarowe filmy na Netfliksie. 

„Ojciec chrzestny” (1972): Ludzie mafii

 

Pierwsze dwie części historii mafijnej rodziny Corleone Francisa Forda Coppoli zajmują stałe miejsce w czołówce najlepszych filmów wszech czasów. Pierwszy „Ojciec chrzestny” z Marlonem Brando w roli głównej nagrodzono trzema Oscarami (na 11 nominacji), a kontynuację z Alem Pacino i Robertem De Niro aż sześcioma. Na platformie jest również dostępna owiana złą sławą trzecia część, która należy do niechlubnego grona największych przegranych w historii gali.

„Szczęki” (1975): Rekin ludojad

 

Kultowy thriller Stevena Spielberga opowiada o polowaniu na krwiożerczego ludojada. Choć z perspektywy czasu efekty specjalne mocno się zestarzały, zastosowane w filmie technologie były swego czasu przełomowe. „Szczęki” były nominowane w kategorii najlepszy film. Ostatecznie thriller nagrodzono trzema statuetkami – za montaż, muzykę i dźwięk.

„Pożegnanie z Afryką” (1985): Romans wszech czasów

 

Adaptacja autobiograficznej powieści Karen Blixen (Meryl Streep) została nagrodzona aż siedmioma Oscarami, w tym za najlepszy film. Pisarka przyjeżdża do Kenii, by wyjść za mąż i założyć plantację kawy. Kobieta znajduje nić porozumienia z lokalnymi mieszkańcami i szybko zakochuje się w swoim nowym domu, a także w tajemniczym myśliwym, Denysie (Robert Redford). Zrealizowany z rozmachem, niemal trzygodzinny romans odkrywa przed widzami piękno kenijskiej przyrody.

„Zapach kobiety” (1992): Lekcja męskości

 

Nieśmiały student Charlie (Chris O’Donnell) ma zająć się niewidomym emerytowanym pułkownikiem, Frankiem Sladem (Al Pacino). Zgorzkniały mężczyzna nie wzbudza sympatii chłopaka. Mimo to udaje się namówić na wycieczkę do Nowego Jorku, gdzie Frank chce nauczyć Charliego pewności siebie. Kreację Ala Pacino doceniła Akademia. Była to dziewiąta nominacja dla aktora, który żartował, że idzie na rekord wyróżnień bez statuetki.

„Pulp Fiction” (1994): Pozycja obowiązkowa

 

„Pulp Fiction” nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Kultowy film Quentina Tarantino zapewnił mu międzynarodowe uznanie, grono oddanych fanów i pierwszego Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny. W pełni zasłużenie. „Pulp Fiction”, łącząc kilka luźno powiązanych ze sobą wątków, pozwala reżyserowi na zabawę czasem, kolejnością zdarzeń i związkami przyczynowo-skutkowymi. Dopiero po obejrzeniu całego filmu jesteśmy w stanie uporządkować jego chronologię. Wisienką na torcie jest gwiazdorska obsada, z Umą Thurman, Samuelem L. Jacksonem i Johnem Travoltą na czele. 

„Wichry namiętności” (1994): Melodramat

 

Po występie w melodramacie Edwarda Zwicka magazyn „People” uznał Brada Pitta za najprzystojniejszego mężczyznę na Ziemi. Kto widział „Wichry namiętności”, wie dlaczego (podpowiadamy: chodzi o długie blond włosy i zadziorny uśmiech). Aktor wcielił się w Tristana, jednego z trzech braci Ludlow. Samuel, najmłodszy z nich, po studiach wraca do domu z narzeczoną Sussanah (Julia Ormond). Kobieta oczarowuje braci i nestora rodu, pułkownika Williama Ludlowa (Anthony Hopkins). Błogi spokój rodziny przerywa wybuch I wojny światowej. Samuel ginie na froncie. Tristan nie może pogodzić się z utratą ukochanego brata. Z czasem między nim a Sussaną rozkwita płomienny romans, co nie podoba się najstarszemu bratu, który również darzy ją uczuciem.

„Forrest Gump” (1994): Dawka optymizmu

 

Tytułowy bohater filmu Roberta Zemeckisa mimo przeciwności losu, nie traci optymizmu, ciepła i otwartości na drugiego człowieka. „Forresta Gumpa” doceniło również oscarowe jury. Film otrzymał aż sześć statuetek, w tym za najlepszy film, stając się największym wygranym wieczoru.

„Rozważna i romantyczna” (1995): Miłość po wiktoriańsku

 

Film Anga Lee uhonorowano Oscarem za najlepszy scenariusz adaptowany napisany przez debiutującą w tej roli Emmę Thompson. „Rozważna i romantyczna” opowiada historię trzech sióstr Dashwood – Elinor (Emma Thompson), Marianne (Kate Winslet) i Margaret (Emillie François). W rolach męskich wystąpili młodziutki Hugh Grant, Alan Rickman i Hugh Laurie.

„Buntownik z wyboru” (1997): Lekcja męskości

 

Geniusz matematyczny Will (Matt Damon) nie planuje iść na studia, mimo namowy ze strony profesora, Seana Maguire’a, który odkrył jego niezwykły talent. Zamiast tego stale pakuje się w kłopoty. Gdy pewnego dnia zostaje oskarżony o pobicie policjanta i grozi mu więzienie, profesor proponuje mu, aby w zamian za zwolnienie z aresztu podjął naukę i terapię. Damonowi partneruje na ekranie Robin Williams, który wcielił się w rolę mentora, który w każdym potrafi dostrzec dobro. „Buntownika z wyboru” nagrodzono dwoma Oscarami – za najlepszy scenariusz oryginalny i występ Williamsa. 

„Przerwana lekcja muzyki” (1999): Mistrzowska kreacja 

 

Po występie w tym filmie Angelinie Jolie udało się odpiąć łatkę córki znanego ojca, aktora Jona Voighta. Neurotyczna Lisa, pacjentka szpitala psychiatrycznego, jest zafascynowana główną bohaterką (Winona Ryder). Kreacja zapewniła jej pierwszą i jedyną dotychczas statuetkę.

„Między słowami” (2003): Subtelna opowieść

 

Przypadkowe spotkanie starzejącego się aktora (Bill Murray) i Charlotte (Scarlett Johansson), młodej absolwentki filozofii, w Tokio daje początek wyjątkowej przyjaźni samotnych bohaterów. Akademia doceniła subtelność i ponadczasowość historii Coppoli statuetką za najlepszy scenariusz oryginalny, przypieczętowując jej pozycję w branży jako niezależnej reżyserki.

„Lektor” (2008): Wyciskacz łez

 

Adaptacja bestsellerowej powieści Bernharda Schlinka opowiada o romansie dojrzałej nauczycielki i młodego studenta w nazistowskich Niemczech. Pewnego dnia Hanna (Kate Winslet) niespodziewanie znika, a drogi bohaterów krzyżują się ponownie dopiero po wojnie.„Lektor” otrzymał pięć nominacji i jedną statuetkę – dla najlepszej aktorki. 

„Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” (2008): Podróże w czasie

 

Adaptacja klasycznej noweli Francisa S. Fitzgeralda w reżyserii Davida Finchera śledzi losy Benajmina Buttona (Brad Pitt), którego zegar biologiczny tyka wstecz. „Ciekawy przypadek” zabiera widzów w niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni. Film Finchera to zarazem jedna z najbardziej stylowych historii miłosnych w historii. Nikogo zatem nie zaskoczy fakt, że produkcja zgarnęła aż trzy Oscary.

„Bękarty wojny” (2009): Historia według Tarantino

 

Quentin Tarantino chętnie przenosi na ekran wydarzenia historyczne, oczywiście po swojemu. Film opowiada o specjalnej jednostce wojskowej, złożonej z amerykańskich Żydów, która morduje nazistów. Krwawy tytuł w gwiazdorskiej obsadzie otrzymał osiem nominacji. Ostatecznie statuetkę zgarnął jedynie Christoph Waltz. 

„Incepcja” (2010): Tajniki umysłu

 

Oryginalna koncepcja, porządna dawka akcji, genialne zdjęcia i muzyka oraz gwiazdorska obsada – w wizjonerskiej superprodukcji Christophera Nolana jeszcze o wiele więcej. Bohaterem filmu jest Dom Cobb, który specjalizuje się w wykradaniu cennych sekretów ukrywanych w ludzkiej nieświadomości. Otrzymuje kolejne zlecenie, by tym razem zaszczepić myśl w umyśle pewnej osoby. Cztery Oscary, w tym za najlepsze efekty specjalne i najlepsze zdjęcia.

„Whiplash” (2014): Dźwięki muzyki

 

Kapiąca z talerzy perkusji krew w thrillerze Damiena Chazelle’a odzwierciedla obsesyjne dążenie młodego perkusisty (Miles Teller) do perfekcji. „Whiplash” to muzyczne arcydzieło, które nagrodzono trzema Oscarami, w tym dla J.K. Simmons za wcielenie się w rolę wybuchowego dyrygenta.

„Manchester by the Sea” (2016): O stracie

 

Jeszcze jedna wzruszająca historia doceniona przez oscarowe jury. Po śmierci brata Lee Chandler (Casey Affleck), odkrywa, że ten powierzył mu opiekę nad swoim nastoletnim synem Patrickiem (Lucas Hedges). Lee rzuca wszystko i wraca w rodzinne strony, gdzie jest zmuszony zmierzyć się z wydarzeniami przeszłości. 

„Roma” (2018): Portret w czerni i bieli

 

Czarno-biała „Roma” przenosi nas do Meksyku z przełomu lat 60. i 70. Cleo (Yalitza Aparicio), przedstawicielka rdzennego ludu Misteków, pracuje jako służąca w domu zamożnej rodziny. Wizualne arcydzieło Alfonso Cuaróna stało się pierwszą netfliksową produkcją nagrodzoną przez Akademię i to aż trzema statuetkami – najlepszy reżyser, najlepsze zdjęcia i najlepszy film nieanglojęzyczny.

„Historia małżeńska” (2019): Koniec miłości

 

Wbrew tytułowi, „Historia małżeńska” to opowieść o rozstaniu – po 10 latach razem Charlie (Adam Driver) i Nicole (Scarlett Johansson) postanawiają się rozwieść. Inspirowana osobistymi przejściami reżysera historia otrzymała aż sześć nominacji, ale tylko jedną statuetkę – dla Laury Dern jako najlepszej aktorki drugoplanowej.

„Psie pazury” (2021): Na Dzikim Zachodzie

 

Jane Campion („Fortepian”) mierzy się z odświeżanym ostatnio często gatunkiem westernu. W ekranizacji powieści Thomasa Savage’a z 1967 roku przygląda się rodzinie ranczera. Arogant, homofob i mizogin Phil Burbank (Benedict Cumberbatch) dręczy młodszego brata (Jesse Plemons), który powraca w rodzinne strony z żoną (Kirsten Dunst) i jej nadwrażliwym nastoletnim synem (Kodi Smit-McPhee). „Psie pazury” miały szansę na 12 statuetek. Ostatecznie jednak obraz okazał się jednym z największych przegranych wieczoru i otrzymał tylko jednego Oscara, za reżyserię.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij