Znaleziono 0 artykułów
27.02.2022

Otwieramy serca: osoby prywatne, marki i instytucje na pomoc Ukrainie

27.02.2022
Fot. Getty Images

W pierwszych godzinach wojny w Ukrainie polskie media społecznościowe zalała fala niebiesko-żółtych grafik wyrażających współczucie i solidarność. Kolejne upłynęły już pod znakiem działania.

W „Niewidzialnej ręce”, grupie samopomocowej założonej w pandemii, ginekolożka deklaruje bezpłatną pomoc medyczną dla osób z Ukrainy i podaje prywatny numer telefonu. W innym poście zaadresowanym do znajomych ktoś powołuje grupę programistów, działającą wolontariacko na rzecz uchodźców, ktoś inny pisze, że udostępnia pokój w mieszkaniu, np. dla matki z dzieckiem, deklaruje też pomoc w codziennej opiece nad maleństwem.

Fot. Andrzej Zbraniecki/East News

W krótkiej rozmowie z koleżanką słyszę – Sąsiad jedzie do Przemyśla z lekami,  odbierze stamtąd znajomych z Kijowa, którzy mają jechać pociągiem Lwów-Przemyśl albo po prostu kogoś weźmie. Koleżanka pojechała w kierunku Medyki, żeby wozić ludzi na trasie granica-Lublin, gdzie jest pociąg do Warszaw. A znajomi, którzy mają firmę działającą też w Ukrainie, odbierają rodziny swoich pracowników z granicy. 
Wszyscy są zaangażowani, roztopiły się podziały i nacjonalistyczne uprzedzenia. Na dworcach dziesiątki ludzi dobrej woli czeka z herbatą i kanapkami. W Warszawie na nabór wolontariuszy online zgłosiło się więcej chętnych niż przewidziano miejsc.
To tylko kilka przykładów spontanicznych gestów, które nie powinny umknąć naszej uwadze – przejawów zorganizowanej, oddolnej pomocy dla osób z Ukrainy też jest wiele.

Fot. Krzysztof Kaniewski / East News

W akcje charytatywne angażują się marki modowe i kosmetyczne – Chylak, Magda Butrym, czy Bogna Skin. Najczęściej decydują się na przekazanie zysków ze sprzedaży na pomoc humanitarną 
Udzielają są też restauracje i sklepy – warszawski Cool Cat, czy Costal zmieniły się w punkty zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy – ubrań, suchego prowiantu, śpiworów.

Niektóre miejsca decydują się nieść pomoc potrzebującym, którzy już przybyli na miejsce – warszawska Cafe Kulturalna ogłosiła, że codziennie będzie gotować wielki garnek pożywnej zupy dla osób uciekających przed wojną. Na poszątek trzysta porcji ciepłego jedzenia będzie wydawanych bezpłatnie w punkcie informacyjnym Pałacu Kultury.
Warszawskie Muzeum nad Wisłą, znane z akcji wspierających migrantów i osoby w kryzysie bezdomności, ponownie stało się miejscem spotkań. Przy okazji sobotnich warsztatów malowania antywojennych transparentów każdy mógł napić się tu herbaty, porozmawiać albo po prostu pobyć razem w przyjaznej przestrzeni. Planowane są kolejne akcje

Fot.Adam Burakowski / Ewast News

Aborcyjny Dream Team publikuje ogłoszenie po ukraińsku, w którym deklaruje pomoc osobom decydującym się na aborcję. 
PKP ogłasza, że przejazdy TLK i Intercity będą bezpłatne dla każdego, kto okaże paszport ukraiński. Lux Med oferuje bezpłatną opiekę medyczną dla uchodźców. Inicjatyw przybywa z każdą godziną.

„Setki tysięcy osób zaangażowanych w pomoc. Dziesiątki milionów złotych wpłacone na pomoc humanitarną. Historyczna mobilizacja społeczeństwa”, napisała Janina Ochojska na instagramowym profilu, podsumowując przemianę, która dokonała się w Polakach w ostatnich dniach.

Zbiórka rzeczy dla potrzebujących z Ukrainy (Fot. Karina Krystosiak/REPORTER)

 

Basia Czyżewska
Komentarze (1)

Gość01.03.2022, 13:55
Myślę, że warto też wspomnieć o firmach które są zaangażowane w pomoc. Bardzo fajną akcję ERGO Hestia. Oferuje wszystkim uchodźcom przyjeżdzającym z Ukrainy bezpłatne ubezpieczenie OC samochodu na 30 dni. Dokładne informację na ten temat znajdziecie na ich stronie internetowej.
Proszę czekać..
Zamknij