Znaleziono 0 artykułów
11.03.2021

Unia Europejska strefą wolności dla osób LGBTQ+

11.03.2021
(Fot. Getty Images)

W czwartek europarlamentarzyści przegłosowali projekt rezolucji w sprawie wolności osób nieheteronormatywnych na terenie Unii Europejskiej.

Wczoraj w Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat sytuacji osób LGBTQ+ w państwach członkowskich Unii Europejskiej. – Jesteśmy tutaj, aby powiedzieć im wszystkim, że jesteśmy z nimi, że to jest też ich Europa, że w tej Europie mogą być kimkolwiek chcą być i że Parlament Europejski będzie bronił tego prawa – mówiła Roberta Metsola z ramienia Europejskiej Partii Ludowej.

W Unii Europejskiej strefy wolne od ideologii LGBTIQ, wspierane przez skrajna polską prawicę, przypominają nam o barbarzyństwach przeszłości – zaznaczyła Iratxe Garcia Perez. Liderka socjalistów zwróciła uwagę na pogarszającą się sytuację osób nieheteronormatywnych w Polsce, na którą wpłynęły ogłoszone w 2019 roku tzw. strefy wolne od LGBT. – Mieszkam w tej gminie 60 lat, nigdy nie byłem karany, nigdy nie byłem na garnuszku gminy, nikogo nie skrzywdziłem, a ci mali ludzie uchwalają, że nie mam „prawa żyć w tej gminie, jestem złem, chcę zniszczyć porządek rzeczy, że promuję pedofilię i inne przestępstwa seksualne – mówił w rozmowie z „Vogue’iem” Kazimierz Strzelec.

Dziś po południu Parlament Europejski przegłosował projekt rezolucji ogłaszającej Unię Europejską „Strefą wolności dla osób LGBTIQ”. Za przyjęciem było 492 europosłanek i europosłów, przeciw 141, a 46 wstrzymało się od głosu. – Choć rezolucja jest jedynie polityczną deklaracją i nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji czy zobowiązań prawnych, to fakt jej powstania to kolejny sygnał wskazujący, że Unia nie zgadza się na dyskryminację i wykluczanie osób LGBT z europejskiej wspólnoty – mówi Mirosława Makuchowska, wicedyrektorka Kampanii Przeciw Homofobii. W uchwale wymieniono fundusze utracone przez Polskę po ogłoszeniu stref wolnych od LGBT (m.in. funduszy norweskich), co „jest przestrogą na przyszłość i jasnym komunikatem do władz – albo skończycie z dyskryminacją albo pożegnać się z finansowym wsparciem od Unii”.

Pola Dąbrowska
Proszę czekać..
Zamknij