Znaleziono 0 artykułów
16.03.2020

Pięć polskich blogów kulinarnych, które warto odwiedzić

16.03.2020
(Fot. Getty Images)

Większość z nas w dalszym ciągu pracuje z domu. Warto więc spróbować swoich sił w kuchni. Pomogą wam na pewno kulinarne blogi. Oto pięć niezawodnych polskich adresów w sieci. 

Jadłonomia (www.jadłonomia.com)

Marta Dymek  (Fot. Celestyna Król)

Najsłynniejszy polski blog poświęcony kuchni roślinnej. Jego autorka Marta Dymek, której teksty możecie regularnie czytać też na Vogue.pl, od lat przekonuje swoich czytelników, że dania niemal każdej kuchni świata można przyrządzić we własnym domu, używając jedynie wegańskich składników. Oprócz dań o egzotycznie brzmiących nazwach, takich jak soczewicowy dal, zimowa caponata z selera czy chilli sin carne, na stronie Jadłonomii znaleźć można także proste przepisy na owsianki, sałatki i rozgrzewające zupy. Są też wskazówki, jak zrobić wegański majonez albo pasztet. Dymek pokazuje też swoje sposoby na wykorzystanie pozornie nieprzydatnych pozostałości po produktach spożywczych, np. z wody po soczewicy ubija pianę i używa jej do ciast. Jej blog zbudowany jest tak, że z łatwością przefiltrujecie przepisy pod kątem swoich potrzeb – można wyszukać potrawy bezglutenowe albo raw, czyli w całości surowe.

Rozkoszny (www. rozkoszny.pl)

(Fot. Michał Korkosz)

Rozkoszny, czyli Michał Korkosz, nie ukrywa, że kocha masło i gluten. Dlatego na jego blogu najwięcej jest przepisów na złociste babki, pyszne torty z palonym masłem i rozpływające się w ustach maślane placuszki, oczywiście rozkosznie polane syropem klonowym. Oprócz nich czekają tam na was również receptury na dania inspirowane kuchnią hiszpańską, bo ostatnie miesiące Korkosz spędził w Madrycie i jego okolicach. Rozkoszny nie tylko lubi gotować i jeść, ale także o smakach opowiadać. Zajrzyjcie na stronie do zakładki „opowieści”, gdzie przeczytacie m.in. o jego nowej książce kucharskiej. Przepisy Rozkosznego znajdziecie też w aplikacji mobilnej „Vogue Polska”.

ErVegan (www.ervegan.com)

Eryk, z wykształcenia dietetyk, a z zamiłowania kucharz, zawsze uważał, że kuchnia wegańska jest dla każdego. By to udowodnić, założył bloga. Prezentuje na nim naprawdę nieskomplikowane przepisy. Poradzą sobie z nimi nawet ci, którzy do tej pory gotowali głównie wodę na herbatę. Przykłady? „Najłatwiejsza pasta z fasoli”, „MiniBrownie w dwie minuty” czy „Surowe ciasto marchewkowe”, którego nawet nie trzeba wkładać do piekarnika.

Qmam Kaszę (www.qmamkasze.pl)

(Fot.Qmam kasze)

„Wyrosłam w czasach, kiedy rzeczy i relacje się naprawiało, kanapki zawijało się w papier, a okruszki z chleba trafiały na patelnię z kawałkiem rozmarynu lub po prostu na ptasi parapet” – pisze o sobie Maia Sobczak, autorka bloga Qmam kaszę. Maia promuje kuchnię roślinną w duchu zero waste. Na swojej stronie umieszcza nie tylko przepisy (na przykład na krem z topinamburu, bigos z dyni czy pierożki z kiszoną pokrzywą), ale także porady, jak pokochać siebie.

White Plate (www. whiteplate.com)

Eliza Mórawska-Kmita – autorka takich bestsellerowych książek kucharskich jak „White Plate. Słodkie”, „O chlebie”, „O jabłkach” czy „Na zdrowie” – przekonała wielu Polaków, by zaczęli piec chleb we własnych domach (sama w kuchni eksperymentuje, odkąd skończyła 12 lat). Na jej blogu znaleźć można wiele sprawdzonych receptur na chleb w żeliwnej formie, chlebki bananowe i przepisy na najróżniejsze bułki (maślane, chałki, brioszki). Oprócz nich Mórawska-Kmita podejmuje się przepisów kuchni polskiej, azjatyckiej i arabskiej. Wszystko na whiteplate.com opatrzone jest pięknymi zdjęciami.

Agata Wojtczak
Proszę czekać..
Zamknij