Znaleziono 0 artykułów
25.06.2021

Plan na weekend: Pride Weekend, Wilhelm Sasnal i pop-art

25.06.2021
(Fot. Materiały prasowe)

Jak co tydzień wybieramy dla was najciekawsze wydarzenia z pogranicza sztuki, mody i stylu życia.

Pride Weekend z „Vogue Polska”

Kiedy: 25 i 26 czerwca
Gdzie: Vogue.pl i profile „Vogue Polska” w mediach społecznościowych

W ostatni weekend czerwca porozmawiamy z pierwszą polską drag queen oraz Marcinem Dzierżanowskim z Fundacji Wiara i Tęcza, przypomnimy najpiękniejsze tęczowe śluby oraz przedstawimy projektantów-aktywistów LGBTQ+, którzy w swojej twórczości odnoszą się do wątków tożsamości i równości. Wszystko po to, aby uczcić Pride Month, czyli miesiąc poświęcony osobom LGBTQ+ i walce o ich prawa. Cały program znajdziecie pod linkiem. 

Sztuka: „Wilhelm Sasnal: Taki pejzaż”

(Fot. Materiały prasowe)

Kiedy: do 10 styczna 2022
Gdzie: Muzeum Polin

Wystawa, na którą składają się prace artysty z ostatnich 20 lat, mierzy się z tematem Zagłady. Na pytanie, dlaczego temat Holocaustu jest dla artysty tak nurtujący, Wilhelm Sasnal odpowiada: – Z jakiegoś nieświadomego poczucia braku, który trudno zdefiniować. A może z poczucia winy, jakie, będąc wychowanym w tradycji chrześcijańskiej Polakiem, noszę. Żydowskimi tematami nie zainteresowałem się na pewno z sentymentu, bardziej z własnej troski. I teraz jest mi łatwiej, bo wiele tematów przerobiłem i je nazwałem. Jan Tomasz Gross ma rację, mówiąc: „Polacy powinni to załatwić dla siebie, nie dla kogoś”.

Film: I’m so-so… | 80. urodziny Krzysztofa Kieślowskiego

(Fot. Materiały prasowe)

Kiedy: 27 czerwca, 18.30–21.30
Gdzie: FINA Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, ul. Wałbrzyska 3/5

W dniu rocznicy urodzin jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na wieczór poświęcony Krzysztofowi Kieślowskiemu. W programie m.in. seans biografii reżysera stworzony przez jego zaufany zespół, pokaz filmu „Przypadek” oraz dyskusja wokół twórczości filmowca. Wśród gości będą m.in.: Krzysztof Zanussi, Feliks Falk i Katarzyna Surmiak-Domańska. Część wydarzenia będzie również streamingowana w sieci.

Kulinaria: Wspólny obiad w Wozowni
 

(Fot. Materiały prasowe)

Kiedy: 26 czerwca, 13.00
Gdzie: Wozownia, pl. Trzech Krzyży 16

Na chwilę przed jesiennym lockdownem zespół Wozowni pracował nad wyjątkową inicjatywą – w lokalu skrytym w podwórzu kamienicy przy Nowym Świecie miały być serwowane domowe obiady, gotowane pod czujnym okiem Flavii Borawskiej i Basi Kłosińskiej. To się nie udało, ale przez kolejne miesiące zespół Wozowni dzielnie karmił nas pysznymi daniami inspirowanymi ideą comfort food w dostawie. Po przeszło pół roku w końcu spotkamy się przy stole, by celebrować dobre jedzenie i poczucie wspólnoty. 

Sztuka: „Tych, którzy wstępują do tych samych rzek, coraz to inne zalewają wody” 

(Fot. Materiały prasowe)

Kiedy: Piątek, 25 czerwca, godz. 14–19; sobota, 26 czerwca, godz. 14–19 (o godz. 14.30 specjalne oprowadzanie z udziałem artysty); niedziela, 27 czerwca, godz. 14–18.
Gdzie: Clay Warsaw,  ul. Burdzińskiego 5, II klatka, II piętro.

Malowałem kwiatki i pejzaże, a potem zmusiłem babcię, żeby kupiła mi farby olejne i płótna. Czułem się artystą – wspomina prowokacyjnie Konrad Żukowski w rozmowie z Vogue.pl. Należy do najciekawszych twórców młodego pokolenia, wnosząc do świata sztuki zdrową pewność siebie i bezkompromisowość. Lubi zwracać uwagę mocnymi obrazami jak pożar katedry Notre Dame czy podobiznami fantastycznych zwierząt. – Maluję dla zabawy. Na początku chciałem po prostu upiększyć swój pokój, a potem okazało się, że moje obrazy podobają się ludziom. Robię swoje i nie oglądam się na innych – przekonuje.

Natura: Różany weekend w Ogrodzie Botanicznym UW

(Fot. Materiały prasowe)

Kiedy: 26 i 27 czerwca
Gdzie: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, Al. Ujazdowskie 4

Choć w tym roku kazały na siebie długo czekać, królowe kwiatów w końcu zakwitły, w sam raz na różany weekend w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas wydarzenia będziecie mieli okazję podziwiać pachnące kielichy w najróżniejszych kolorach, dowiecie się, jak właściwie dbać o te szlachetne kwiaty, a także poznacie związane z nimi opowieści i ciekawostki. Podczas warsztatów z Dorotą Szubierajską, kuratorką tutejszego rosarium, będziecie również mogli posadzić własne krzewy, które ozdobią wasze mieszkania, balkony i tarasy.

Sztuka: „Od Black Mountain College do Pop Artu”

(Fot. Materiały prasowe)

Kiedy: do 3 października
Gdzie: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Andy Warhol, John Cage, Frank Stella czy Roy Lichtenstein. To tylko niektóre wielkie nazwiska spośród listy 47 czołowych amerykańskich artystów, których prace można oglądać w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Wystawa oparta na zbiorach muzeum Archiv der Avantgarden w Dreźnie obejmuje obrazy, rzeźby, ale też projekty filmowe czy czasopisma. To wizualny esej pokazujący rozwój nurtu sztuki awangardowej za oceanem. Od abstrakcjonizmu, przez fluxus i popart aż po sztukę konceptualną czy land art.

Literatura: wydawnictwo słowo/obraz terytoria dla osób LGBTQ+

Kiedy: 25-30 czerwca
Gdzie: online

Z okazji Miesiąca Dumy wydawnictwo słowo/obraz terytoria postanowiło wesprzeć społeczność LGBTQ+. W dniach 25-30 czerwca 25% wartości wszystkich zamówień złożonych na stronie wydawnictwa zostanie przekazane Grupie Stonewall. W tym samym czasie wydawnictwo będzie przypominało najciekawsze książki w tęczowej tematyce. Znajdziecie tu, m.in. „Gotycyzm – modernistyczny sobowtór odmieńca” czy „MiroFor” Piotra Sobolczyka. 

Basia Czyżewska i Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij