Znaleziono 0 artykułów
19.03.2022

Podcast „Osobiste rozmowy holistyczne”, odc. 2: Nerwy w las

19.03.2022
(Fot. Jakub Pleśniarski)

Czy naprawdę na nowo musimy się uczyć kontaktu z przyrodą? Okazuje się, że tak. Rozwój cywilizacyjny, zawrotna prędkość, życie przed ekranem – to domena naszych czasów. Związane z nimi stres, choroby autoagresywne, depresja, izolacja czy zaburzenia lękowe mogą się zaostrzać w wyniku braku kontaktu z naturą. Istnieje nawet jednostka chorobowa: deficyt kontaktu z naturą. 

Terapia lasem to przebadana naukowo metoda, która pozwala osiągnąć spokój i poprawę zdrowia psychicznego – ale nie tylko. Wędrówki po lesie podnoszą odporność, wspomagają leczenie wielu chorób, takich jak astma, alergie czy depresja. Jak praktykować kąpiele leśne, żeby były dla nas jak najzdrowsze? Czym terapia lasem różni się od zwykłego spaceru po lesie? I jak często należy chodzić po lesie, żeby poczuć pozytywne efekty leśnych kąpieli? 

W drugim odcinku „Osobistych rozmów holistycznych” rozmawiamy z Katarzyną Simonienko – doktor etnobotaniki, toksykologii oraz psychiatrii, która na co dzień pracuje z pacjentami w szpitalu w Białymstoku. Jest certyfikowaną przewodniczką kąpieli leśnych związaną z Puszczą Białowieską. Bada wpływ natury na zdrowie i dobrostan człowieka. Swoim pacjentom przepisuje las na receptę. Jest autorką książek „Lasoterapia” i „Nerwy w las”. 

Orina Krajewska
Proszę czekać..
Zamknij