Znaleziono 0 artykułów
21.05.2022

Podcast „Osobiste rozmowy holistyczne”, odc. 6: Mindfulness

21.05.2022
(Fot. Jakub Pleśniarski)

Niewykorzystane do działania hormony stresu są dla nas niszczące. Ich biologicznym efektem są objawy większości dotykających ludzi chorób. Nasza własna chemia, która kiedyś miała nas ratować, jest jak zamknięta w garnku pod przykrywką na pełnym ogniu. Jak z nią skutecznie pracować?

Jon Kabat-Zinn, twórca podstawowego treningu mindfulness, opracował go w latach 70. z myślą o weteranach wojny w Wietnamie, którzy cierpieli na zespół stresu pourazowego. Program uczył, że nawet w najbardziej krytycznej sytuacji, doświadczając bezradności i bólu, zawsze można coś dla siebie zrobić, choćby przez chwilę codziennie medytując i ćwicząc uważność. Udowodnił, że poprzez systematyczną praktykę i dzięki neuroplastyczności mózgu możemy osiągać zmiany na poziomie wręcz anatomicznym.

Uważność to rodzaj postawy życiowej, która pojawia się w momencie, kiedy człowiek zadba o siebie i świadomie zarządza aktywnością umysłu. Trening mindfulness to zestaw ćwiczeń, który właśnie tego ma nas nauczyć.

Na czym dokładnie polega? Czy jest dla każdego? Czy i na ile osadzanie się w chwili obecnej może naprawdę poprawić jakość naszego życia i zdrowia?

Małgorzata Jakubczak 

Fundatorka Polskiego Instytutu Mindfulness POLIM, od 2008 roku promująca mindfulness w Polsce, wykładowczyni i mentorka w jedynym w Polsce Studium Nauczycielskim MBSR. Promowanie mindfulness jest zarówno jej osobistą pasją, jak i znaczącym obszarem jej działalności społecznej. Współorganizuje i współkoordynuje projekt Uważna Szkoła – trening mindfulness dla nauczycieli i uczniów. Systematycznie udziela konsultacji indywidualnych i prowadzi mentoring. Jest autorką książki „Rozwijanie uważności na co dzień”.

Orina Krajewska
Proszę czekać..
Zamknij