Znaleziono 0 artykułów
01.08.2022

„Podróż do uniwersum”: Wystawa prac Jana Dobkowskiego

01.08.2022
Fot. Marcin Koniak / Desa Unicum

Wystawa prac Jana Dobkowskiego „Podróż do uniwersum” potrwa do 24 sierpnia. DESA Unicum zaprezentuje niemal trzydzieści obrazów z najważniejszych cykli malarskich artysty, wśród nich „Pamukale”, „Himalaje”, „Australijski sen” czy „Ocean”.

Jan Dobkowski obchodzi w tym roku 80. urodziny. Na sierpniowej ekspozycji w siedzibie DESA Unicum pojawią się zarówno wczesne prace artysty, m.in. pochodzące z początku lat 60. płótno „Modelka podwojona”, jak i dzieła z najnowszego cyklu „Algorytm koloru i przestrzeni”.

Fot. Marcin Koniak / Desa Unicum

Jan Dobkowski, jeden z najbardziej oryginalnych osobowości w polskiej sztuce współczesnej. Bez jego odważnych zestawień barwnych, powielania form i wątków erotycznych nie byłoby z pewnością polskiej odmiany pop-artu. Artysta jest innowatorem na skalę światową, co udowodniły jego sukcesy zarówno na Biennale w São Paulo, jak i w Nowym Jorku. Do dziś uznawany jest za pioniera, którego twórczość jest fascynującym śladem wizualnej kultury hipisów. Oryginalność, odrębność i własny język artystyczny Dobkowski zachował przez całą swoją twórczość. Stanowi ona fenomen, który wymyka się jednoznacznym klasyfikacjom, czy porównaniom, co zdecydowanie udowadnia przygotowana ekspozycja – mówi Anna Szary, koordynatorka wystawy.

Na wystawie nie zabraknie również charakterystycznych dla Dobkowskiego czerwono-zielonych płócien namalowanych na ujednoliconym formacie 200 x 150 cm. Prezentowane na nich sylwetki kobiecych i męskich ciał stały się znakiem rozpoznawczym twórczości artysty. Efektowne są również prace, w których Dobkowski nawiązuje do form przestrzennych wykonanych z pleksi.

Fot. Marcin Koniak / Desa Unicum

Ewolucję twórczości malarza ukazują prace z drugiej połowy lat 70. XX wieku. Postacie ludzkie zostają w nich zastąpione siecią splątanych linii. Z tego właśnie okresu pochodzi kompozycja „Pod wiatr”, a także obrazy z cyklu „Treny” czy „Pejzaż przestrzeni”. Odrębną część twórczości Dobkowskiego stanowią prace zainspirowane podróżami – do Stanów Zjednoczonych, Australii i Indii.

- Twórczość Dobkowskiego od dawna cieszyła się zainteresowaniem miłośników sztuki, ale w ciągu ostatnich paru lat przeżywa prawdziwy renesans popularności. To malarstwo, pomimo swojej różnorodności i zmienności, od wielu dziesięcioleci rozwija w istocie ten sam temat: równowagi natury zespolonej z myślą i intuicją ludzką. Myślą, którą symbolizuje zespalający tę sztukę motyw linii. Poszukiwanie równowagi i harmonii człowieka z przyrodą to wyjątkowo aktualny dziś temat – mówi Iza Rusiniak, członkini zarządu Desa Unicum.

Aleksandra Kupras
Proszę czekać..
Zamknij