Znaleziono 0 artykułów
23.12.2021

Najgorętsze nazwiska w modzie w 2021 roku

23.12.2021
Law Roach i Zendaya (Fot. Getty Images)

Projektują lub chodzą po wybiegach. Stylizują i odpowiadają za wizerunek największych gwiazd. Przede wszystkim są ambasadorami zmiany – pracę kreatywną łączą z aktywizmem, pokazują, że kariera w modzie nie ma jednego przebiegu, nie boją się podejmować ryzyka. Choć w branży mody pracują już kilka lat, to 2021 był dla nich przełomowy. Poznajcie najgorętsze nazwiska.

Nensi Dojaka: Projektantka pożądanych sukienek

Zmysłowe, szyte z przezroczystych warstw sukienki Dojaki są nie tylko komercyjnym hitem. W minionym roku zyskały też uznanie najbardziej wpływowych przedstawicieli świata mody, którzy najpierw nagrodzili albańską projektantkę statuetką (i pokaźną dotacją finansową) podczas konkursu LVMH Prize, a następnie Fashion Awards w Londynie. Zgodnie docenili jej talent, kunszt i wyrafinowanie.

Nensi Dojaka (Fot. Getty Images)

Dojaka jest absolwentką dwóch prestiżowych londyńskich uczelni mody – London College of Fashion i Central Saint Martins. Na pierwszej zrobiła dyplom z bieliźniarstwa, na drugiej poszła w stronę ready-to-wear. Autorską markę, w której prowadzeniu dziś pomaga jej kolega ze studiów, Polak Michał Wiśniewski, założyła podczas ostatniego roku nauki. Jej dyplomowa kolekcja była ogromnym sukcesem – na wyłączność wykupiła ją kanadyjska platforma SSENSE.

Nensi Dojaka SS22 (Fot. materiały prasowe)

Do pokazywania kolekcji na tygodniu mody w Londynie szybko zaprosiła Nensi organizacja Fashion East zrzeszająca młodych zdolnych Brytyjczyków. We wrześniu tego roku odbył się jej pierwszy samodzielny pokaz na wiosnę-lato 2022. Kolejny już w lutym. Jeśli projektantce uda się zrealizować plan, oprócz przezroczystych sukienek zobaczymy na wybiegu dzianiny i okrycia wierzchnie.

Law Roach: Stylista Zendayi

Zaczynał jako współwłaściciel sklepu z modą vintage w Chicago. Dziś mówi się o nim jako o najbardziej wpływowej osobowości Hollywood. Odpowiada za wizerunek największych gwiazd – Anyi Taylor-Joy, Kerry Washington i przede wszystkim Zendayi, z którą oprócz zawodowych relacji łączy go dziesięcioletnia już przyjaźń.

Law Roach (Fot. Getty Images)

To on z uczynił z młodej gwiazdy ikonę stylu. Gdy się poznali, miała 13 lat, grywała w filmach Disneya i nie mogła liczyć na kreacje od największych projektantów. Roach odważnie postawił więc na młode nazwiska z potencjałem. Pod jego skrzydłami Zendaya zaczęła pojawiać się na czerwonych dywanach ubrana w zdekonstruowane suknie od Christophera Esbera czy pełne objętości projekty Molly Goddard.

Dziś są duetem nie do zatrzymania. Zendaya zachwyca w wybieranych przez niego osobiście kreacjach Loewe prosto z wybiegu czy fasonach z archiwalnych kolekcji Versace, Roberta Cavallego i Yves Saint Laurenta. Jego wyobraźnia zdaje się nie mieć granic.

Matthieu Blazy: Nowy dyrektor kreatywny Bottegi Venety

Utalentowany projektant z ogromnym doświadczeniem nareszcie wychodzi z cienia. W połowie listopada objął stery Bottegi Venety, po tym jak właściciel marki – spółka Kering – postanowiła rozstać się z Danielem Lee. Od 2020 r. pracował w zespole Brytyjczyka jako dyrektor projektowy linii damskiej.

Choć nie wszyscy znają twarz Blazyego, ma imponujący dorobek. Pracował już u boku Rafa Simonsa (najpierw w jego autorskiej marce, później w Calvinie Kleinie), w domu mody Margiela (stworzył wtedy kryształowe maski) i, podobnie jak Lee, pod skrzydłami Phoebe Philo w Céline.

Matthieu Blazy /(Fot. Willy Vanderperre,, mat. prasowe)

Jeśli wierzyć branżowym pogłoskom, spółka Kering, inwestując w młody talent, oczekuje, że Blazy będzie kontynuował dobrą passę damskich kolekcji ready-to-wear i akcesoriów, ale ożywi też zapomnianą nieco linię męską. Biorąc pod uwagę, że jego największym mentorem był i nadal jest Raf Simons, można spokojnie ostrzyć apetyt. Premiera pierwszej kolekcji urodzonego w Paryżu projektanta już w lutym.

Supriya Lele: Nadzieja brytyjskiej mody

Pochodząca z Indii Brytyjka markę założyła zaraz po ukończeniu studiów na Royal College of Fashion w 2016 r. Cztery lata później była już w finale konkursu LVMH Prize for Young Designers. Ze względu na pandemię koronawirusa nie przyznano wtedy nagrody głównej, a grant w wysokości 300 tys. euro rozdzielono między wszystkich finalistów. To osiągnięcie wystarczyło, by o Lele zaczęto mówić jako o jednej z najważniejszych projektantek młodego pokolenia.

Supriya Lele (po lewej) Fot. Getty Images

W twórczości Lele, która od 2017 r. jest stałą bywalczynią tygodnia mody w Londynie, współczesne myślenie o modzie miesza się z nawiązaniami do jej hinduskiego pochodzenia. 33-latka, która dorastała na przełomie lat 90. i 2000., była jedną z pierwszych projektantek, które zaczęły powracać do estetyki tamtych lat. Dziś mówi się o niej jako o kreatorce, która rodzinną tradycję miksuje z nostalgią za Y2K.

Supriya Lele SS22 (Fot. materiały prasowe)

Powrót do tego ostatniego motywu widać szczególnie w kolekcjach na jesień-zimę 2021 i wiosnę-lato 2022. Dużo tu kontrolowanej nagości, mocnych kolorów i dopasowanych, ale nadal łatwych w noszeniu fasonów. – Najseksowniejsze rzeczy to te najbardziej wygodne – mówi projektantka.

Quannah Chasinghorse: Modelka zaangażowana

Pochodząca z Alaski Quannah miała 14 lat, gdy jej twarz ozdobił pierwszy tatuaż. Nie był to byle jaki rysunek, a Yidįįłtoo – tradycyjny tatuaż twarzy wykonywany przez rdzennych Amerykanów. Chasinghorse pochodzi z dwóch plemion: Hän Gwich’in z Alaski i Kanady oraz Oglali Lakoty z Dakoty Południowej. Była pierwszą rdzenną Amerykanką, która wystąpiła na pokazie Chanel. Tylko w 2021 r. jej portfolio poszerzyło się o pokazy Chloe, Prabala Gurunga i Gucci. Pojawiła się na Met Gali, wzięła udział w panelu dyskusyjnym podczas konferencji BoF Voices.

Quannah Chasinghorse na pokazie Gucci (Fot. Getty Images)

Chasinghorse nie jest wyłącznie obdarzoną hipnotyzującą urodą modelką. Jest przede wszystkim wojowniczką. Popularność wykorzystuje do walki o swoją kulturę i tradycję, pilnując, by przetrwały jak najdłużej. Jest obrończynią przyrody w narodowym rezerwacie Arctic National Wildlife Refuge w czwartym pokoleniu. Nie boi się wyrażać własnego zdania – tuż po Met Gali powiedziała, że czuła się na niej osamotniona i wyobcowana.

 

Michalina Murawska
Proszę czekać..
Zamknij