Znaleziono 0 artykułów
03.01.2020

Pola Negri powraca na ekrany

03.01.2020
Pola Negri (Fot. Everett Collection/East News)

Dziś przypada 123. rocznica urodzin ikony kina niemego. Ponad sto lat po aktorskim debiucie aktorki „Bestia” Aleksandra Hertza, będąca jedyną zachowaną produkcją z polskiego okresu jej kariery, została odrestaurowana cyfrowo i wydana przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Film wzbogacono również o muzykę Włodka Pawlika.

Pola Negri, jedna z najbardziej znanych polskich aktorek, podbiła Hollywood, na stałe wpisując się w historię kina polskiego i światowego. Gwiazda urodziła się 3 stycznia 1897 roku w Lipnie jako Barbara Apolonia Chałupiec. Po aresztowaniu ojca wychowywała ją matka, z którą przeprowadziła się do Warszawy. To właśnie Eleonora Chałupiec dostrzegając niezwykły talent córki, wspierała ją w spełnianiu marzeń o karierze baletnicy, a potem aktorki. 

Pierwsze kroki Negri stawiała na deskach teatru, jednak to kino okazało się jej światem. Aktorka rozpoczęła karierę w Polsce, następnie przeprowadziła się do Berlina, gdzie wystąpiła m.in. w „Madame DuBarry”, która otworzyła jej drogę do Hollywood. Zagrała w ponad 50 filmach, u szczytu kariery była jedną z najbogatszych kobiet w Fabryce Snów. Niezwykłej urodzie diwy ulegli Charlie Chaplin i Rudolf Valentino. Przełom dźwiękowy w kinie i kolejne skandale sprawiły jednak, że jej gwiazda przygasła. Przez ostatnie 20 lat życia aktorka nie pojawiła się w żadnym filmie. 

Jej pierwszym filmem była „Niewolnica zmysłów”, która trafiła do kin w 1914 roku. Zaraz potem pojawiła się w „Żonie”, „Studentach” i „Bestii”, która jako jedyna przetrwała do dziś. Ponad sto lat po jego premierze za sprawą Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA) została odrestaurowana cyfrowo i wydana na Blu-ray. Niemą produkcję wzbogacono muzyką skomponowaną przez Włodka Pawlika, pianistę, laureata statuetki Grammy i jedną z najważniejszych postaci polskiego jazzu.

Pola Negri (Fot. Everett Collection/East News)

„Bestia” to tragiczna historia trójkąta miłosnego. Pola to dziewczyna z prowincji, która wykorzystuje zakochanego w niej Dmitriego, aby uciec z domu. Grana przez Negri postać trafia do wielkiego miasta, gdzie zostaje znaną tancerką, poznaje bogatego przedsiębiorcę Alexisa i porzuca byłego kochanka. Niebawem jednak do miasta przyjeżdża szukający zemsty Dmitri.

Historia „Bestii” jest niemal równie ciekawa, co historia samej aktorki. Dzięki roli w filmie aktorka została dostrzeżona za granicą i rozpoczęła karierę w Niemczech, a potem w Hollywood. Wszystkie polskie kopie filmu zaginęły lub zostały zniszczone w czasie wojny. Film przetrwał dzięki dystrybucji w USA i marketingowemu fortelowi nowojorskiego prawnika, który z polskiej „Bestii” zrobił amerykańską „The Polish Dancer”. Kopia filmu zachowała się w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, aż w latach 60. trafiła do Polski i została przekazana Centralnemu Archiwum Filmowemu w Warszawie (dziś FINA).

W stulecie premiery, „Bestia” została odrestaurowana cyfrowo i z muzyką Włodka Pawlika w wielkim stylu powróciła na ekrany. Dzięki wielomiesięcznej pracy filmografów, konserwatorów i restauratorów oraz cyfrowym technologiom 4K stare kino zyskało nowe życie. Zapraszamy do obejrzenia filmu i poznania jego opisanej przez nas, rozgrywającej się poza kadrem historii. Wydawnictwem „Bestia/The Polish Dancer” inicjujemy kolekcjonerską serię wyjątkowych filmów odrestaurowanych przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny – mówi Anna Sienkiewicz-Rogowska, wicedyrektor FINA.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij