Znaleziono 0 artykułów
03.05.2021

Książki o seksie i seksualności

03.05.2021
(Fot. Materiały prasowe)

Skoro wciąż nie potrafimy rozmawiać o seksie, czytajmy książki o intymności. Reportaże, wywiady i podręczniki – oto 10 godnych polecenia pozycji, które pokazują cielesność z różnych perspektyw.

„Seks w wielkich miastach” Aleksandra Gumowska, Wydawnictwo Literackie

(Fot. Materiały prasowe)

Reporterka odbyła podróże do 11 metropolii, poznając ich mieszkańców przez ich definicje miłości, pożądania i seksu. W zglobalizowanym świecie inaczej odpowiadają paryżanie, a inaczej londyńczycy. Intymność jest dla Gumowskiej kluczem do odkrycia prawdziwej tożsamości. 

„Slow sex. Uwolnij miłość” Hanna Rydlewska i Marta Niedźwiecka, wyd. Agora

(Fot. Materiały prasowe)

Slow, czyli świadomy, otwarty, empatyczny. W świecie, w którym nikt nie uczy nas, jak kochać ani jak się kochać, to lektura obowiązkowa. Tu świat cielesny łączy się z emocjonalnym, a nawet duchowym. Sztywne podziały na rodzaje orgazmów, role, pozycje i orientacje przestają funkcjonować. Kluczem jest poznanie siebie i głęboki kontakt z partnerem(ką). Jak to osiągnąć? Z psycholożką Martą Niedźwiecką rozmawia związana z „Vogue Polska” Hanna Rydlewska.

„#Love. Jak kochać w XXI wieku. Stwórz happy end na własnych zasadach”, Olga Kamińska, wyd. Znak

(Fot. Materiały prasowe)

Oldze Kamińskiej praca neuropsycholożki daje unikalną perspektywę – na miłość patrzy przez ciało. Zakochanie działa na organizm jak narkotyk – wysokie libido we wczesnej fazie może być zarówno napędem relacji, jak i fatalną pułapką. Książka tłumaczy miłosne mechanizmy, podsuwa różne modele relacji pomaga rozwiązać nieuchronne konflikty. Dzięki bezkompromisowej optyce pozwala podejmować świadome decyzje.

„Moje życie jest moje. Opowieść o wolności i pożądaniu”, Remigiusz Ryziński, Wydawnictwo Czarne

 

(Fot. Materiały prasowe)

Pisarz i filozof opisując historie uczestników i uczestniczek swingerskich imprez, pokazów w kinie porno czy klubie go-go, bada fantazje zwykłych ludzi. Stara się odkryć ich motywację, czasami odsłania traumy, lęki i deficyty. Za każdym razem tworzy osobisty portret człowieka, który stara się wyzwolić z oczekiwań i konwenansów, żeby zawalczyć o siebie.

„50 twarzy Tindera”, „Pieprzenie i wanilia” Joanna Jędrusik, wyd. Krytyka Polityczna

 

(Fot. Materiały prasowe)

Joanna Jędrusik, felietonistka Vogue.pl, miała miłość, męża i uporządkowane życie. Kiedy jej świat legł w gruzach, ściągnęła popularną aplikację randkową. Jej debiutancka książka z 2019 r. jest zapisem podróży przez świat mężczyzn i podejścia do seksualności w Polsce. Kolejna, wydana rok później, opisuje Tindera w rękach turystki w USA, Meksyku i Peru. 

„Seksuolożki. Sekrety gabinetów”, Marta Szarejko, wyd. Znak

(Fot. Materiały prasowe)

Co jeśli kobieta ma większe libido od partnera? Jak czerpać radość z masturbacji? Jak wygląda współżycie w trakcie ciąży i po porodzie? Jak na związek i życie seksualne może wpłynąć zdrada? Co z seksem po menopauzie? Felietonistka Vogue.pl Marta Szarejko odbyła serię rozmów z lekarkami, drążąc temat życia seksualnego. Jej pytania są precyzyjne i bezpośrednie. Przekraczają tabu, a co najważniejsze, sięgają po ekspercką wiedzę.

„Sex&Cook. Miłość od kuchni” Robert Kowalczyk, Michał Toczyłowski, wyd. Filo

(Fot. Materiały prasowe)

Dietetyka seksualna może wydawać się marketingowym hasłem, ale dr Robert Kowalczyk, seksuolog kliniczny i psychoterapeuta, objaśnia, że to, co jemy, bezpośrednio wpływa na kondycję organizmu, więc przekłada się też na sprawność seksualną. W książce tłumaczy, jak konkretne składniki odżywcze wpływają na określone funkcje, a razem z Michałem Toczyłowskim proponuje blisko 70 przepisów składających się na „seksualną ucztę”.

„Dochodzę. Odkryj, co sprawia ci przyjemność”, Roberta Rossi, wyd. Znak

(Fot. Materiały prasowe)

Z kim rozmawiamy o seksie? Z partnerem? Przyjaciółką? Z nikim?
Roberta Rossi, seksuolożka i przewodnicząca Włoskiej Federacji Seksuologicznej, przy pomocy internetowej ankiety zaprosiła do dyskusji kobiety. Doświadczeniami, spostrzeżeniami i bolączkami podzieliło się z nią aż 16 tys. osób, a ekspertka przeanalizowała ich opowieści, by stworzyć praktyczne kompendium wiedzy na temat kobiecego ciała i seksualności.

„#sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie”, wyd. WAB

(Fot. Materiały prasowe)

Nowoczesny podręcznik powstał trzy lata temu, żeby wypełnić lukę – odpowiedzieć na pytania nastolatków, przygotować do merytorycznej rozmowy zagubionych rodziców i nauczycieli. Anja Rubik razem z gronem ekspertów uczy szacunku i akceptacji ciała, otwarcie mówi o kwestiach orientacji, antykoncepcji czy profilaktyce chorób wenerycznych. Nie ucieka też od najtrudniejszych tematów: gwałtu, molestowania albo współżycia osób z niepełnosprawnościami. Na prawie 300 stronach w 24 rozdziałach obala tabu, rozbraja mity i uczy rozmawiać.

 

Ilustracja: Stefania Kolanowska

Cały program „Majówka z Vogue Polska” znajdziecie pod linkiem

​Razem z PortalYogi przygotowaliśmy dla naszych czytelników niespodziankę. Jeśli chcesz przetestować Portal przez miesiąc za darmo, wystarczy, że skorzystasz z tego linka: http://bit.ly/voguemajowka lub wybierając subskrypcję miesięczną wpiszesz kupon: VOGUE

Oferta jest ważna tylko dla nowych klientów do 4.05 włącznie.

PortalYogi to największe w Polsce internetowe studio z ponad 40 najlepszymi polskimi nauczycielami, blisko 400 sesjami i praktycznie wszystkimi stylami jogi. Działa na zasadzie subskrypcji – miesięczny abonament wynosi 34 zł.

Basia Czyżewska
Proszę czekać..
Zamknij