Znaleziono 0 artykułów
29.11.2021

Polecenia redakcyjne: Kobiety designu, „Dom Gucci” i japońska awangarda w Zachęcie

29.11.2021
Fot. materiały prasowe

W popkulturze wrze. Do kin wchodzą najbardziej wyczekiwane filmy roku, wydawnictwa publikują albumy i książki, które nie tylko poszerzają horyzonty, ale też są świetną opcją prezentów na święta, muzea i galerie otwierają ciekawe wystawy. Zobaczcie, co nas zachwyciło w ostatnich dniach.

 Film „Dom Gucci”

Fot. materiały prasowe

Podobno za rolę Patrizii Gucci Lady Gaga ma szansę zgarnąć Oscara dla najlepszej aktorki. Na szczęście jej fenomenalna rola nie jest jedynym powodem, dla którego warto obejrzeć najnowszy film Ridleya Scotta. Na wyżyny aktorskiego warsztatu wzbijają się tu Jared Leto i Al Pacino, są wielka moda, i piękne stroje, a włoskie dolce vita traci słodki smak. 

Album „Women Made”, wyd. Phaidon

Fot. materiały prasowe

Album wydawnictwa Phaidon to największa w historii publikacja skoncentrowana wyłącznie na kobietach designu. Ilustrowana książka przybliża sylwetki aż 200 projektantek – od Ray Eames i Eileen Gray, aż po tworzące współcześnie Faye Toogood i Annę Karlin, pokazuje ich najbardziej znane projekty i opowiada historię sukcesu w zdominowanym przez mężczyzn świecie.

Żel pod prysznic FRAMA

Fot. materiały prasowe

Kosmetyki marki z Kopenhagi to pomysł dla tych, którzy opakowanie cenią równie wysoko jak formułę i zapach. Mydła, żele pod prysznic, balsamy do rąk i ciała FRAMA tworzone są na bazie naturalnych i łagodnych olejków, które odżywiają skórę i ozdabiają ją aromatycznym zapachem. Na wskroś minimalistyczne i inspirowane starymi aptekarskimi flakonami opakowania sprawiają, że będą świetną opcją na świąteczny prezent.

Sukienka Khaite

Fot. materiały prasowe

Małych czarnych nigdy za wiele. Ta od amerykańskiej marki Khaite na pewno wyróżnia się wszechstronnością. Pięknie prezentuje się w eleganckim wydaniu z masywnym naszyjnikiem-kolią i butami na obcasie, ale też w bardziej casulowej odsłonie ze stylizowanymi na kalosze kozakami i krótkim kożuchem.

Wystawa „Między kolektywizmem a indywidualizmem – awangarda japońska w latach 50. i 60. XX wieku”

The Play, Podróż: Happening w jaju, fotografia, 1.08.1968, Kushimoto, Wakayama, dzięki uprzejmości Keiichiego Ikemizu

Wystawa w warszawskiej Zachęcie będzie otwarta aż do marca 2022 roku.  Honorowy patronat objęła nad nią Ambasada Japonii w Polsce. To pierwsze w Polsce przybliżenie dwóch, tak ważnych dla japońskiej sztuki dekad. Złożyła się na nią dokumentacja największych wówczas ruchów awangardy, ale przede wszystkich dzieła najważniejszych japońskich twórców tamtych lat, do tej pory rzadko pokazywanych poza ojczyzną – Kazuo Shiragi, Ayego-O, czy Keiichiego Ikemizu.

Michalina Murawska
Proszę czekać..
Zamknij