Znaleziono 0 artykułów
03.11.2020

Polka szczęśliwa

03.11.2020
(Fot. Getty Images)

Jak wynika z raportu „Szczęście i kobiecość w czasie zmian”, przygotowanego na zlecenie Gedeon Richter Polska Sp. z o.o., 35 proc. Polek uważa się za osoby szczęśliwe. Wiele z nich narzeka jednak na niepewność spowodowaną pandemią, problemy w prac i lęk o zdrowie.

Zgodnie z raportem „Szczęście i kobiecość w czasie zmian”, dla 55 proc. Polek szczęście to trwałe uczucie zadowolenia z życia połączone z pogodą ducha i optymizmem. Dla 24 proc. oznacza życie w zgodzie ze sobą. 13 proc. Badanych uważa szczęście za chwilowe poczucie radości, przyjemności i zadowolenia, podczas gdy 4 proc. wierzy, że szczęście daje służba innym. 21 proc. jako podstawowy filar szczęścia wymienia relacje z ludźmi, 15 proc. – samorozwój, tyle samo – poczucie bezpieczeństwa, na kolejnych pozycjach znalazły się zdrowie i pieniądze (tylko 1 proc.!).

Badanie wykazuje także, że Polki chcą i potrafią dbać o siebie. Stawiają na aktywność na powietrzu, dobrą dietę i badania kontrolne.

Ponad jedna trzecia, czyli 35 proc., Polek deklaruje, że są szczęśliwe, jednoznacznie nieszczęśliwych jest tylko 11 proc. Wiele narzeka na brak poczucia bezpieczeństwa, problemy ze zdrowiem i kłopoty finansowe.

W czasie pandemii więcej napięć rodzi się w domu, gdzie kobiety wciąż wykonują większość obowiązków. Gorzej czują się też w pracy (26 proc. kobiet pracuje w trybie normalnym i dojeżdża do pracy, 19 proc. zdalnie z domu, 8 proc. w trybie rotacyjnym, 4 proc. przebywa na zwolnieniu zdrowotnym macierzyńskim i 4 proc. na zwolnieniu związanym z opieką nad dzieckiem, aż 39 proc. badanych kobiet deklaruje, że nie ma pracy).

W czasie pandemii największymi problemami Polek są izolacja, strach, brak poczucia bezpieczeństwa, wymuszone ograniczenie kontaktów z osobami najbliższymi.

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij