Znaleziono 0 artykułów
24.03.2020

Polski rząd wprowadza zaostrzenie kwarantanny

24.03.2020
Warszawa (Fot. Jakub Kamiński / REPORTER, East News)

Zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób, ograniczenia transportu zbiorowego i przemieszczania – w obliczu coraz większej liczby potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce, rząd zaostrza warunki kwarantanny. Nowe przepisy wejdą w życie już 24 marca i w założeniu obowiązywać mają do 11 kwietnia.

O decyzji poinformowano podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego tuż po posiedzeniu sztabu antykryzysowego. Zaostrzone warunki kwarantanny są odpowiedzią na coraz większą liczbę potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce.  – Wszystkie modele i analizy z innych państw pokazują, że ograniczenia kontaktów skutkują zatrzymaniem fali zakażeń. Bez ograniczeń w kontaktach nie zatrzymamy tej fali – mówił Szumowski.

Wprowadzony zostaje zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób oraz zakaz wychodzenia z domu bez wyraźnej życiowej potrzeby (czyli do pracy, na zakupy, do apteki czy na spacer z psem). Pojawią się też ograniczenia w transporcie publicznym. Dozwolona liczba pasażerów wynosić ma liczbę miejsc siedzących podzieloną na dwa. Ograniczenia dotyczą też uroczystości i obrzędów religijnych (do pięciu osób). Nowe nakazy mają obowiązywać do 11 kwietnia. 

Prezes Rady Ministrów zapewnił jednocześnie, że zaostrzenie kwarantanny nie wpłynie na termin wyborów prezydenckich. Te, według założeń, mają odbyć się 10 maja.

Michalina Murawska
Proszę czekać..
Zamknij