Znaleziono 0 artykułów
20.11.2018

Prezentownik: w stylu lat 60.

20.11.2018
Prezentownik (Ilustracja: Formallina)

Do świąt został miesiąc, więc najwyższy czas, żeby zacząć wybierać dla najbliższych prezenty. My w pierwszej kolejności prezentujemy selekcję ubrań, dodatków i designerskich cacek utrzymanych w klimacie retro. 

Wolny duch 

Tempo, Diptyque, GaliLu, 545 zł (Fot. Materiały prasowe)

Pierwszy zapach Diptyque został zaprojektowany w późnych latach 60. przez zaprzyjaźnionego z marką perfumiarza, Oliviera Pescheux. Nuta paczuli, tak charakterystyczna dla pokolenia hipisów, wybrzmiewa tu w trzech odsłonach. Perfumy są eleganckie i drzewne, otulające i ziemiste zarazem. Ale paczuli nosi w sobie przede wszystkim ducha buntu i wolności. Zapach przywołuje fascynację egzotyką i nową duchowością Dalekiego Wschodu.

366 dni designu

Fotel 366, 366 Concept, yestersen 1950 zł (Fot. Materiały prasowe)

Ikoniczny już model fotela 366 Józefa Chierowskiego powstał w 1962 roku, ale do produkcji w oryginalnej formie nie został wdrożony z powodu braku stali. Zasłynął w zmienionej drewnianej wersji, która – wyprodukowana w ilości ponad pół miliona egzemplarzy – zalała Polskę. Dopiero po przeszło 50 latach marka 366 Concept zrealizowała pierwszą wizję projektanta. Fotel Chierowskiego okazuje się zaskakująco lekki i współczesny.

Biba wiecznie żywa

Spodnie „Sixties” Rochas, Farfretch, 4293 zł (Fot. Materialy prasowe)

O inspiracjach najlepiej świadczy nazwa modelu. Wełniane spodnie „Sixties” z rozszerzanymi nogawkami i nadrukowanym wzorem z powodzeniem mogłyby zostać zaczerpnięte z pierwszych kolekcji Barbary Hulanicki albo Jerzego Antkowiaka dla Mody Polskiej. Dziś okazują się równie wyraziste i modne, co pół wieku temu.

O dwóch takich

„Podrywacze” Roman Cieślewicz, Galeria grafiki i plakatu , 700 zł (Fot. Materialy prasowe)

Film Jeana-Pierre'a Mocky’ego ujrzał światło dzienne w 1959 roku. Do Polski dotarł ze sporym opóźnieniem, dlatego plakat Romana Cieślewicza jest datowany na 1962 rok. Opowieść o dwójce przyjaciół, którzy w sobotni wieczór ruszają na podbój miasta, jest zinterpretowana przez jednego z czołowych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu skrótowo i dosadnie. Plakat z datą i sygnaturą artysty (w druku) stanie się tematem przewodnim każdego wnętrza.

Duże dzieci

„O malarzu rudym jak cegła”, Janusz Stanny, Wydawnictwo Wytwórnia  29 zł (Fot. Materialy prasowe)

Książeczka Janusza Stannego została opublikowana po raz pierwszy w 1961 roku, ugruntowując pozycję młodego wtedy autora jako świetnego ilustratora, ale też twórcy zabawnego tekstu. 50 lat temu cała koncepcja książki z czytelnie poprowadzoną fabułą, lapidarnymi rysunkami i charakterystyczną kreską była popisem nowoczesnego myślenia. Dziś wciąż się broni, nawet w rękach najbardziej wymagających młodych czytelników.

Geometryczny gepard

Figurka geparda, Ćmielów, 389 zł (Fot. Materialy prasowe)

Klasyk sygnowany nazwiskiem znanych projektantów. Zapomniane ozdoby salonów powróciły na należne im miejsce. Projekt Mieczysława Naruszewicza, rzeźbiarza związanego z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego, to syntetyczne przedstawienie geparda. Figurka świetnie oddaje ideały estetyki lat 60. – umiłowanie geometrii i oszczędność formy.

Seeing red

Oprawki optyczne Cosmas, Sirène  590 zł (Fot. Materialy prasowe)

Powiedzmy to głośno: oprawki optyczne nie są najbezpieczniejszym prezentem, chyba że ofiarujemy go sami sobie. Metalowe, ręcznie wykonane oprawki z „czerwonymi brwiami” to wariacja na temat klasycznego modelu z lat 60. Owalne linie świetnie zbalansują ostre rysy twarzy. Dodatkową przyjemnością dla właściciela są dopracowane detale – tytanowe gwiazdki i grawerunek ukryty w zauszniku.

Basia Czyżewska
Proszę czekać..
Zamknij