Znaleziono 0 artykułów
14.05.2022

Projektowanie może regenerować: Rusza 16. Łódź Design Festival

14.05.2022
Fot. Tomasz Popielawski

Zrównoważone projektowanie, lekcja historii rodzimego dizajnu, nostalgiczna podróż do starych ośrodków wczasowych, twórczość Romana Modzelewskiego – takie są tematy wydarzeń, dyskusji, wystaw tegorocznego Łódź Design Festival. Jego motyw przewodni streszcza hasło „RE:GENERACJA”.

– Tytuł festiwalu, „RE:GENERACJA”, jest wezwaniem, abyśmy spróbowali zregenerować się fizycznie, psychicznie. Niezmiennie istotne są dla nas tematy związane z katastrofą klimatyczną. Spróbujemy też zastanowić się, w jaki sposób możemy zregenerować naszą planetę, ale i nasze zachowania, sposoby, w jakie wytwarzamy przedmioty, kształtujemy nasze otoczenie, żyjemy – mówi dyrektor festiwalu Michał Piernikowski. I zapowiada: – Zaprezentujemy działania, które sprzyjają odbudowie zarówno indywidualnej, jak i systemowej. Poszukamy sposobów na zregenerowanie nie tylko środowiska naturalnego, lecz także tkanki miejskiej, instytucji społecznych, a co najważniejsze – każdego z nas.

H.Server / LAR 200, projekt: Jakub Sojka, produkcja: FÒBE, fot. materiały prasowe

Jak co roku zostaną wręczone nagrody dla młodych projektantów – make me! – oraz statuetki must have, które są przyznawane najlepszym polskim produktom. Festiwal przyciąga też bogatym programem wystaw i warsztatów, a wstęp na nie jest darmowy.

Takie buty. Przedlużenie życia obuwia, Kamila Cembor, Fot. materiały prasowe

Warto zwrócić uwagę na ekspozycję „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi” poświęconą jednemu z najważniejszych projektantów drugiej połowy XX wieku. Jego nazwisko kojarzone jest zwykle z ikonicznym fotelem RM58, który po dekadach znowu został wdrożony do produkcji i podbił światowe rynki. Nie każdy wie, że Modzelewski był też autorem monumentalnych witraży czy biżuterii, a jako Łodzianin angażował się w rewitalizację miasta.

Fot. Fot. Tomasz Popielawski

Na terenie Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki można zobaczyć też wystawę poświęconą tegorocznym nagrodom prestiżowego konkursu architektonicznego Mies van der Rohe Award.
Festiwalowy motyw regeneracji podejmuje projekt „Dobra/noc”, z różnych perspektyw opowiadający o tym, czy jest dobry sen. Do nostalgii odwołują się wystawy „Elementarz polskiego dizajnu” i „Ostatni turnus”. Pierwsza zajmuje się popularyzacją polskiej historii dizajnu, druga bada fenomen ośrodków wczasowych, których pozostałości wciąż można znaleźć w całej Polsce.

Pełen program festiwalu można pobrać na stronie: lodzdesign.com/program-2022/Łódź Design Festival, RE:GENERACJA, od 12 do 22 maja 2022

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij